Rekord pasażerów na lotnisku w Jasionce

Ponad 772 tysiące pasażerów skorzystało w ubiegłym roku z usług Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Podkarpackie lotnisko powtórzyło tym samym rekordowy wynik osiągnięty w 2018 roku. Udało się to głównie dzięki dynamicznemu rozwojowi połączeń do portów przesiadkowych i poszerzeniu oferty wakacyjnych lotów czarterowych.

Zwiększenie przez Lufthansę liczby rejsów do Monachium do 14 tygodniowo przełożyło się na ponad 60-procentowe zwiększenie ruchu na tym kierunku. Z lotów do stolicy Bawarii w ubiegłym roku skorzystało ponad 73 tys. pasażerów. Czwarty rok z rzędu wzrosła liczba pasażerów udających się na letni urlop czarterami. Ofertę wakacji z wylotem z Rzeszowa wybrało prawie 55 tys. pasażerów, co razem z pozostałymi lotami czarterowymi dało 25-procentowy wzrost w tym segmencie. Rok 2019 był również rekordowy jeśli chodzi o liczbę rejsów wykonanych przez samoloty LOT na trasie Rzeszów-Warszawa, z których skorzystało łącznie ponad 215 tysięcy pasażerów. Liderem w zakresie regularnych połączeń realizowanych z lotniska w Jasionce pozostaje irlandzki Ryanair, który w 2019 roku przewiózł prawie 400 tys. pasażerów, z czego ok. 190 tys. na trasie Rzeszów-Londyn. Łączna liczba wszystkich operacji lotniczych, na lotnisku Jasionka z uwzględnieniem lotów szkolnych na lotnisku Rzeszów-Jasionka w 2019 r. wyniosła prawie 19 tysięcy.

– Powtórzyliśmy ubiegłoroczny rekord, a nawet odrobinę go poprawiliśmy. W tak trudnych warunkach rynkowych to wynik na miarę naszych oczekiwań – mówi Adam Hamryszczak – prezes zarządu Portu lotniczego „Rzeszów-Jasionka”. – Najwięksi przewoźnicy operujący na naszym lotnisku z różnych względów zmuszeni byli do ograniczenia rozwoju siatki połączeń. Ten negatywny trend udało się zrównoważyć aktywną współpracą z Lufthansą oraz czołowymi polskimi touroperatorami. W 2020 roku chcemy kontynuować te działania, jednocześnie zabiegając o uruchomienie nowych tras w każdym z segmentów rynku lotniczego. Pozwoli nam to umocnić się na pozycji lidera w grupie lotnisk regionalnych obsługujących do 1 mln pasażerów.

Ważnym wydarzeniem dla rozwoju lotniska w Jasionce było otwarcie w październiku ub. r. hotelu Holiday Inn Express, należącego do globalnej sieci IHG. Zlokalizowany naprzeciw terminala pasażerskiego nowoczesny obiekt oferuje ponad 100 pokoi i świadczy wysokiej jakości usługi gastronomiczne. W 2019 roku Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zawarł również strategiczne umowy z LOT AMS i Polską Grupą Lotniczą dotyczące budowy na terenie lotniska kompleksu hangarów, w których powstanie największe w Europie Środkowo-Wschodniej centrum serwisowania samolotów.

Łańcut: Zakończył się wielki remont w Muzeum-Zamek

W Muzeum-Zamku w Łańcucie zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie, realizowane w ramach projektu pn. „Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych w budynku Zamku oraz zabytkowym Parku Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II, III, IV, VII)”.

(więcej…)

Jasionka: Nowe wakacyjne kierunki lotnicze na Fuerteventurę

Już od czerwca przyszłego roku spragnieni słońca turyści będą mogli polecieć z Rzeszowa na Fuerteventurę. To efekt wieloletniej współpracy Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka z biurem podróży ITAKA. Największy polski touroperator oprócz Wysp Kanaryjskich zaoferuje pakiety wakacyjne z wylotem z Jasionki do albańskiej Tirany.

