W terenie zabudowanym jechał 113 km/h.

Jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość. Wielu kierowców nie stosuje się do przepisów i znaków drogowych, które określają dopuszczalną prędkość. Następstwem zbyt szybkiej jazdy jest m. in. dłuższa droga hamowania, brak kontroli nad pojazdem, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadku. Policjanci ruchu drogowego zatrzymali prawo jazdy mężczyźnie, który w terenie zabudowanym jechał 113 km/h.

Wczoraj, policjanci z przeworskiej drogówki, na terenie gminy Sieniawa, sprawdzali prędkość z jaką poruszają się kierowcy. Około godz. 11, funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volvo. Policyjny miernik prędkości wskazał, że kierujący jechał z prędkością 113 km/h, gdzie na tym odcinku drogi obowiązywało ograniczenie do 50 km/h.

Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym, 28-letni mieszkaniec powiatu Lubaczowskiego stracił prawo jazdy na trzy miesiące. Mężczyzna został ukarany mandatem oraz 10 punktami karnymi.

Warto pamiętać, że jeżeli osoba której zatrzymano dokument prawa jazdy w okresie 3 miesięcy po raz kolejny zostanie zatrzymana w takich okolicznościach przez policjantów – czas zatrzymania dokumentu wydłużony zostanie do 6 miesięcy. Kolejne zatrzymanie za kierownicą wiąże się z cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Leżachów – pożar drewnianego budynku

16 marca 2020 roku około godziny 7:00 Państwowa Straż Pożarna w Przeworsku otrzymała zgłoszenie o palącym się drewnianym budynku wypoczynkowym w miejscowości Leżachów gm. Sieniawa.

Na miejsce zadysponowano 9 zastępów z PSP i OSP. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęty jest prawie cały obiekt oraz, że brak jest osób poszkodowanych. Przystąpiono do gaszenia ognia. W akcji trwającej prawie cztery godziny brało udział 23 strażaków. Przyczyny pożaru bada Policja.

Opracował: st. kpt. Marcin Lachnik, KP PSP Przeworsk
Zdjęcia: sekc. Dariusz BielecKP PSP Przeworsk

STRACILI PRAWO JAZDY ZA PRĘDKOŚĆ

Policjanci z przeworskiej drogówki zatrzymali dwoje kierujących, którzy w obszarze zabudowanym jechali ponad 100 km/h, czyli o ponad 50 km/h więcej, niż pozwalają na to przepisy. Poza mandatem i punktami karnymi, stracili uprawnienia na 3 miesiące. Policjanci apelują do kierowców o rozwagę i bezpieczną jazdę.

W poniedziałek policjanci ruchu drogowego zatrzymali dwoje kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. Pierwszy został zatrzymany do kontroli drogowej po godz. 12, w miejscowości Mirocin. Miernik wskazał, że 25-letni kierowca seata, pomimo obowiązującego na tym odcinku ograniczenia prędkości do 50 km/h, jechał z prędkością 102 km/h. W związku z popełnionym przez niego wykroczeniem funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy.

Po godz. 13, tym razem w Piganach, policjanci ujawnili wykroczenie popełnione przez kierującą samochodem marki Renault. Kobieta przekroczyła dozwoloną prędkość o 53 km/h. W terenie, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, jechała z prędkością 103 km/h. 36-letnia mieszkanka powiatu leżajskiego, podobnie jak poprzedni kierowca, straciła prawo jazdy.

Policjanci przypominają, że nadmierna prędkość to jedna z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych. Przy tak dużych prędkościach, czas, jaki mamy na reakcję jest minimalny. Wsiadając za kierownicę, kierujmy się rozsądkiem.

Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku

Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku powstało z prywatnych zbiorów kolekcjonera i działacza Ochotniczej Straży Pożarnej w Przeworsku – Leona Trybalskiego, żyjącego w latach 1911-1999.

Pierwszą wystawę pożarniczą zorganizował na rynku Przeworska 16 września 1956 roku z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Przeworsku. Wystawa ta, prezentująca wychodzący z użycia sprzęt strażacki (m.in. hełmy, toporki, aparaty tlenowe, drabiny, sikawki konne, zbiorniki na wodę) stała się zalążkiem przyszłego muzeum pożarnictwa. Przez szereg lat Leon Trybalski działał na polu kolekcjonerstwa i powiększał swój zbiór, bez stałej siedziby i bez pomieszczeń ekspozycyjnych czy magazynowych, aż do lat 70. XX wieku. Dnia 8 czerwca 1974 r. otwarto Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku, ulokowane w budynkach dawnych stajni cugowych w obrębie byłego zespołu pałacowego Lubomirskich.

