Uważajmy na pieszych i rowerzystów. Dwie osoby ranne w wypadkach

Coraz cieplejsze dni oraz zbliżająca się wiosna sprawia, że na drogach spotkać można coraz więcej rowerzystów i spacerowiczów. Niestety wzrosła także ilość wypadków drogowych z ich udziałem. Tylko wczoraj w powiecie łańcuckim rannych zostało dwóch niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Do pierwszego zdarzenia doszło około godz. 8:40 na przykościelnym placu w Łańcucie. Kierujący pojazdem oplem cofając potrącił przechodzącą za pojazdem kobietę. Zarówno kierowca, jak i piesza byli trzeźwi. Ranna kobieta trafiła do szpitala.

Do szpitala przewieziona została również 16-letnia rowerzystka, którą po godz. 15 w miejscowości Czarna potrącił kierujący peugeotem. Jak wstępnie ustalili policjanci winę za zdarzenie ponosi kierujący samochodem 19-latek, który skręcając w prawo zajechał drogę prawidłowo jadącej cyklistce.

Policja przypomina kierowcom samochodów, że piesi i rowerzyści to równorzędni uczestnicy ruchu. W zderzeniu z większym pojazdem mają znacznie mniejsze szanse, by wyjść z tego bez obrażeń.

Pamiętajmy, że na drodze każdy z nas opowiada nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.

Wypadek w Husowie. 34-latka straciła panowanie na zakręcie i dachowała

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było przyczyną dachowania osobowego opla, do którego doszło w sobotę rano w Husowie. Pomimo groźnie wyglądającego zdarzenia kierująca pojazdem nie odniosła obrażeń.

Do zdarzenia doszło przed godz. 7, na drodze relacji Albigowa – Husów. Jak ustalili policjanci w kierunku Markowej pojazdem marki Opel, jechała 34-letnia mieszkanka powiatu łańcuckiego, na łuku drogi kobieta straciła panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. Tam samochód dachował. Na szczęście kierująca pojazdem nie odniosła obrażeń. W chwili zdarzenia 34-latka była trzeźwa.Policjanci po raz kolejny apelują o szczególną ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy, że w nocy nadal mogą wystąpić niskie temperatury oraz opady śniegu, czy marznącego deszczu. Zdejmijmy nogę z gazu, gdyż na śliskiej nawierzchni bardzo łatwo wpaść w poślizg.

Zasnął za kierownicą i uderzył w autobus na autostradzie

Policjanci z Łańcuta pracowali w nocy na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło wczoraj na autostradzie A4. Kierujący pojazdem marki Ford najechał na tył autobusu, a następnie uderzył w bariery energochłonne. Kierowca samochodu osobowego prawdopodobnie zasnął za kierownicą.

Do zderzenia osobowego forda z autobusem, którym podróżowało czterdziestu pasażerów, doszło około godz. 1 w nocy na autostradzie w kierunku Rzeszowa. Jak ustalili przybyli na miejsce policjanci, winnym zdarzenia był kierujący fordem, 30-letni mieszkaniec powiatu jarosławskiego. Mężczyzna najprawdopodobniej zasnął za kierownicą i z dużą prędkością uderzył w tył jadącego przed nim autobusu, a następnie w bariery ochronne. 

Na szczęście nikt w tym zdarzeniu nie odniósł obrażeń. Pasażerowie uszkodzonego autobusu w dalszą podróż udali się pojazdem zastępczym. Sprawca zdarzenia został ukarany mandatem. Zarówno on, jak i kierowca autobusu byli trzeźwi.

Przebudowa ul. Plac Sobieskiego i ul. Paderewskiego w Łańcucie

Od 7 lutego br. Miasto Łańcut realizuje zadanie „Przebudowa ul. Plac Sobieskiego i ul. Paderewskiego w Łańcucie” dofinansowane z funduszu dróg samorządowych.

