Strona główna CIEKAWOSTKI Najubożsi zyskają 700 zł miesięcznie!

Najubożsi zyskają 700 zł miesięcznie!

0
Reklama

Pracownicy zarabiający obecnie najniższą krajową otrzymaliby blisko o 700 zł wyższe wynagrodzenia netto – wynika z opisanej przez WEI i ZPP w „Agendzie Polskiej 2030” propozycji podatkowej. To wszystko dzięki jednolitemu podatkowi od funduszu płac i przeniesieniu ciężaru opodatkowania z pracy na konsumpcję.

Warsaw Enterprise Institute oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w publikacji „Agenda Polska 2030: Polska reforma podatkowa” proponują rewolucyjne zmiany w systemie podatkowym.

Reklama

Zaproponowana przez nas reforma podatkowa jest kierowana nie tylko do przedsiębiorców, ale też do wszystkich osób pracujących, w tym również tych zarabiających najmniej. – Dzięki jednolitemu podatkowi od funduszu płac i przeniesieniu ciężaru opodatkowania z pracy na konsumpcję, pracownicy zarabiający obecnie najniższą krajową otrzymaliby blisko 700 zł wyższe wynagrodzenia netto – mówił Szymon Witkowski, współautor raportu, radca prawny i ekspert WEI/ZPP. – Jednolity podatek VAT 19,75 proc. co prawda oznaczałby wyższe wydatki na żywność dla gospodarstwa domowego o około 200–300 zł miesięcznie, ale za wszystkie towary dziś obciążone stawką 23 proc. konsumenci zapłaciliby mniej. Sumarycznie na reformie skorzysta każda pracująca osoba – dodał.

Warto również zauważyć, że zaproponowane rozwiązania oznaczają rezygnację z opodatkowania transferów. Oznacza to brak opodatkowania np. emerytów i rencistów. – Nie do końca logicznym rozwiązaniem jest, że świadczenia, które wypłacane są ze środków publicznych, są opodatkowywane tylko po to, by część z nich od razu wróciła do budżetu państwa – twierdzi Szymon Witkowski.

Całość dostępna tutaj:

https://wei.org.pl/wp-content/uploads/2024/01/Agenda-Polska-2030.-Polska-reforma-podatkowa.pdf

Reklama
Poprzedni artykułSt. bryg. Daniel Dryniak pożegnał się ze służbą w straży pożarnej
Następny artykułDrogie samochody zatrzymane przez strażników granicznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!