Leżajsk: Wypadek na obwodnicy leżajskiej

W dniu wczorajszym, ok godz. 15.30 doszło do wypadku na leżajskiej obwodnicy (łącznik z ul. Jana z Dukli). Przyczyną wypadku było najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa przez jednego z kierowców. Jak informuje GDDKiA.Ranne zostały dwie osoby.
W miejscu zdarzenia wprowadzono ruch wahadłowy, który trwał około 2,5 godziny.

Leżajsk: IV edycja wystawy „Broń i mundur”

W dniu 22 września 2019 r. zapraszamy do Muzeum Ziemi Leżajskiej na zwiedzanie jednodniowej wystawy „Broń i mundur”, która odbędzie się pod honorowym patronatem Dyrektora Okręgowej Służby Więziennej w Rzeszowie płk. Marka Grabka.

Na wystawie zaprezentowana zostanie w pełni użytkowa broń współczesna i historyczna. Karabiny, pistolety, rewolwery oraz strzelby. Ponadto zobaczyć będzie można mundury m.in. JW. GROM, WOT, ONZ, SW, łowieckie, lotnicze.

Z uwagi na obowiązujące przepisy dot. czynnej broni palnej wystawa prezentowana będzie w Muzeum wyłącznie 22 września (niedziela) w godzinach 12.00 – 18.00.

Organizatorami wystawy są:

– Muzeum Ziemi Leżajskiej,
– Stowarzyszenie „Kolekcjoner Stalowa Włócznia”
– Stowarzyszenie Miłośników Broni „Żołynia”

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

Łukowa, Leżajsk: 53-latek utonął w niedzielę w Sanie

Policjanci wyjaśniają okoliczności utonięcia w rzece San w Łukowej 53-letniego mężczyzny. Strażacy wydobyli z wody jego zwłoki. To pierwsze utonięcie podczas letniego wypoczynku nad wodą tego lata w powiecie leżajskim.

Wczoraj, po godz. 15, dyżurny leżajskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Łukowa mężczyzna wszedł do rzeki San i zniknął pod wodą. Policjanci ustalili, że dwóch braci, mieszkańców powiatu leżajskiego, w godzinach południowych przyszło nad rzekę San w miejscowości Łukowa. W pewnym momencie starszy z braci postanowił popływać, wszedł do wody. Chwilę później 53-latek zniknął pod jej powierzchnią.

Na miejsce zdarzenia wezwano straż pożarną. Po około dwóch godzinach płetwonurkowie wydobyli z wody ciało 53-latka. Trwa wyjaśnianie okoliczności i przyczyn jego śmierci. Decyzją prokuratora ciało mężczyzny zostało zabezpieczone do badań.

źr. KPP Lezajsk 

Leżajsk: Poseł walczy o pacjentów

W czwartek Poseł PiS Jerzy Paul zgłosił do Prokuratury Rejonowej w Leżajsku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy narażenia pacjenta na utratę zdrowia lub życia, który trafił do szpitala w Leżajsku. Decyzją dyrektora szpitala Mariana Furmanka, karetki „państwowego” mają utrudniony dostęp do podjazdu SOR. Blokuje go własnymi karetkami transportowymi. W sprawie odblokowania podjazdu ratownicy zmuszeni byli wzywać Policję.

Według lek.med. Iwanny Demydy-Musiał, dyrektor ds. lecznictwa Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie stan konfliktu i blokowania podjazdu ich karetkom trwa od kwietnia br.

– Zaistniały tam konflikt i eskalacja niezrozumiałych działań obecnego dyrektora placówki Pana Mariana Furmanka oraz całkowity brak reakcji organu nadzorującego jakim jest starosta Marek Śliż, zmusił mnie do zdecydowanych kroków. Stawką jest przecież zdrowie i życie mieszkańców powiatu leżajskiego, czyli nas wszystkich – wyjaśnia Jerzy Paul, poseł na Sejm RP. W środę zażądał od starosty Śliża wyjaśnień i powiadomił odpowiednie instytucje rządowe i samorządowe. – W sytuacji kiedy chodzi o bezpieczeństwo naszych mieszkańców, musiałem zgłosić tę sprawę również do Prokuratury Rejonowej w Leżajsku – dodaje poseł Jerzy Paul.

Ekipa Polsatu „Nasz nowy dom” pojawiła się w powiecie leżajskim

W ubiegłym tygodniu ekipa telewizyjna popularnego programu Polsatu „Nasz nowy dom” pojawiła się w powiecie leżajskim. Jedna z potrzebujących rodzin w miejscowości Grodzisko Dolne dzięki ekipie zyskała nowy dom.