W związku z przebudową, w obrębie ulic: Plac Sobieskiego, 3-go Maja oraz Ignacego Paderewskiego, na czas wykonywania zadania, obowiązuje Tymczasowa Organizacja Ruchu. W ciągu najbliższych dni na ulicy Paderewskiego będą miały miejsce roboty polegające na:
– rozbiórkę nawierzchni drogi poprzez frezowanie,
– regulację studzienek,
– przebudowę kanalizacji deszczowej
Dla tego etapu prac obowiązuje organizacja ruchu przedstawiona na załączniku graficznym (połówkowe zajęcie jezdni i puszczenie ruchu drogowego pozostałą częścią jezdni o minimalnej wymaganej szerokości).
Informacje dotyczące zmian w organizacji ruchu (wraz z postępem zaplanowanych robót) będą systematycznie podawane do wiadomości Mieszkańców.

Zmiana organizacji ruchu będzie realizowana etapowo, stosownie do robót realizowanych na poszczególnych odcinkach. W najbliższym czasie będziemy informować o szczegółach.

Wartość realizowanego projektu to 692 723,32 zł, z czego Miasto otrzymało 50% dofinansowania.


Zakres robót obejmuje:

 Przebudowę ul. Plac Sobieskiego:
– rozbiórkę nawierzchni drogi poprzez frezowanie oraz chodnika,
– wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej od ul. 3-go Maja do ul. Kościuszki
– regulację studzienek,
– przebudowę chodników z kostki brukowej,
– wykonanie oznakowania poziomego,

 Przebudowę ul. Paderewskiego:
– rozbiórkę nawierzchni drogi poprzez frezowanie,
– wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej,
– regulację studzienek,
– przebudowę chodników z kostki brukowej,
– wykonanie oznakowania poziomego,
– przebudowę kanalizacji deszczowej.

Zadanie realizowane będzie, zgodnie z umową w terminie do dnia 31 sierpnia 2020 r.

Wykonawca, MATBUD Sylwia Sikora, zapewni podczas całego okresu budowy ciągłość przejazdu.

źr. UM Łańcut

Zwłoki kobiety w stawie w Rakszawie. Policja bada sprawę

Policjanci pod nadzorem prokuratury pracują na miejscu znalezienia zwłok kobiety. W jednym ze stawów w Rakszawie przechodzień zauważył ciało. Policjanci ustalają tożsamość kobiety.

Po godz. 11, dyżurny łańcuckiej policji został poinformowany o znalezieniu zwłok w jednym ze stawów na terenie miejscowości Rakszawa. Unoszące się na wodzie ciało kobiety zauważył przechodzący w pobliżu mężczyzna. Pomimo podjętej przez służby ratunkowe akcji reanimacyjnej, nie udało się przywrócić kobiecie funkcji życiowych.

Na miejscu zdarzenia pracują policjanci oraz prokurator. Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności zdarzenia oraz prowadzą działania mające na celu ustalenia tożsamości kobiety

Miejska linia autobusowa promuje Łańcut

Od listopada 2019 r., uruchomiona została autobusowa linia miejska, którą obsługuje PKS Leżajsk. Niskopodłogowy autobus, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych kursuje 10-kilometrową trasą Łańcut Podzwierzyniec – Łańcut Grabskie w dni robocze i soboty, spełniając funkcję komunikacji miejskiej na terenie Gminy Miasto Łańcut.

Teraz autobus stanowi również promocję miasta, zapraszając do Łańcuta swoim pięknym wyglądem.

W ostatnich dniach PKS Leżajsk wprowadził możliwość zakupienia biletów miesięcznych obowiązujących zarówno na tej linii, jak i na wszystkich pozostałych obsługiwanych przez tego przewoźnika.

