Strona główna CIEKAWOSTKI Gdzie na pączki w Tłusty Czwartek w Rzeszowie?

Gdzie na pączki w Tłusty Czwartek w Rzeszowie? [TOP 5]

0
Reklama

Już dziś długo wyczekiwany dzień dla fanów słodkości, jakim jest Tłusty Czwartek. Tego dnia nie liczymy zjedzonych kalorii, ważne by wyroby nam smakowały. Sprawdziliśmy, gdzie w Rzeszowie zjemy najlepsze pączki.

Zgodnie z tradycją ostatni czwartek karnawału zwany jest tłustym. Według tradycji tego dnia niegdyś objadano się, jedząc tłuste i słodkie dania, tak by podczas nadchodzącego w Kościele katolickim Wielkiego Postu, zachować wstrzemięźliwość i post.
Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Tak więc według naszej rodzimej kultury, tego dnia smażyło się pączki, które nadziewane były nie tylko jak dziś słodkim nadzieniem, ale przede wszystkim słoniną, mięsem i boczkiem.
Dopiero ok. XVI wieku w Polsce zaczęto smażone pączki nadziewać słodkim wnętrzem. Najbardziej znane są pączki z różą i marmoladą, otaczane cukrem pudrem lub lukrem. Jako, że kuchnia lubi eksperymentować, z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej nowych smaków i dodatków do pączków.

Jaki powinien być najlepszy pączek?

Najlepsze pączki powinny powstać z odpowiednio wyrośniętego ciasta i być smażone w głębokim tłuszczu tak, by przez środek pączka przebiegała jasna obwódka. Tego dnia należy spożyć choć jeden specjał, by wiodło mu się przez cały rok. Ceny pączków wahają się od kilkudziesięciu groszy za pączka z marketu, który często jest z mrożonego ciasta, do 6-7 zł za specjał z wymyślnym nadzieniem, jak np. o smaku batonika snickers lub słonego karmelu.
Gdzie kupić najlepsze? Sprawdziliśmy TOP 5 według internautów:

Reklama

1. Cukiernia Julian Orłowski & Kazimierz Rak

Cukierni na ul. Miodowej przedstawiać chyba szerzej nie trzeba. Internauci twierdzą, że najlepsze tłustoczwartkowe pączki kupić można właśnie tutaj. Cukiernia oferuje specjały od tradycyjnych z różą, przez nowoczesne smaki jak z nutellą, budyniem, czarną porzeczką, brzoskwinią czy bitą śmietaną. Kolejki po wypieki zaczynają się już w środę, jednak ci, którzy próbowali pączka z Miodowej twierdzą, że wart jest oczekiwania.

Pączki z cukierni przy ul. Miodowej cieszą się sławą w całym regionie źr. Facebook

2. Dobra Pączkarnia Rzeszów/ Stara Pączkarnia

Budka z pączkami przy ul. Kościuszki, zaraz przy rynku, co roku w okolicy Tłustego Czwartku jest oblegana przez setki klientów. Można kupić tu ciepłe przysmaki, wyrabiane na miejscu. Wyroby idą z duchem czasu, dlatego też mamy tu do kupienia całe spectrum różnych smaków.

Nowoczesne wydanie pączka ze Starej Pączkarni

3. Zakład Cukierniczo-Piekarniczy IZA w Rzeszowie

Pączki wytwarzane z tym zakładzie, znajdującym się przy ul. Pułaskiego 1 również zostały docenione przez internautów. Administracja zakładu zachęca klientów  na swojej facebookowej stronie do kupna ich wyrobu: „Zakład Cukierniczo-Piekarniczy IZA przy ul. Pułaskiego 1 zaprasza w środę 10 lutego do godz. 23.00 i w czwartek 11 lutego br., od godz. 5.00 rano na zakupy w ich firmowym sklepie świeżych pączków – w cenie 2 złote 20 groszy za sztukę – które pieczone będą non stop”.

Pachnące pączki czekają na zakup fot. Facebook


4. Wytwórnia Pączków

Mieszcząca się w rynku Wytwórnia Pączków Piekarczyk sięga tradycją do 1920 roku. Pączki z tej manufaktury wyróżnia wielkość. Właściciele firmy podają, że przeważnie pączek waży od 55 do 70 gramów. Wykonany jest z ciasta drożdżowego, które nadziewa się marmoladą, konfiturą różaną, budyniem, czekoladą, a czasami nawet twarogiem. Wierzch jest lukrowany lub posypany cukrem pudrem. W jeden dzień w roku, Tłusty Czwartek, Polacy zjadają ok. 100 milionów takich pączków.
Pączki z naszej pączkarni ważną 130-150 gramów i nadziewają je ponad 40 rodzajami różnych słodkich i słonych nadzień.

5. Cukiernia Jakubowski

Mieszcząca się przy ul. Nazimka (przy al. Armii Krajowej) cukiernia oferuje szeroką gamę słodkich pączków w Tłusty Czwartek. To tu można kupić tradycyjne pączki z różą w cukrze pudrze lub oblane lukrem i posypane skórką pomarańczy. Dla fanów czekolady cukiernia przygotowała także kilka możliwości.

Tradycyjne pączki z cukrem pudrem
Reklama
Poprzedni artykułPijany spowodował wypadek i uciekł z miejsca zdarzenia
Następny artykułPijany Ukrainiec zakończył jazdę uderzając w ogrodzenie