Wśród czarterowych nowości – ogłoszonych 14 listopada br. podczas konferencji prasowej w hotelu Holiday Inn Express Rzeszów Airport – znalazły się także loty do Monastyru w Tunezji oraz bułgarskiej Warny. Łącznie podróżni planujący skorzystać latem 2020 r. z podrzeszowskiego lotniska mają do wyboru 10 wakacyjnych destynacji w 6 krajach. Wszystkie są już dostępne w systemach rezerwacyjnych, w promocyjnych cenach.

– Kolejny rok z rzędu nasza siatka połączeń czarterowych poszerza się o nowe, atrakcyjne kierunki, oczekiwane przez podróżnych z Podkarpacia i sąsiednich regionów – mówi Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. – Wyspy Kanaryjskie to odpowiedź na potrzeby bardziej wymagających turystów, poszukujących oferty o wyższym standardzie. Świetny stosunek jakości do ceny znajdziemy z kolei w Tunezji czy Albanii. Sprawdzone wakacyjne destynacje takie jak turecka Antalya, Słoneczny Brzeg w Bułgarii czy wyspy greckie podobnie jak w minionych latach powinny przyciągnąć tysiące podróżnych.

– Gratuluję zarządowi lotniska w Jasionce konsekwencji w dążeniu do tego, aby rzeszowski port stał się liderem w segmencie wakacyjnych czarterów w tej części Polski. Chcemy być ważnym partnerem w realizacji tego celu – powiedział Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży ITAKA. – Zarówno nowe kierunki, przygotowane przez nas na 2020 rok, jak i dotychczas oferowane destynacje z wylotem z Rzeszowa gwarantują podróżnym komfort i bezpieczeństwo. Tym z podróżnych, którzy już dziś zdecydują się na wakacje z ITAKĄ oferujemy wyjątkowo atrakcyjne ceny.

W 2019 roku Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył  ponad 64 tys. pasażerów na połączeniach czarterowych, ponad 25 procent więcej niż w roku ubiegłym. Dzięki nowym kierunkom dynamika wzrostu w 2020 roku może sięgnąć nawet 40 procent.

źr. Rzeszów Airport

Rzeszów: Hulaj z głową na elektrycznej hulajnodze

Jazda nimi jest szybka, wygodna i nie męczy organizmu, a wiatr we włosach sprawia, że przejażdżki stają się niezwykle przyjemne. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które skradły serca mieszkańców miast w całej Polsce. Z tego środka transportu można również korzystać w Rzeszowie. Poza aspektem ekologicznym i oszczędnościowym pozostaje jednak jeszcze kwestia bezpieczeństwa, która jest często ignorowana przez użytkowników e-hulajnóg.

Aktywowane za pomocą kilku kliknięć w aplikacji hulajnogi elektryczne są prostym sposobem na szybkie dotarcie do celu – do pracy, na spotkanie czy do najbliższego przystanku komunikacji miejskiej. Wybierając e-hulajnogę, z Dworca PKP na rynek można dostać się w około 6 minut! Hulajnogi w przestrzeni miejskiej dostępne są właściwie na każdym kroku w dużych ilościach. To najnowsze wcielenie współdzielonego transportu, który zrewolucjonizował mobilność miejską. Stosowanie się do zasad użytkowania hulajnóg elektrycznych może być o tyle trudne, że… prawo nie określiło jeszcze przepisów dotyczących e-hulajnóg w mieście. Póki co projekt ustawy trafił jeszcze do Sejmu. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Infrastruktury, projekt przewiduje, że urządzenia transportu osobistego będą traktowane jak rowery, jednak nie wszystkie przepisy dotyczące rowerów będą obowiązywać użytkowników hulajnóg.

Póki nie ma odpowiednich regulacji, warto stosować się do kilku prostych zasad, które proponuje ING Bank Śląski w najnowszej kampanii Hulaj z głową. Bezpiecznie.
1. Hulajnogą podróżuj w pojedynkę. Wspólna przejażdżka? Wypożyczcie dwie
hulajnogi lub skuter.
2. Kask i hulajnoga to dobrana para. A kiedy zdarzy się wywrotka, przyda się
trochę amortyzacji.
3. Dopasuj prędkość do warunków i jedź ostrożnie.
4. Parkuj tak, aby hulajnogi nie przeszkadzały innym.

