Jest przyzwolenie na włączenie Pogwizdowa Nowego do Rzeszowa

Wojewoda Podkarpacki wydała opinię dotyczącą wniosku władz Miasta Rzeszowa w sprawie przyłączenia do obszaru miasta trzech sołectw lub ich części z gmin powiatu rzeszowskiego:

– z gminy Krasne – obszaru sołectwa Malawa,
– z gminy Boguchwała – części obszaru sołectwa Racławówka,
– z gminy Głogów Małopolski – obszaru sołectwa Pogwizdów Nowy.

Proponowana zmiana granic Rzeszowa dotycząca przyłączenia do obszaru miasta trzech sołectw lub ich części z trzech ww. gmin powiatu rzeszowskiego została zaopiniowana pozytywnie w stosunku do obszaru sołectwa Pogwizdów Nowy (z gminy Głogów Małopolski), natomiast w pozostałym zakresie negatywnie.

Pozytywna opinia odnośnie przyłączenia do miasta Rzeszów obszaru sołectwa Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski wynika m.in. z położenia geograficznego i powiązań komunikacyjnych (do centrum Rzeszowa jest dwukrotnie bliżej niż do centrum Głogowa Małopolskiego), podmiejskiego charakteru sołectwa, woli mieszkańców sołectwa Pogwizdów Nowy wyrażonej w głosowaniu zorganizowanym przez Radę Sołecką Pogwizdowa Nowego, jak również niezagrażającego całej gminie pogorszenia jej sytuacji finansowej. W 2019 roku podczas konsultacji społecznych w Pogwizdowie Nowym, w których brało udział prawie 500 osób, 82 proc. głosujących opowiedziało się za przyłączeniem sołectwa do Rzeszowa. Ponadto, również Rada Powiatu Rzeszowskiego pozytywnie zaopiniowała taką zmianę granic.

Na negatywną opinię Wojewody Podkarpackiego co do sołectwa Malawa (z gminy Krasne) oraz części sołectwa Racławówka (z gminy Boguchwała) wpłynęły przede wszystkim: brak zgody mieszkańców gmin (wyrażony podczas wcześniej przeprowadzonych konsultacji społecznych), negatywne opinie zainteresowanych rad gmin oraz Rady Powiatu Rzeszowskiego, a także skutki finansowe ewentualnego dokonania wnioskowanych zmian, w szczególności w przypadku przyłączenia do Rzeszowa Malawy z gminy Krasne (związane z możliwością osłabienia zdolności samorządów lokalnych do realizacji zadań publicznych oraz inwestycyjnych).

Opinia wojewody podkarpackiego wraz z wnioskiem władz Miasta Rzeszowa została przekazana do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów, która zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podejmuje ją do końca lipca. Jeżeli będzie pozytywna, to Pogwizdów Nowy od 1 stycznia 2021 roku stanie się kolejnym osiedlem Rzeszowa.

ź: UM Rzeszów

Wycieczka kajakowa ks. Karola Wojtyły z Przemyśla do Leżajska

Karol Wojtyła zanim został papieżem niejednokrotnie odwiedzał Podkarpacie, gościł między innymi w Jarosławiu, Przeworsku i Jodłówce, a nawet płynął kajakiem Sanem – z Przemyśla do Leżajska. Było to w 1958 roku.

Wycieczka kajakowa miała charakter turystyczno-formacyjny (religijny). Spływ trwał 4 dni (19-22 lipca). Jeden z noclegów miał miejsce prawdopodobnie w okolicy Gorzyc, w gminie Tryńcza. Uczestniczyli w niej czterej studenci i cztery studentki pod przewodem ks. Karola Wojtyły, który przez uczestników wycieczki, ze względów konspiracyjnych, nazywany był „Wujkiem”. Licząca 91,1 km trasa wycieczki, w ocenie jej uczestników, była „urokliwa”

Święty Jan Paweł II odwiedzał Leżajsk niejednokrotnie, między innymi po kradzieży koron. Powtórna koronacja koronami poświęconymi przez Jana Pawła II, odbyła się w 1984r. Jan Paweł II znał leżajskie sanktuarium, gdyż był w nim w 1965r. jako Arcybiskup Karol Wojtyła Metropolita Krakowski i pozostawił w kronice Sanktuarium wpis:

„Z serdecznym blogosławieństwem i prośbą o pamięć przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Pamięcią będę się starał odpłacić za pamięć, bo nie łatwo zresztą zapomnieć Waszej Bazyliki”

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem…

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 4291 osób, a 2985 poddane jest kwarantannie. Aktualnie hospitalizowanych jest 51 osób.

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 674 testy. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 14 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-COS-2. W dniu 15 marca br. odnotowano 1 zgon.

SPRAWCY WŁAMANIA ZATRZYMANI CHWILĘ PO KRADZIEŻY

Policjanci zatrzymali sprawców włamania do piwnicy domu jednorodzinnego. Włamywaczami okazali się 43-letnia kobieta oraz 47-letni mężczyzna, oboje to mieszkańcy powiatu przeworskiego. Za kradzież z włamaniem grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę około godz. 23.30, dyżurny jednostki otrzymał zgłoszenie dotyczące włamania do piwnicy domu jednorodzinnego w Przeworsku. Z relacji zgłaszającej wynikało, że sprawcy dostali się do budynku prawdopodobniej przez drzwi prowadzące do garażu. Złodziejom nie udało się dużo ukraść, ponieważ zostali spłoszeni przez 58-letnią mieszkankę, która podała funkcjonariuszom rysopisy włamywaczy.

Policjanci rozpoczęli poszukiwanie sprawców. W rejonie ul. Rynek w Przeworsku, zauważyli dwie osoby, które mogły mieć związek z tym przestępstwem. Na widok policyjnego radiowozu, kobieta i mężczyzna zaczęli uciekać. Po krótkim pościgu funkcjonariusze zatrzymali 43-latkę oraz 47-latka, mieszkańców powiatu przeworskiego. Zostali doprowadzeni do jednostki Policji i osadzeni w areszcie. Wczoraj usłyszeli zarzut kradzieży z włamaniem, do którego się przyznali.

47-latek w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Za czyn, o który są podejrzani, grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Test ankieta

Wybory prezydenckie 2020