Zapora Rzeszów nad Wislokiem - Paulina Reczek

Zapora i zalew w Rzeszowie nad Wisłokiem – historia

Zalew nad Wisłokiem to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez mieszkańców Rzeszowa. Tuż przy nim znajduje się zapora, z której rozpościera się widok na malowniczą okolicę. Nie wszyscy znają jej historię, podobnie jak samego zbiornika wodnego, a jest ona naprawdę interesująca.

Kiedy i w jakim celu powstała zapora nad Wisłokiem?

W latach 70. XX wieku, w związku z rozbudową Rzeszowa na wschodnim brzegu Wisłoka powstał Most Karpacki, czyli popularna zapora. Na jej grzbiecie utworzono jezdnię, po której można poruszać się samochodami, jest tu także chodnik dla pieszych oraz rowerzystów. Obecnie zapora stanowi część Alei Powstańców Warszawy, czyli jednej z głównych ulic miasta. Została ona oddana do użytku w 1974 roku, a celem jej budowy było spiętrzenie wody na rzece, zapewnienie właściwej pracy ujęcia wody dla mieszkańców miasta, jak również pokazanie w pełni walorów turystycznych nad Wisłokiem. Tego typu budowla jest potrzebna, gdyż daje możliwość przetrwania fal kulminacyjnych w czasie powodzi i ograniczenia związanych z nią strat.

Zapora Rzeszów nad Wisłokiem - Paulina Reczek

Zapora nad Wisłokiem w Rzeszowie – Fotograf Rzeszów – Paulina Reczek

Z zapory rozpościera się widok na dolinę rzeki, zalew, osiedle Nowe Miasto, Miasteczko Akademickie, możemy podziwiać też Pogórze Dynowskie i Strzyżowskie. W 2011 roku do użytku oddany został wydrążony pod nią tunel, który stał się połączeniem Lisiej Góry oraz Parku Kultury i Wypoczynku, czyli dwóch części bulwarów. Co ciekawe, inwestycję udało się wykonać bez potrzeby zatrzymywania nawet na chwilę ruchu na al. Powstańców Warszawy.Na rzeszowskiej zaporze zlokalizowana jest Mała Elektrownia Wodna Wisłok o mocy 660 kW. Jej właścicielem jest warszawska spółka celowa firmy ESI, a oficjalne otwarcie miało miejsce w czerwcu 2012 roku. Szacuje się, że inwestycja kosztowała ok. 12 milionów złotych. Inwestor zobowiązał się do tego, aby razem z elektrownią powstała nowoczesna przepławka, czyli kanał o długości ponad 100 m, pozwalający rybom na swobodne migrowanie w dół i górę rzeki.

Historia i charakterystyka zalewu nad Wisłokiem

Zalew nad Wisłokiem, często określany mianem rzeszowskiego morza, powstał w wyniku budowy zapory. Miał on pełnić funkcję rekreacyjną oraz retencyjną. Zbiornik wodny ma wydłużony południkowo kształt, jego powierzchnia wynosi ok. 65 ha. Na terenie zalewu powstało wiele małych wysepek i płycizn, do czego przyczyniło się ciągłe nanoszenie mułu z górnego Wisłoka. Trzeba pamiętać, że zalew nad Wisłokiem jest częściowo objęty obszarem chronionym „Natura 2000”. Można tu znaleźć takie rośliny jak:

 • trzcina,
 • pałka wąskolistna i szerokolistna,
 • skrzyp bagienny,
 • szczaw lancetowaty,
 • kosaciec żółty,
 • moczarka kanadyjska,
 • grążel żółty,
 • grzybień biały,
 • rzęsa wodna,
 • żabieniec,
 • rogatek.

Zbiornik jest też miejscem godów oraz rozrodu kilku gatunków żab, w tym moczarowych i trawnych. Można tu spotkać również lisy, kaczki krzyżówki, łabędzie, jaszczurki, traszki zwyczajne, kumaki nizinne, błotniarki (ślimaki wodne), pająki topiki oraz 28 gatunków ryb. To m.in.:

 • liny,
 • sumy,
 • płocie,
 • karasie,
 • karpie,
 • leszcze.

Obecnie po raz kolejny prowadzone są prace mające na celu odmulenie rzeszowskiego zalewu. Wymagało to m.in. przeniesienia prawnie chronionej roślinności. Do zamulania zbiornika dochodzi na skutek błędów konstruktorów zapory. Osoby odpowiedzialne za jej projekt nie uwzględniły tzw. dolnego spustu, który umożliwiałby spływanie mułu.

Zapora i zalew nad Wisłokiem jako atrakcje turystyczne

Nie da się ukryć, że zapora i zalew nad Wisłokiem są traktowane jako atrakcje turystyczne Rzeszowa. W sezonie letnim to miejsce jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta i osoby przyjezdne. Można tu popływać żaglówką lub na wodnym rowerze, wypić kawę w otoczeniu pięknej przyrody, a nawet zagrać w minigolfa z rodziną i znajomymi. Wzdłuż rzeki prowadzi ścieżka rowerowa, którą można dojechać do Rezerwatu Przyrody „Lisia Góra”, zajmującego powierzchnię wynoszącą ponad 8 ha. Znajdujący się po drugiej stronie zapory Park Kultury i Wypoczynku to doskonałe miejsce do uprawiania sportów i spacerów. Jest tutaj plac zabaw dla dzieci oraz scena, na której odbywają się imprezy i koncerty.

