Tarcza antykryzysowa to fikcja? List przedsiębiorcy z Bieszczad

Coraz głośniej o buncie przedsiębiorców. Restauratorzy w wielu miejscach w kraju informują o chęci otwarcia swoich działalności wbrew rozporządzeniom rządu. Wiele osób nie rozumie sytuacji tej branży uznając, iż przedsiębiorstwa mają odpowiednią opiekę państwa by przetrwać. Jak wygląda sytuacja? Prezentujemy państwu list wysłany nam przez właściciela restauracji w Ustrzykach Dolnych.

(więcej…)

Nowe bezpośrednie połączenie kolejowe w Przemyśla do Pragi

Największy środkowoeuropejski, komercyjny kolejowy przewoźnik pasażerski, RegioJet, wiosną 2021 roku uruchomi regularne, nocne połączenie na trasie Praga-Kraków-Przemyśl oraz w relacji powrotnej. Na wstęp na polski rynek uzyskał już wszystkie pozwolenia – w ostatnich dniach Urząd Transportu Kolejowego udzielił zgody na dostęp do infrastruktury oraz przydzielenie tras. Na stacji Przemyśl Główny zapewnione będzie skomunikowanie pociągu z połączeniem RegioJetu i ukraińskiego partnera do Lwowa. Dokładna data uruchomienia połączenia zależy od zniesienia ograniczeń związanych z epidemią Covid-19. Uruchomienie połączenia wstępnie zaplanowanie jest na przełomie marca i kwietnia 2021 roku.

(więcej…)

Rezerwat przyrody Bór Tajęcina - Głogów Małopolski k. Rzeszowa

Rezerwat przyrody Bór Tajęcina – Głogów Małopolski k. Rzeszowa

„Choinko zielona, pachnąca jak las…” – któż z nas nie zna słów tej dziecięcej piosenki, która zwłaszcza zimą odśpiewywana była przez niejednego malucha. Nic dziwnego, bowiem to właśnie zimą las wygląda i pachnie najpiękniej. I co więcej, tylko pozornie nic się tu zimą nie dzieje. W rzeczywistości  las zimą tętni życiem i wygląda pięknie okryty białym puchem.

Zimą najchętniej otulamy się ciepłym kocem i spędzamy czas w ciepłym, domowym zaciszu. Jednak to właśnie o tej porze roku warto wykazywać regularną aktywność i nic nie stoi na przeszkodzie, by robić to na świeżym powietrzu. Oczywiście niekoniecznie musi to być jazda na rowerze czy nawet bieganie- wystarczy spacer, dzięki któremu dotlenimy nasze komórki, zrelaksujemy się oraz wzmocnimy naturalną odporność.

Spacer w lesie zimą

Na spacer zimą najlepiej wybrać się do lasu. Po pierwsze mamy pewność, że nie natrafimy tu na tłumy ludzi, więc jest cicho i przyjemnie, co nie jest tak oczywiste w przypadku parków czy miejskich rynków. Po drugie, gdzie jak nie w lesie pooddychamy bardziej świeżym powietrzem? Po trzecie, las zimą to bardzo ciekawe miejsce i jest to szczególnie istotne wówczas, gdy na taką zimową, leśną wędrówkę wybieramy się całą rodziną, zabierając ze sobą dzieci. Na śniegu bowiem łatwo odnaleźć ślady zwierząt, więc można zabawić się w odgadywanie, który z leśnych domowników zostawił dany odcisk. Jeśli do tego wszystkiego dołączymy sanki oraz weźmiemy pokarm dla zwierząt, który możemy zostawić w paśniku, zachęcimy dzieci do jakże przyjemnej i zdrowej formy spędzania wolnego czasu zimą.

Rezerwat przyrody „Bór” koło Rzeszowa

Polska daje ogromne możliwości sprzyjające takim eskapadom, bowiem aż 30% obszaru kraju stanowią zalesienia. Dziś jednak chcielibyśmy przybliżyć jedną, choć niewielką, ale jakże urokliwą część lasów polskich. Rezerwat „Bór” położony w miejscowości Tajęcina k. Głogowa Małopolskiego to rezerwat leśny na terenie powiatu rzeszowskiego, utworzony w 1996 roku w celach dydaktycznych oraz mający za zadanie zachowanie walorów i ochronę naturalnego ekosystemu lasu Puszczy Sandomierskiej. Warto dodać, iż obecnie jest to jej najlepiej zachowany fragment.

Rezerwat obejmuje 368,43 ha i charakteryzuje się bogato występującą tu fauną i florą, wraz z licznymi chronionymi gatunkami roślin oraz zwierząt. Ponadto wiele gatunków tutejszych zwierząt wpisanych jest do „Polskiej Czerwonej Księgi”, jako gatunki wymierające lub zagrożone wyginięciem. W rezerwacie znajduje się także miejsce pamięci historycznej, bowiem w latach 1940-44 z ręki hitlerowców zginęło tu około 300 Polaków i 5000 Żydów- ludności cywilnej. Wydarzenie to upamiętniają zbiorowe mogiły z dużym, betonowym krzyżem i tablicą pamiątkową oraz pomnik.

Na terenie rezerwatu znajdują się ścieżki przyrodniczo-edukacyjne, trasy narciarskie i rowerowe, a także przebiegają przez niego piesze szlaki turystyczne. Ponadto znajduje się tu także strzelnica myśliwska. Na trasach ulokowano miejsca odpoczynku oraz taras widokowy. Można także skorzystać z dogodnych miejsc parkingowych.