„Nasz nowy dom” to program Telewizji Polsat, w którym spośród zgłoszonych rodzin wybierane są te najbardziej potrzebujące i którym oferowana jest pomoc, w postaci gruntownego remontu domu czy mieszkania. Wszystko odbywa się w ciągu 5-6 dni, podczas nieobecności rodziny, która w tym czasie spędza miło czas oddając się wypoczynkowi i innym atrakcjom. W tym samym czasie ekipa budowlana pod kierownictwem prowadzącej Katarzyny Dowbor, kierownika budowy oraz architekta, podejmuje się remontu, którego finałem jest powrót rodziny do odnowionego domu. Program ten jest ogromną szansą dla rodzin, dając im na nowo poczucie bezpieczeństwa i ogromną radość oraz nadzieję na lepszą przyszłość.Dzięki zgłoszeniu i pozytywnej weryfikacji fachowców z programu, marzenie o nowym domu spełniło się w Grodzisku Dolnym. W minionym tygodniu pracowała tam ekipa programu, odmieniając życie jednej z tutejszych rodzin – ojcu samotnie wychowującemu córkę.

W poniedziałek (1 lipca) ekipa remontowa i telewizyjna pojawiła się w Grodzisku, a informację o remoncie rodzinie przekazał nie kto inny, jak sama prowadząca – Katarzyna Dowbor. Następnego dnia rozpoczął się remont, podczas którego rodzina spędzała czas na wypoczynku w czterogwiazdkowym hotelu „Sokół” w Łańcucie. Dodatkowo rodzinie zagwarantowano moc dodatkowych atrakcji podczas pobytu.

Rodzina do swojego nowego domu wróciła w sobotę a radościom nie było końca. Emisja odcinka z Grodziska na antenie Polsatu planowana jest we wrześniu. Wtedy też będzie można poznać historię rodziny oraz prześledzić każdy dzień przeprowadzonego remontu. Warto wspomnieć, iż podczas remontu pomagali mieszkańcy i przyjaciele rodziny.

Jedyna POTWIERDZONA bezdotykowa, bezbolesna terapia grzybicy paznokci – Dostępna na Podkarpaciu!

Statystycznie grzybica paznokci jest najpowszechniej występującym schorzeniem paznokci u dorosłych. Grzybicze infekcje stanowią 33% wszystkich infekcji skórnych. Chorobę wywołują dermatofity kolonizujące warstwy naskórka, tkanki paznokci i włosów.

Ogólna zachorowalność na grzybicę paznokci w całej populacji mieści się w zakresie od 2 do 14%. Ryzyko zakażenia wzrasta wraz z wiekiem.

Co zwiększa ryzyko?

Występowaniu grzybicy paznokci (zwłaszcza na stopach) sprzyjają:

 • schorzenia związane z zaburzeniem odporności (w tym zakażenia wirusem HIV)
 • zaburzenia krążenia
 • cukrzyca
 • neuropatie
 • immunosupresja (kortykosterydy, antybiotyki)
 • noszenie nieprzewiewnego obuwia
 • intensywna aktywność fizyczna
 • korzystanie z basenów, pryszniców w miejscach publicznych
 • zaburzenia hormonalne (zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy)
 • zaburzenia troficzne płytek
 • praca w cieple i wilgoci (kucharze, piekarze)

Grzybica a cukrzyca

Dlaczego częściej dochodzi do powstawania grzybicy u osób z cukrzycą. Przede wszystkim w przebiegu cukrzycy mamy do czynienia z zaburzeniami krążenia (miażdżyca, niedokrwienie) zmianami w układzie nerwowym (zaniki czucia), kostnymi (zniekształcenia stóp) oraz skłonnością do infekcji bakteryjnych, drożdżakowatych, (podwyższona glukoza jest podłożem do dobrego ich odżywiania). W wyniku tych zaburzeń u niektórych osób może dojść do wystąpienia stopy cukrzycowej.

Sprzyjają temu liczne błędy pielęgnacyjne jak:

 • uraz i ucisk mechaniczny
 • obcinanie bocznych krawędzi paznokci
 • niedokładne lub zbyt głębokie wycięcie płytki
 • stosowanie środków zmiękczających skórę (preparaty salicylowe)
 • zbyt głębokie usuwanie zrogowaceń zwłaszcza po moczeniu stóp
 • zbyt długie kąpiele stóp, stosowanie do kąpieli soli drażniących
 • niedokładne osuszenie stóp po kąpieli
 • brak leczenia zakażeń grzybiczych i drożdżakowych

Początkowo infekcja dotyczy pojedynczych płytek, następnie zakażenie rozmnaża się na pozostałe płytki. Na paznokciach rąk częściej występuje drożdżyca, która dotyczy wałów paznokciowych – są obrzęknięte bolesne, z wyciekiem wydzieliny ropnej.