 

Widok z Zamku w Przemyślu

Miasto Przemyśl – wzniesione na siedmiu wzgórzach

Przemyśl można określić mianem “perły” wschodniej ściany naszego pięknego Podkarpacia. Dzięki licznym zabytkom zachęca do zwiedzania w każdej porze roku.

Piękna architektura, która przetrwała różnorakie epoki historyczne, bogata kultura miasta gdzie stykają prądy zachodnie i wschodnie, z bogatą przeszłością i bogactwo naturalne, czuć tu klimat Bieszczad. Wspaniałe miejsce na jednodniową wycieczkę rodzinną lub na romantyczne schadzki w cieniu starych kamienic i monumentalnych budynków sakralnych. Religia w tym mieście jest wszechobecna. Dominuje katolicyzm, jednak grekokatolicyzm i prawosławie odcisnęły w tym miejscu wyraźny ślad. Nad miastem góruje Zamek Kazimierzowski. Dobrym sposobem na poznanie historii ziemi przemyskiej jest wizyta w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Miasto może być też dumne ze swojej twierdzy i systemu fortyfikacji.

 

Do Gdańska i Zadaru z Jasionki. Loty ruszają już końcem kwietnia

Już w kwietniu z podrzeszowskiej Jasionki będzie można polecieć do Gdańska a w maju do  chorwackiego Zadaru. – To świetna wiadomość dla nas, dla mieszkańców Podkarpacia i regionów ościennych, którzy zaczynają planować swe wakacyjne wyjazdy. Bałtyk i Adriatyk bardzo się do nas „przybliżą” – z zadowoleniem podkreśla marszałek Władysław Ortyl.

Nowe loty do Gdańska ruszają już 25 kwietnia. Do chorwackiego kurortu Zadar będzie można polecieć bezpośrednio z Rzeszowa już 30 maja. Połączenia będą wykonywane do połowy września. Te informację przekazali wspólnie podczas konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl, prezes PLL LOT Rafał Milczarski – Prezes Polskiej Grupy Lotniczej i Polskich Linii Lotniczych LOT oraz Adama Hamryszczak prezes spółki Port Lotniczy Rzeszów- Jasionka.  To kolejne połączenia, które oferuje PLL LOT z Rzeszowa.

Cieszymy się, że przewoźnicy, w tym nasz narodowy LOT zauważają nasze starania, by rozwinąć nasze regionalne okno na świat  i chcą jeszcze lepiej wykorzystywać możliwości, które tworzymy. Już za nieco ponad dwa miesiące z podrzeszowskiej Jasionki będzie można polecieć nad Bałtyk, bo ruszają loty do Gdańska. Od lat rozwijamy naszą współpracę z regionem partnerskim w Chorwacji czyli Żupanią Zadarską. Teraz do Zadaru będą bezpośrednie loty. A przecież Bałtyk i Chorwacja to dwa najchętniej wybierane miejsca na wakacyjny wypoczynek Polaków. Bardzo cieszę się z tych możliwości  – dodał marszałek Ortyl. 

Rejsy między Rzeszowem a Gdańskiem zaplanowano od 25 kwietnia do 26 września. Lot na tej trasie zajmie tylko 1 godzinę i 20 minut. Do Gdańska będzie można polecieć w każdą sobotę, a wrócić tydzień później. Loty pomiędzy stolicą Podkarpacia a Zadarem LOT będzie oferować od 30 maja do 19 września. Rejs potrwa dwie godziny i także odbywał się będzie w soboty.

Obecnie LOT wykonuje aż 37 rejsów tygodniowo z Rzeszowa do Warszawy oraz sezonowe bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do Nowego Jorku [EWR]. Teraz przewoźnik rozszerza ofertę o dwa atrakcyjne połączenia wakacyjne.

Jestem dumny, że LOT jest ważnym partnerem podróży prywatnych i służbowych zarówno dla Polaków, jak  i pasażerów z całego świata. Cieszę się, że coraz więcej podróżnych z Podkarpacia gości na naszych pokładach. Tylko w 2019 r. na trasie do i z lotniska Rzeszów-Jasionka LOT wybrało ponad 232 tys. osób! Dziękuję za zaufanie!

Mając na uwadze twarde dane, a także owocną współpracę z władzami Podkarpacia i lotniska możemy zaproponować kolejne połączenia dla mieszkańców regionu. Jestem przekonany, że zyskają szerokie uznanie   – mówił w Rzeszowie  Rafał Milczarski, Prezes Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT.