 

źr. UM Łańcut

 

Studniówka klas maturalnych I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie

Karnawał to czas, w którym odbywa się wiele imprez w każdym województwie i powiecie. Wśród nich królują bale Studniówkowe. Wszyscy dokładają wielkich starań, aby ten dzień był jak najwspanialszy. Dziewczyny szaleją w Galeriach Handlowych w poszukiwaniu olśniewających kreacji, potem fryzjerki i kosmetyczki by wyglądać najpiękniej. Chłopcom, co prawda łatwiej w sprawie ubioru, ale fryzury i błyszczące lakierki też wymagają wielu zabiegów. Rodzice nie szczędzą środków, by w ten dzień ich dzieci czuły się bardzo wyjątkowo.

Właściciele domów weselnych i sal balowych przygotowują najpiękniejszy wystrój lokali i wyszukane menu, kelnerzy pilnują aby nikomu niczego nie brakowało. Fotografowie i kamerzyści prześcigają się w chwytaniu najlepszych ujęć, by przekazać atmosferę i klimat balu na filmach i zdjęciach. Tak samo jest z zespołami, dj-ami, wodzirejami, przygotowują najlepsze aranże i sety muzyczne, aby bawiący się nie schodzili z parkietu do samego rana.

Wśród wielu takich imprez odbywających się tylko w naszym województwie na uwagę zasługuje jedna, o której można śmiało stwierdzić, że odbyła się z przysłowiową „pompą”. Mowa o Studniówce klas maturalnych I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie. Bal odbył się w przepięknej sali Hotelu Łańcut 01.02.2020 r.

Były piękne dziewczyny i przystojni kawalerowie, nauczyciele i wychowawcy patrzący z dumą na swoich uczniów i uczennice, fotografowie, kamerzysta i foto-budka, pyszne jedzenie i obsługa dbająca o każdy detal. Do uświetnienia tego balu przyczyniła się udana współpraca zespołu muzycznego i dj-a.

Zespół muzyczny SEPTEMBER i DJ OMEGA postarali się nie tylko o ucztę muzyczną z najlepszymi tanecznymi hitami, ale przy użyciu dużych rozmiarów telebimu sprawili, że uczestnicy mogli poczuć się jak na koncercie. Wszyscy mogli  tańczyć i kątem oka zerkać na teledyski oraz widowiskowe wizualizacje. Przy użyciu kamer na telebimie wyświetlane były relacje nie tylko z parkietu, uczestnicy mogli na wielkim formacie niemal z bliska  zobaczyć grę na instrumentach członków zespołu.

Było to pierwsze takie przedsięwzięcie udanej symbiozy zespołu i dj-a podczas jednej imprezy. Można śmiało powiedzieć, że pewnie jedyne w skali powiatu czy województwa jeśli chodzi o bal klas maturalnych. To sprawiło, że uczestnicy bawili się do godziny 6.15 i wszystkich zastał blady świt. Wspomnienia na pewno pozostaną na długo.

Zarówno Zespół SEPTEMBER jak i DJ Omega zapewniają, że to pierwsza i na pewno nie ostatnia wspólna impreza w takim formacie.

 

Odpowiedzą za kradzież z włamaniem do sklepu w Albigowej

Zarzut kradzieży z włamaniem usłyszało dwóch mieszkańców powiatu łańcuckiego. W weekend młodzi mężczyźni włamali się do jednego ze sklepów spożywczych i ukradli alkohol i papierosy.

W sobotę rano, dyżurny łańcuckiej komendy otrzymał informację o włamaniu do jednego ze sklepów spożywczych w miejscowości Albigowa. Przybyli na miejsce policjanci potwierdzili fakt włamania. Jak ustalili, w nocy dwóch zamaskowanych sprawców rozbiło szybę w drzwiach wejściowych do budynku. Następnie przez powstały otwór dostali się do środka skąd skradli dwie butelki wódki oraz karton papierosów.

Podjęte w tej sprawie czynności doprowadziły do ustalenia i zatrzymania włamywaczy, którymi okazali się 20 i 19-latek. Mężczyźni przyznali się do winy.

Teraz za swój czyn odpowiedzą przed sądem. Za kradzież z włamaniem grozi im od roku do lat 10-lat więzienia.