Przeworsk to miasto położone w województwie podkarpackim, na Pogórzu Rzeszowskim, nad rzeką Mleczką. Jest siedzibą władz powiatu przeworskiego i gminy miejsko-wiejskiej Przeworsk. Przeworsk zamieszkuje ponad 15 000 mieszkańców, a jego powierzchnia liczy 22,13 km². Pierwsza udokumentowana wzmianka pochodzi z 1281 roku. Miasto prawa miejskie otrzymało w 1393 roku. Pierwotna nazwa „Pereworesk”, gdzie słowo „perwora” pochodzi od prasłowiańskiego „wroti” i oznacza zamykanie, otwieranie.

Do najważniejszych zabytków miasta należą klasztory Bernardynów i Bożogrobców, Ratusz, Pałac Lubomirskich oraz jedyny w Polsce żywy skansen „Pastewnik”. Posiadamy najciekawsze wiadomości, zdjęcia i wideo z Przeworska. Na portalu najnowsze informacje z miasta Przeworsk.

Pędził motocyklem 200 km/h, uciekał i zderzył się z radiowozem

Rzeszowscy policjanci, działający w ramach grupy SPEED zatrzymali motocyklistę, który w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Na odcinku drogi wojewódzkiej nr 835, w Gniewczynie Trynieckiej, rozpędził się do prędkości niemalże 200 km/h. Mieszkaniec powiatu leżajskiego nie zatrzymał się do kontroli drogowej, a podczas ucieczki, zderzył się z policyjnym radiowozem.

(więcej…)

Poniedziałek Wielkanocny. Powalone drzewa i ulewy (ZDJĘCIA)

Strażacy z Podkarpacia interweniowali kila razy w związku z ulewami i silnym wiatrem. Pracowite święta miała między innymi jednostka Ochotniczej Straż Pożarnej z Tryńczy, która nie odpoczywała w święta.

Jak poinformowała jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Tryńczy swoim fanpage’u 

W dniu dzisiejszym świąteczny odpoczynek przerwał dźwięk syreny alarmowej. O godzinie 15:12 zostaliśmy zadysponowani do dwóch zdarzeń jednocześnie do powalonego drzewa w miejscowości Tryńcza na drodze krajowej nr 77 oraz do powalonego drzewa na linie energetyczne w miejscowości Wólka Ogryzkowa. W akcji ratowniczej udział brały jednostki JRG Przeworsk oraz OSP Tryńcza.

fot. KSRG OSP Tryńcza

W terenie zabudowanym jechał 113 km/h.

Jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość. Wielu kierowców nie stosuje się do przepisów i znaków drogowych, które określają dopuszczalną prędkość. Następstwem zbyt szybkiej jazdy jest m. in. dłuższa droga hamowania, brak kontroli nad pojazdem, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadku. Policjanci ruchu drogowego zatrzymali prawo jazdy mężczyźnie, który w terenie zabudowanym jechał 113 km/h.

Wczoraj, policjanci z przeworskiej drogówki, na terenie gminy Sieniawa, sprawdzali prędkość z jaką poruszają się kierowcy. Około godz. 11, funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volvo. Policyjny miernik prędkości wskazał, że kierujący jechał z prędkością 113 km/h, gdzie na tym odcinku drogi obowiązywało ograniczenie do 50 km/h.

Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym, 28-letni mieszkaniec powiatu Lubaczowskiego stracił prawo jazdy na trzy miesiące. Mężczyzna został ukarany mandatem oraz 10 punktami karnymi.

Warto pamiętać, że jeżeli osoba której zatrzymano dokument prawa jazdy w okresie 3 miesięcy po raz kolejny zostanie zatrzymana w takich okolicznościach przez policjantów – czas zatrzymania dokumentu wydłużony zostanie do 6 miesięcy. Kolejne zatrzymanie za kierownicą wiąże się z cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Leżachów – pożar drewnianego budynku

16 marca 2020 roku około godziny 7:00 Państwowa Straż Pożarna w Przeworsku otrzymała zgłoszenie o palącym się drewnianym budynku wypoczynkowym w miejscowości Leżachów gm. Sieniawa.

Na miejsce zadysponowano 9 zastępów z PSP i OSP. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęty jest prawie cały obiekt oraz, że brak jest osób poszkodowanych. Przystąpiono do gaszenia ognia. W akcji trwającej prawie cztery godziny brało udział 23 strażaków. Przyczyny pożaru bada Policja.

Opracował: st. kpt. Marcin Lachnik, KP PSP Przeworsk
Zdjęcia: sekc. Dariusz BielecKP PSP Przeworsk

STRACILI PRAWO JAZDY ZA PRĘDKOŚĆ

Policjanci z przeworskiej drogówki zatrzymali dwoje kierujących, którzy w obszarze zabudowanym jechali ponad 100 km/h, czyli o ponad 50 km/h więcej, niż pozwalają na to przepisy. Poza mandatem i punktami karnymi, stracili uprawnienia na 3 miesiące. Policjanci apelują do kierowców o rozwagę i bezpieczną jazdę.

W poniedziałek policjanci ruchu drogowego zatrzymali dwoje kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. Pierwszy został zatrzymany do kontroli drogowej po godz. 12, w miejscowości Mirocin. Miernik wskazał, że 25-letni kierowca seata, pomimo obowiązującego na tym odcinku ograniczenia prędkości do 50 km/h, jechał z prędkością 102 km/h. W związku z popełnionym przez niego wykroczeniem funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy.

Po godz. 13, tym razem w Piganach, policjanci ujawnili wykroczenie popełnione przez kierującą samochodem marki Renault. Kobieta przekroczyła dozwoloną prędkość o 53 km/h. W terenie, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, jechała z prędkością 103 km/h. 36-letnia mieszkanka powiatu leżajskiego, podobnie jak poprzedni kierowca, straciła prawo jazdy.

Policjanci przypominają, że nadmierna prędkość to jedna z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych. Przy tak dużych prędkościach, czas, jaki mamy na reakcję jest minimalny. Wsiadając za kierownicę, kierujmy się rozsądkiem.

Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku

Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku powstało z prywatnych zbiorów kolekcjonera i działacza Ochotniczej Straży Pożarnej w Przeworsku – Leona Trybalskiego, żyjącego w latach 1911-1999.

Pierwszą wystawę pożarniczą zorganizował na rynku Przeworska 16 września 1956 roku z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Przeworsku. Wystawa ta, prezentująca wychodzący z użycia sprzęt strażacki (m.in. hełmy, toporki, aparaty tlenowe, drabiny, sikawki konne, zbiorniki na wodę) stała się zalążkiem przyszłego muzeum pożarnictwa. Przez szereg lat Leon Trybalski działał na polu kolekcjonerstwa i powiększał swój zbiór, bez stałej siedziby i bez pomieszczeń ekspozycyjnych czy magazynowych, aż do lat 70. XX wieku. Dnia 8 czerwca 1974 r. otwarto Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku, ulokowane w budynkach dawnych stajni cugowych w obrębie byłego zespołu pałacowego Lubomirskich.

ź: PSP Przeworsk