Nowe połączenia sezonowe doskonale wpisują się w naszą strategię rozwoju oferty lotów wakacyjnych, bardzo oczekiwanych przez m.in. mieszkańców Podkarpacia. Wraz ze wzrostem zamożności Polaków, z roku na rok rośnie liczba turystów przesiadających się z samochodu na samolot. Dzięki nowym trasom LOT-u znacznie skróci się czas podróży z Rzeszowa zarówno nad Bałtyk jak i do słonecznej Chorwacji.  To doskonała wiadomość szczególnie dla pasażerów podróżujących z dziećmi, którym nasze lotnisko oferuje szereg udogodnień. Mamy ambicję być najbardziej przyjaznym rodzinom portem regionalnym w tej części Polski –  powiedział Adam Hamryszczak, Prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Rynek lotniczy w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija, czego świetnym przykładem jest Podkarpacie i nasze regionalne lotnisko Rzeszów-Jasionka. Od lat niezmiennie notuje ono  rekordowe wyniki. Cały czas inwestujemy w nasz port, aby był on atrakcyjnym miejscem dla rozwoju ruchu pasażerskiego, a także ruchu cargo. Świetnie zdajemy sobie sprawę, że musimy centrum komunikacyjne – bo tym jest dla nas lotnisko – rozwijać – dodał podczas konferencji marszałek Władysław Ortyl. 

Jak podkreślano wielokrotnie w czasie konferencji Podkarpacie to dziś nie tylko jeden z szybciej rozwijających się regionów w Europie – m.in. za sprawą klastra Dolina Lotnicza, który skupia przedsiębiorców przemysłu lotniczego. To także miejsce coraz wyżej oceniane w rankingach poziomu i zadowolenia mieszkańców  z życia.

Nowe połączenia LOT-u będą wykonywane regionalnymi samolotami Bombardier Q400, które zabierają na pokład 78 pasażerów. Bilety są dostępne we wszystkich kanałach sprzedaży, m.in. na lot.com.

Rekord pasażerów na lotnisku w Jasionce

Ponad 772 tysiące pasażerów skorzystało w ubiegłym roku z usług Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Podkarpackie lotnisko powtórzyło tym samym rekordowy wynik osiągnięty w 2018 roku. Udało się to głównie dzięki dynamicznemu rozwojowi połączeń do portów przesiadkowych i poszerzeniu oferty wakacyjnych lotów czarterowych.

Zwiększenie przez Lufthansę liczby rejsów do Monachium do 14 tygodniowo przełożyło się na ponad 60-procentowe zwiększenie ruchu na tym kierunku. Z lotów do stolicy Bawarii w ubiegłym roku skorzystało ponad 73 tys. pasażerów. Czwarty rok z rzędu wzrosła liczba pasażerów udających się na letni urlop czarterami. Ofertę wakacji z wylotem z Rzeszowa wybrało prawie 55 tys. pasażerów, co razem z pozostałymi lotami czarterowymi dało 25-procentowy wzrost w tym segmencie. Rok 2019 był również rekordowy jeśli chodzi o liczbę rejsów wykonanych przez samoloty LOT na trasie Rzeszów-Warszawa, z których skorzystało łącznie ponad 215 tysięcy pasażerów. Liderem w zakresie regularnych połączeń realizowanych z lotniska w Jasionce pozostaje irlandzki Ryanair, który w 2019 roku przewiózł prawie 400 tys. pasażerów, z czego ok. 190 tys. na trasie Rzeszów-Londyn. Łączna liczba wszystkich operacji lotniczych, na lotnisku Jasionka z uwzględnieniem lotów szkolnych na lotnisku Rzeszów-Jasionka w 2019 r. wyniosła prawie 19 tysięcy.

– Powtórzyliśmy ubiegłoroczny rekord, a nawet odrobinę go poprawiliśmy. W tak trudnych warunkach rynkowych to wynik na miarę naszych oczekiwań – mówi Adam Hamryszczak – prezes zarządu Portu lotniczego „Rzeszów-Jasionka”. – Najwięksi przewoźnicy operujący na naszym lotnisku z różnych względów zmuszeni byli do ograniczenia rozwoju siatki połączeń. Ten negatywny trend udało się zrównoważyć aktywną współpracą z Lufthansą oraz czołowymi polskimi touroperatorami. W 2020 roku chcemy kontynuować te działania, jednocześnie zabiegając o uruchomienie nowych tras w każdym z segmentów rynku lotniczego. Pozwoli nam to umocnić się na pozycji lidera w grupie lotnisk regionalnych obsługujących do 1 mln pasażerów.

Ważnym wydarzeniem dla rozwoju lotniska w Jasionce było otwarcie w październiku ub. r. hotelu Holiday Inn Express, należącego do globalnej sieci IHG. Zlokalizowany naprzeciw terminala pasażerskiego nowoczesny obiekt oferuje ponad 100 pokoi i świadczy wysokiej jakości usługi gastronomiczne. W 2019 roku Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zawarł również strategiczne umowy z LOT AMS i Polską Grupą Lotniczą dotyczące budowy na terenie lotniska kompleksu hangarów, w których powstanie największe w Europie Środkowo-Wschodniej centrum serwisowania samolotów.