Dębica to miasto położone w województwie podkarpackim, nad rzeką Wisłoką, w Rynnie Podkarpackiej, na północnym skraju Pogórza Strzyżowskiego. Jest siedzibą powiatu dębickiego. Dębicę zamieszkuje ponad 45 000 mieszkańców, a jej powierzchnia liczy 33,83 km². Pierwsza udokumentowana wzmianka o istnieniu miasta pochodzi z 1293 roku, zaś prawa miejskie przyznano mu w 1372 roku, choć zgodę na to uzyskało już w 1358 roku.

W 1785 roku zdegradowana została do kategorii miasteczka i dopiero w 1912 roku ponownie nadano jej prawa miejskie. Nazwa miasta pochodzi od istniejącej tu osady „Dambicha”, należącej do rodu Gryfitów. Miasto znane z fabryki opon „Dębica”. Większość zabytków związana jest z religią różnych wyznań. Najstarszym zabytkiem jest Kościół Farny pw. Św. Jadwigi. Posiadamy najciekawsze wiadomości, zdjęcia i wideo z Dębicy. Na portalu najnowsze informacje z miasta Dębica.

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Dębicy

Policjanci pracowali na miejscu tragicznego wypadku, do jakiego doszło około godz. 8 rano, na skrzyżowaniu ulicy Lwowskiej z ulicą Gawrzyłowską. Kierujący jednośladem zderzył się z samochodem ciężarowym. 35-letni rowerzysta zginął na miejscu.

Do wypadku doszło dzisiaj około godz. 8, w Dębicy na skrzyżowaniu ulicy Lwowskiej i Gawrzyłowskiej. Pracujący na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że rowerzysta wyjeżdzając z drogi podporządkowanej wjechał bezpośrednio pod nadjeżdżający samochód ciężarowy. 35-latek kierujący jednośladem, poniósł śmierć na miejscu. Kierujący ciężarówką, 49-letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego był trzeźwy.

Funkcjonariusze pracujący na miejscu zdarzenia, sporządzili dokumentację, która pozwoli na dokładne wyjaśnienie okoliczności wypadku.

Droga krajowa nr 94 była zablokowana, policjanci kierowali na objazdy.

Postępowanie prowadzić będzie Komenda Powiatowa Policji w Dębicy.

W Dębicy powstała farma solarna

Elektrownia fotowoltaiczna pozwoli zwiększyć produkcję energii elektrycznej na potrzeby własne, tym samym ograniczone zostaną koszty zakupu energii z sieci. W marcu udało się wyprodukować pierwsze kilowatogodziny energii.

W godzinach największego nasłonecznienia instalacja zabezpieczy 70 – 90 proc. bieżącego zapotrzebowania mocy. W skali roku realnie jest to ok. 20-25 proc. energii, którą zużywa się na potrzeby Stacji Uzdatniania Wody.

Pierwsze działania, związane z projektem rozpoczęły się 4 lata temu, od opracowania koncepcji inwestycji. Koszt budowy instalacji wyniósł 988 tys. zł, w tym 682 tys. zł to refundacja ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Wykonawcą robót była firma FLEXIPOWER GROUP Sp zo.o. Sp.K.

Warto przypomnieć, że fotowoltaika nie jest jedynym sposobem uzyskiwania energii ze źródeł nazywanych powszechnie alternatywnymi. Wodociągi Dębickie od 2012 roku w module kogeneracyjnym zainstalowanym na terenie oczyszczalni ścieków w pełni zagospodarowują produkt uboczny procesu oczyszczania ścieków – biogaz – wytwarzając z niego energię elektryczną i cieplną na potrzeby własne oczyszczalni i budynków administracyjnych.

ź: UM Dębica

Potężny pożar lasu w powiecie dębickim [Galeria]

W dniu wczorajszym samoloty gaśnicze wspomagały strażaków w gaszeniu pożaru lasu który rozpętał się z niewyjaśnionych przyczyn w miejscowości Chotowa w powiecie dębickim.   Aktualnie akcja została zakończona sukcesem, dogaszanie pogorzeliska trwało kilka godzin. Już wiadomo, że ogniem został objęty obszar ok 20h.

W akcji brało udział 18 zastępów straży pożarnej – zawodowej i druhów OSP. Na pomoc z Katowic i z Radomia przyleciały samoloty, które zrzuciły wodę na płonący teren.

fot. Ochotnicza Straż Pożarna Lipiny

Romet zwalnia ponad stu pracowników

Arkus & Romet Group współtworzą jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek, branży rowerowej i motoryzacyjnej w Polsce. Romet, uznawany za lidera na rynku najprawdopodobniej nie wytrzymał przestoju i spowolnienia na rynku wynikającego z epidemii koronawirusa COVID-19.

Ponad połowa wyprodukowanych w fabryce rowerów trafia na rynek europejski. Większość sklepów producenta została zamknięta a Europa spowolniła przez co sprzedaż została praktycznie sparaliżowana. ARKUS & ROMET GROUP  z Podgrodzia koło Dębicy niestety w wyniku przestoju musi zwolnić część pracowników. (więcej…)