Przeworsk to miasto położone w województwie podkarpackim, na Pogórzu Rzeszowskim, nad rzeką Mleczką. Jest siedzibą władz powiatu przeworskiego i gminy miejsko-wiejskiej Przeworsk. Przeworsk zamieszkuje ponad 15 000 mieszkańców, a jego powierzchnia liczy 22,13 km². Pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z 1281 roku. Miasto prawa miejskie otrzymało w 1393 roku. Pierwotna nazwa „Pereworesk”, gdzie słowo „perwora” pochodzi od prasłowiańskiego „wroti” i oznacza zamykanie, otwieranie.

Do najważniejszych zabytków miasta należą klasztory Bernardynów i Bożogrobców, Ratusz, Pałac Lubomirskich oraz jedyny w Polsce żywy skansen „Pastewnik”. Posiadamy najciekawsze wiadomości, zdjęcia i wideo z Przeworska. Na portalu najnowsze informacje z miasta Przeworsk.

Przeworscy strażacy ratują łabędzia

18 lipca 2020 r. tuż po godzinie 10 do Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie , że po starorzeczu rzeki Mleczka w Pełnatyczach pływa łabędź , z którego dzioba wystaje żyłka wędkarska. Na miejsce zadysponowano zastęp z JRG Przeworsk, który przy użyciu sprzętu do ratownictwa wodnego złapał łabędzia. Łabędź został przekazany sołtysowi Pełnatycz, który zobligował się, że zawiezie go do weterynarza.

ż: JRG Przeworsk

Kot utknął w Volvo – pomogli strażacy!

W dniu wczorajszym otrzymaliśmy, która nie jest może zbyt aktualna, jednak pokazuje jak szerokim spektrum czynności zajmują się nasi dzielni strażacy z Podkarpacia

28 czerwca 2020 r. otrzymaliśmy nietypowe zgłoszenie o małym kocie, który jest uwięziony w kole samochodu osobowego. Przybyły na miejsce zastęp z JRG Przeworsk przy użyciu specjalistycznego sprzętu wykonał dostęp po czym kot został wyciągnięty.

ź: PSP Przeworsk

Spiętrzona fala dojdzie do miasta?

W związku z gwałtownymi opadami deszczu, jakie miały miejsce dzisiaj w południowej części powiatu przeworskiego wezbrały wody rzeki Mleczki z dopływami, co spowodowało powódź w Handlach Szklarskich i miejscowościach przyległych.

Znaczna część wody została zatrzymana w polderze w Siedleczce, jednak woda przelała się przez koronę wałów, skutkiem czego na terenie miasta Przeworska, wzdłuż rzeki Mleczki możliwe jest wystąpienie podtopień.

Burmistrz Miasta Przeworska apeluje o zachowanie spokoju oraz zabezpieczenie sprzętu, urządzeń oraz pojazdów znajdujących się w obszarze możliwych podtopień. Prosimy o wykonywanie poleceń funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej.

Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie określić kiedy fala spiętrzonej wody dotrze do miasta. Profilaktycznie, Burmistrz Miasta Przeworska polecił otworzyć śluzy na Jazie, co spowodowało obniżenie lustra wody. Poziom rzeki Mleczki jest stale monitorowany w sposób bezpośredni i elektroniczny pomiar stanu wody.

Na zdjęciu most w Siedleczce.

ź: Burmistrz Przeworska

Po dzisiejszych nawałnicach – potrzebna pomoc wojska! Sytuacja jest dramatyczna!

Po dzisiejszych gwałtownych opadach deszczu na terenie województwa podkarpackiego najtrudniejsza sytuacja jest aktualnie w powiatach rzeszowskim, łańcuckim, przemyskim i przeworskim, gdzie strażacy nieustannie podejmują działania.

Wojewoda Ewa Leniart zwróciła się do ministra obrony narodowej z wnioskiem o skierowanie do działań wojska, które będzie mogło pomóc w prowadzeniu działań związanych z usuwaniem skutków nawałnic

 

Tryńcza – Wisłok wystąpił z koryta [FILM]

Podtopienia, zalane drogi, domy i posesje, ewakuacja mieszkańców z zagrożonych terenów. Podkarpacie walczy z wielką wodą i choć nie można jeszcze mówić o zagładzie, to ludzie z niepokojem patrzą w niebo na padający nieprzerwanie deszcz.

Jak podaje Urząd Gminy w Tryńczy, rzeka Wisłok wystąpiła z koryta…

 

WYWOŁAŁ FAŁSZYWY ALARM BOMBOWY

Przeworscy policjanci zatrzymali 36-latka, podejrzanego o wywołanie fałszywego alarmu bombowego. Mężczyzna wysłał wiadomość SMS, że w przeworskiej komendzie podłożony jest ładunek wybuchowy. Po dokładnym sprawdzeniu pomieszczeń oraz pobliskiego terenu okazało się, że alarm był fałszywy.

W piątek, 12 czerwca przed godz. 9, funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o podłożeniu ładunku wybuchowego. Nieznana wówczas osoba wysłała SMS, z którego wynikało, że na terenie komendy znajduje się bomba. Po dokładnym sprawdzeniu pomieszczeń oraz pobliskiego terenu przez policjantów z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego okazało się, że alarm był fałszywy.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze wydziału kryminalnego, którzy pracowali nad ustaleniem sprawcy fałszywego alarmu. Szczegółowe ustalenia pozwoliły policjantom jeszcze tego samego dnia zatrzymać osobę odpowiedzialną za wywołanie fałszywego alarmu bombowego.

36-letni mieszkaniec Przeworska usłyszał już zarzut, złożył wyjaśnienia i przyznał się do winy. Za to przestępstwo grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają i przestrzegają autorów takich „żartów” przed konsekwencjami, jakie grożą za takie czyny. Za celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu można trafić za kratki na 8 lat. Oprócz odpowiedzialności karnej, trzeba liczyć się również z możliwością pociągnięcia do odpowiedzialności finansowej.

ź: KPP Przeworsk

Nowosielce- zderzenie na drodze krajowej 94 [FOTO]

14 czerwca 2020 r. około godziny 20.00 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia , udzielenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

W działaniach brały udział jednostki z powiatu łańcuckiego ( JRG Łańcut, OSP Kosina, OSP Rogóźno ) oraz z powiatu przeworskiego ( JRG Przeworsk, OSP Gać ). W zdarzeniu nikt poważnie nie ucierpiał. Policja prowadzi dochodzenie w ustaleniu przyczyn zdarzenia .

ź: PSP Przeworsk