Armia Wyklęta. Narodowe Siły Zbrojne (1942–1946)

„Vae victis” (biada zwyciężonym) – głosiło motto starożytnych Rzymian. W perspektywie dziejów PRL oznaczała ona nie tylko zniewolenie czy wytępienie zwyciężonych, ale również to, że komunistyczna propaganda i historiografia pisała historię wygranej przez siebie wojny, panowała nad przeszłością, panowała nad pamięcią. Pomniejszenie i zniekształcenie historii formacji wojskowych obozu narodowego, najbardziej nieprzejednanych i antykomunistycznych formacji podziemia niepodległościowego, było dla niej najpoważniejszym wyzwaniem.

(więcej…)

W Bieszczadach poszukują fredrowskiej sztolni

W lasach Nadleśnictwa Cisna zachowały się ślady górnictwa z pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to Jacek Fredro, ojciec słynnego komediopisarza, prowadził w tej okolicy huty, opierające swoją produkcję o ubogie złoża rudy żelaza. Z upływem czasu wszystkie dawne sztolnie zawaliły się, jednak od kilku lat działacze miejscowej Fundacji Tylko Bieszczady nie ustają w poszukiwaniu najsłynniejszej sztolni nazwanej „Róża”.

(więcej…)

Ostatnie pożegnanie przyjaciela Jana Pawła II, kard. Jaworskiego

 

Władze regionu, samorządowcy, duchowni, przedstawiciele świata nauki, mieszkańcy ziemi lubaczowskiej oraz delegacje z wielu zakątków Podkarpacia przybyli do Lubaczowa, by pożegnać swojego duszpasterza. Kardynał Marian Jaworski zmarł w Krakowie 5 września. W Lubaczowie, z którym kardynał związany był przez lata, rozpoczęły się uroczystości pożegnania wybitnego kapłana, pierwszego po II wojnie światowej arcybiskupa metropolity Lwowskiego obrządku łacińskiego, przyjaciela i powiernika świętego Jana Pawła II.

(więcej…)