Stopa cukrzycowa

Następstwem nieprawidłowej pielęgnacji stopy cukrzycowej jest:

 • wrastanie źle obciętej części paznokcia w wał paznokciowy z jego uszkodzeniem i możliwością infekcji
 • zapalenie skóry przez rozmiękczenie i tworzenie się owrzodzeń, pęknięć, szczelin
 • infekcje bakteryjne, drożdżakowe oraz grzybicze skóry i paznokci
 • wzmożone wysuszenie skóry ogniska nadmiernego rogowacenia
 • najbardziej dramatycznym następstwem jest zniszczenie tkanek stopy w stopniu wymagającym amputacji palców czy części stopy.

Nowości w leczeniu

W ogromnym procencie zaburzeniom tym zapobiegają profesjonalnie wykonane czynności pielęgnacyjne przeprowadzane regularnie w specjalistycznym gabinecie podologicznym:

 • prawidłowe skrócenie i oszlifowanie paznokci
 • oczyszczanie wału paznokciowego z zanieczyszczeń, które mogą wywołać stan zapalny
 • usunięcie zrogowaciałego naskórka
 • usunięcie modzeli odcisków
 • zalecenie odpowiednich wkładek do obuwia i ich systematycznej dezynfekcji
 • instruktaż pielęgnacji domowej stóp i ochrony przed uszkodzeniem, owrzodzeniami i pęknięciami.

Większości tych zabiegów nie da się wykonać samemu, a często to one decydują o stanie stopy

w cukrzycy. Po stwierdzeniu grzybicy należy rozpocząć jak najszybciej leczenie. Dotychczas podstawowym lekiem były antybiotyki przeciwgrzybicze. Wymagają one stosowania przez kilka miesięcy. Taka kuracja nie pozostaje obojętna dla wątroby i innych narządów wewnętrznych, poza tym ich skuteczność oceniana jest na około 70–80 %. Poza tym leki te nie są wskazane u osób biorących leki przeciwzakrzepowe, kardiologiczne i przeciwcukrzycowe, mogą nasilać objawy chorobowe.

W tych przypadkach bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie naświetlań laserem Lunula:

 • zabiegi są całkowicie niebolesne,
 • zwykle wymagane są 4 naświetlania w odstępie tygodniowym, potem w zależności od stopnia zaawansowania choroby, powtarzanie co miesiąc lub co 3 miesiące do uzyskania odrostu zdrowego paznokcia.

Efektów leczenia laserem nie można się spodziewać od razu po rozpoczęciu kuracji. Paznokcie u rąk odrastają 5‒6 miesięcy a u stóp 12‒18 miesięcy. Terapia laserem umożliwia stopniowy wzrost zdrowych paznokci, a pełen wzrost po upływie 48 tygodni.

Zabiegi powinny być wykonywane w profesjonalnym gabinecie podologicznym lub dermatologicznym.

Wskazane jest wcześniejsze oczyszczenie frezem płytki paznokciowej i wykonanie dezynfekcji obuwia i skarpet, aby nie dopuścić do ponownego zakażenia. Można też stosować zewnętrznie różne preparaty wspomagające pielęgnację stóp lub rąk.

W Leżajsku Laser Lunula zaopatrzył się Gabinet Venus – Maria Polit do którego zapraszamy w celu konsultacji.

Ul. Opalińskiego 53A,
37-300 Leżajsk
Tel. 604 885 421

Leżajsk: Nagi mężczyzna paradował po Leżajsku

Wczorajszą piękną pogodę można było uznać za opóźnioną majówkę. Ta iście wiosenna aura napawała optymizmem i sprzyjała rodzinnym spacerom po mieście.

Nareszcie można było zrzucić płaszcze i kurtki, by zażyć pierwszych kąpieli słonecznych. Niektórych rozgrzało aż za bardzo…

W godzinach popołudniowych po mieście spacerował roznegliżowany mężczyzna. Nie przeszkadzały mu mijające go dzieci i rodziny, czuł się wręcz wielce swobodnie.

Sielankę tą przerwało zgłoszenie jednego z mieszkańca, który wezwał odpowiednie służby.

Maj to czas pierwszych Komunii Świętych – Ile dać na komunię?

Pierwsza Komunia to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka. Rodzina chce by wydarzenie to zostało jak najlepiej odebrane i zapamiętane zarówno w pamięci swojej pociechy jak i zaproszonych gości.

W momencie gdy dziecko przygotowuje się mentalnie do wydarzenia w tym czasie rodzice dbają o oprawę uroczystości tak, aby była ona idealna w każdym detalu. Jednak są osoby, które mają zmartwienie, ponieważ rodzi się odwieczne pytanie Rodziców Chrzestnych – wręczyć kopertę czy dać prezent…

Ile dać na komunię do koperty?