ź: PSP Przeworsk

 

Awanturowała się w szpitalu, trafiła do aresztu

Przeworscy policjanci zatrzymali nietrzeźwą 35-latkę, która wszczęła awanturę w przeworskim szpitalu. W trakcie legitymowania okazało się, że jest ona poszukiwana przez sąd, celem odbycia kary aresztu.

W środę po godz. 20, policjanci interweniowali w przeworskim szpitalu. Powodem interwencji mundurowych była nietrzeźwa kobieta, która wszczęła awanturę na izbie przyjęć. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 35-latka jest osobą poszukiwaną przez Sąd Rejonowy w Jarosławiu. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazał ponad 3 promile alkoholu w jej organizmie.

Kobieta została zatrzymana i osadzona w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu 35-latka za popełnione wykroczenia została ukarana mandatami, a następnie przewieziona do zakładu karnego celem odbycia kary 3 miesięcy pozbawienia wolności.

Właściciel spłonął w pożarze drewnianego domu w Kańczudze

Policjanci wyjaśniają okoliczności pożaru, do którego doszło wczoraj rano w Kańczudze. W pożarze domu śmierć poniósł 57-letni mężczyzna. Trwają czynności zmierzające do ustalenia przyczyn tego tragicznego zdarzenia.

Dzisiaj po godz. 9, dyżurny przeworskiej jednostki został powiadomiony o pożarze budynku mieszkalnego na ul. Stanisława Sawickiego w Kańczudze. Podczas prowadzonej akcji gaśniczej ujawnione zostały zwłoki 57-letniego właściciela domu. Decyzją prokuratora ciało mężczyzny zabezpieczono do dalszych badań.

Policjanci wraz z prokuratorem wykonali oględziny miejsca zdarzenia i zabezpieczyli ślady. Ich analiza pozwoli wyjaśnić okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Zwłoki mężczyzny zabezpieczono do badań. Na chwilę obecną brak jest informacji, aby do pożaru przyczyniły się osoby trzecie.

Pijany 26-latek spowodował wypadek. Grozi mu do 2 lat więzienia

Sieniawscy policjanci interweniowali wobec pijanego sprawcy kolizji. 26-letni kierowca mazdy miał w organizmie około 2,5 promila alkoholu. Za spowodowanie kolizji oraz kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj, przed godz.18 dyżurny  przeworskiej  jednostki otrzymał telefoniczne zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w miejscowości Tryńcza. Na miejsce interwencji pojechali sieniawscy policjanci. Funkcjonariusz ustalili, że kierujący pojazdem marki Mazda, 26-letni mieszkaniec gminy Tryńcza, podczas wymijania zjechał na lewy pas jezdni i uderzył w prawidłowo jadący samochód ciężarowy marki Renault.

Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierującego mazdą. Okazało się, że ma on około 2,5 promila alkoholu w organizmie. Za spowodowanie kolizji oraz kierowanie pojazdem w stanie  nietrzeźwości, grozi  kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 10 lat.

PRZEWORSK: Rożniatów – pożar budynku mieszkalnego, na spalonym łóżku strażacy odnaleźli zwłoki

W sobotę w godzinach porannych ok godz. 5:40 do Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku wpłynęło zgłoszenie o pożarze nieokreślonego obiektu.

Do zdarzenia skierowano cztery zastępy w tym jednostki z Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku jak i jednostki z Ochotniczej Straży Pożarnej. Na miejscu stwierdzono, pożar niewielkiego drewnianego budynku mieszkalnego wraz z obiektem gospodarczym przylegającym do niego.

Przystąpiono do gaszenia konstrukcji budynku całkowicie objętej pożarem. Bo usunięciu elementów dachu, na spalonym łóżku strażacy odnaleźli zwłoki. W akcji trwającej prawie 3 godziny brało udział 20 ratowników. Przyczyny pożaru bada Policja.

Ź: KP PSP Przeworsk