Warto wspomnieć również o konieczności nadzoru przez rodziców dzieci korzystających z hulajnóg czy szczególnej ostrożności w zatłoczonych częściach miasta. Aż 75% Polaków uważa, że użytkowników hulajnóg elektrycznych powinny przede wszystkim obowiązywać ograniczenia prędkości oraz zakaz jazdy pod wpływem alkoholu (badania przeprowadzone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Do końca roku w Rzeszowie w ramach akcji Hulaj bez spalin ING Bank Śląski zachęca do skorzystania z 30 minut bezpłatnej jazdy pojazdami elektrycznymi blinkee.city – skuterami i hulajnogami.

Przemyśl: Kolejowe perły architektury. Dziś niecodzienne zwiedzanie

Już w najbliższą sobotę, 12 października br. Fundacja Grupy PKP rozpoczyna 3. edycję bezpłatnych wycieczek po dworcach kolejowych w Polsce. To najlepsza okazja, by poznać pięć głównych dworców kolejowych od zupełnie innej strony. W tym roku będziemy zwiedzać takie obiekty jak Dworzec Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki, Łódź Fabryczna, Gdynia Główna, Przemyśl Główny i Wrocław Główny. Zapraszam do wzięcia udziału w wyjątkowych wycieczkach!

Bez pośpiechu, bez stania w kolejce, bez oczekiwania na przyjazd lub odjazd pociągu. Spotykamy się specjalnie na dworcach kolejowych, by po nich spacerować, a także odkrywać ich tajemnice i ciekawostki. Fundacja Grupy PKP otwiera 12 października 2019 r. kolejny cykl bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem. W tym roku rozszerzyliśmy program zwiedzania i nasi przewodnicy opowiedzą uczestnikom spacerów wiele intersujących historii na temat Dworca Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki, Dworca Łódź Fabryczna, Dworca Gdynia Główna, Dworca Przemyśl Główny i Dworca Wrocław Główny.

  • Dworzec Przemyśl Główny:

12 października (godz. 10.00 – 12.00 / 12.00 – 14.00)

26 października (godz. 10.00 – 12.00 / 12.00 – 14.00)

16 listopada (godz. 10.00 – 12.00 / 12.00 – 14.00)

Przewodnik: Grzegorz Hop

Wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/404969006857461/

 

Bieszczady: Inwestycje i rozwój. Kolejne pieniądze przekazane

Już w 2019 r. rozpocznie się kompleksowa poprawa dostępności i ekspozycji turystycznej oraz bezpieczeństwa bieszczadzkich dróg wojewódzkich. Ponad 5 mln zł trafi na zaprojektowanie sieci lokalnych dróg rowerowych z łącznikami do szlaku Green Velo i Greenway Karpaty Wschodnie. Dzięki 240 tys. zł z budżetu państwa powstanie dokumentacja mostu na Sanie w Krzemiennej w powiecie brzozowskim. Te trzy dobre informacje przedstawił w Arłamowie minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, dzięki Funduszowi Spójności, przeznacza 5 mln zł na przygotowanie dokumentacji technicznej i projektowej dla rozbudowy sieci turystycznych tras rowerowych na terenie Bieszczad i włączenie ich do szlaku rowerowego Green Velo i Greenway Karpaty Wschodnie. Dofinansowanie z programu Pomocy Technicznej w wysokości 90 proc. zdecydowało o możliwości podjęcia się tego zadania przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i stanowi inwestycję w przyszły rozwój tras rowerowych w Bieszczadach.

Budżet państwa sfinansuje 80 proc. z prawie 13 mln zł potrzebnych na obejmującą 15 inwestycji kompleksową poprawę bezpieczeństwa i wyeksponowanie walorów krajobrazowych bieszczadzkich dróg wojewódzkich. To na przykład przebudowy fragmentów dróg, skrzyżowań, parkingów i tworzenie punktów widokowych. Środki trafią na projekt i inwestycje związane ze stworzeniem dla osób podróżujących w Bieszczady samochodem możliwości wytchnienia, przesiadki na rower lub wyruszenia na pieszą wędrówkę.