To pytania, które w zbliżającym się okresie komunijnym słychać coraz częściej. Mimo przekonania, że w tym dniu prezenty nie powinny być najważniejsze, to zaproszeni goście zastanawiają się czy zakupiony prezent oraz kwota zwarta w kopercie będzie odpowiednia.

Prezenty i koperta na komunii to stary zwyczaj, który ewoluuje z roku na rok. Kupowane prezenty stają się coraz odważniejsze oraz droższe. Jeszcze 30 lat temu szczytem marzeń dziecka przystępującego do I Komunii Świętej był zegarek, łańcuszek czy też rower. W dzisiejszym świecie powyższe prezenty nie są w stanie zaspokoić „potrzeb dziecka”, dlatego coraz częściej kupuje się telefony, tablety, a nawet quady.

Coraz częściej daje się tzw. kopertę, najwygodniejszym i najbardziej trafionym prezentem na Komunię są pieniądze. Rodzice chrzestni to najważniejsi goście na przyjęciu. Również panuje niepisana zasada, że to właśnie oni powinni dać te najlepsze prezenty. Inni goście powinni dać tyle, aby rodzina organizująca przyjęcie nie była zanadto obciążona kosztami przyjęcia. W zależności od miejscowości na Podkarpaciu w kopercie powinno pojawić się od 100 do 150 zł.

Zwykło się uważać, że Chrzestni powinni dać do koperty więcej niż pozostali goście. Równocześnie często przyjmuje się niepisaną zasadę, w myśli której na komunię daje się tyle, aby rodzinie dziecka zwrócił się koszt organizacji przyjęcia komunijnego za osobę. W zależności od wielkości miasta czy skali uroczystości ceny są różne, wynosząc zazwyczaj między 100 a 150 złotych.

Przyjmując ten klucz, ile pieniędzy daje chrzestny na komunię? Niektórzy rodzice chrzestni wkładają do koperty 250 złotych, a niektórzy nawet 500 złotych i więcej. Dodatkowym obowiązkowym prezentem zarówno dla chłopaka jak i dziewczynki jest łańcuszek z medalikiem – który jest świetną pamiątką na lata. Po medalik taki warto wybrać się do sklepu z dewocjonaliami.

W modzie są również obrazki srebrne grawerowane o tematyce sakralnej, które stanowią doskonałą pamiątkę nie tylko Pierwszej Komunii Świętej ale również Chrztu Świętego, Roczku lub Bierzmowania. Mogą być również wykorzystane jako niebanalny upominek z okazji tak ważnego wydarzenia jakim jest zawarcie związku małżeńskiego.

Prezenty na komunie nie są najważniejsze?

Reasumując zdania co do sumy i prezentów z okazji I Komunii Świętej są mocno podzielone. Jedni uważają, że kupowanie drogich podarunków czy dawanie dziecku z tej okazji dużych sum pieniędzy jest przesadzone. Wskazują tym samym, że przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej ma być przeżyciem duchowym, a nie materialnym. Inni jednak uznają, że prezenty są nieodłącznym elementem tego wydarzenia.

Leżajsk: Alarm bombowy w leżajskim technikum

Dziś kolejny dzień matur. Tym razem maturzyści zmierzą się z królową nauk ścisłych – matematyką. Drugi dzień egzaminów to też kolejne zgłoszenia o podłożonych bombach. Po wczorajszej serii ponad 100 fałszywych alarmów w szkołach w całej Polsce, dziś taką wiadomość otrzymało także leżajskie technikum.

7 maja tuż po godzinie 7:00 służby ratunkowe otrzymały informację o bombie, która rzekomo ma się znajdować na terenie Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku. Wiadomość taką otrzymano drogą e-mailową. Na miejsce udał się policja oraz zastęp PSP Leżajsk, którzy zabezpieczyli teren wokół szkoły. Ewakuowano też przebywających w budynku nauczycieli, uczniów nie było jeszcze w szkole. Przeszukano placówkę i nie stwierdzono żadnego zagrożenia. Matura odbędzie się więc bez zakłóceń, choć na miejscu nadal pozostała straż.

To nie jedyne zgłoszenie tego typu dzisiejszego dnia.  Wszystkie te sprawy będą badać odpowiednie służby. Przypominamy, iż za takiego typu „zabawy” grozi odpowiedzialność zarówno cywilna – pokrycie kosztów działań wszystkich przybyłych służb, jak i karna – nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

W tym momencie maturzyści zasiadają właśnie w egzaminacyjnych salach, życzymy więc wszystkim powodzenia
i połamania piór!

Autor: Nadia
fot. FB / Informacje Drogowe Leżajsk i Okolice