– Zawsze uważaliśmy w MIiR, że Program dla Bieszczad, chociaż ograniczony terytorialnie, będzie miał wpływ na okoliczne gminy i powiaty. Nie tylko Bieszczady są piękne. Także Pogórze Sanocko-Turczańskie, Pogórze Przemyskie, cała Dolina Sanu to wspaniałe przyrodniczo miejsca, choć nie tak popularne jak wysokie Bieszczady. Chcielibyśmy zachęcić turystów także do odwiedzania tych bardziej na północ położonych terenów. Z drugiej strony tu także trzeba poprawić infrastrukturę, żeby ułatwić mieszkańcom komunikację i dojazdy – mówił podczas podpisania umów o dofinansowanie minister Jerzy Kwieciński.

– Dofinansowanie przygotowania dokumentacji technicznej i projektowej niezbędnej do rozbudowy sieci turystycznych tras rowerowych na terenie Bieszczad i włączenie ich do szlaku rowerowego Green Velo i Greenway Karpaty Wschodnie w najbliższych latach pozwoli na uatrakcyjnienie najważniejszej atrakcji turystycznej Bieszczad, jaką jest unikalna w Polsce i Europie przyroda – stwierdził Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego o umowie na dofinansowanie sieci szlaków rowerowych.

– Środki z budżetu państwa przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa dróg wojewódzkich, a co za tym idzie – będą służyć mieszkańcom regionu i turystom z całej Polski i świata. Nie bez znaczenia będzie też wpływ przedsięwzięcia na ochronę środowiska i wyeksponowanie walorów krajobrazowych Podkarpacia – podkreśliła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki po podpisaniu umowy na dofinansowanie utworzenia punktów widokowych i rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo na drogach wojewódzkich w Bieszczadach.

Minister Jerzy Kwieciński przekazał także władzom powiatu brzozowskiego pozytywną opinię o dofinansowaniu w ramach programu „Mosty dla Regionów” przygotowania dokumentacji budowy mostu w Krzemiennej na Sanie.

Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd mówił, że za 300 tys. zł zostanie przygotowana dokumentacja budowy mostu w Krzemiennej. Z czego 240 tys. zł udało się pozyskać z budżetu państwa. Most, którego budowa szacowana jest na 35 mln zł, poprawi jakość połączeń powiatów brzozowskiego, sanockiego i przemyskiego, jak również otworzy nowe możliwości komunikacyjne w kierunku przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce. W miejscu przeprawy jest połączenie promowe (ograniczenie do 2 samochodów do 7 ton), które przy niesprzyjających warunkach pogodowych (zbyt wysokim lub zbyt niskim poziomie wód) jest nieregularne. Najbliższe mosty w okolicy znajdują się w odległości 15 km i 10 km od planowanego mostu – most w Dynowie oraz most w Dobrej z ograniczeniem tonażowym 8 ton.

źr. PUW

Jasionka: Za nami fascynujące pokazy lotnicze

Największe gwiazdy lotniczej akrobatyki, lotnictwa cywilnego i wojskowego znów gościły na Podkarpaciu, dając niezapomniany pokaz na 100-lecie Aeroklubu Polskiego.

Centralne Pokazy Lotnicze zgromadziły tysiące miłośników lotnictwa, z podziwem spoglądających w niebo na kunsztowne popisy czołówki polskiej i europejskiej akrobatyki lotniczej.

Niekwestionowanymi gwiazdami byli piloci z grupy Biało-Czerwone Iskry, niesamowicie na niebie prezentował się amerykański F-16. O zawrót głowy przyprawiał publiczność Jurgis Kairys, na zmianę z Arturem Kielakiem, Maciejem Pospieszyńskim i Łukaszem Czepielą. Precyzją zachwycali lotnicy z grupy Cellfast i Firebirds. Nie brakowało historycznych maszyn, a wisienką na torcie okazał się występ podniebnych „pirotechników” Tim Dews’a i Toma Dews’a.

źr. Podkarpackie.pl