Oświadczenie dyrekcji Szpitala nr 2 w związku z planowaną manifestacją

Oświadczenie Dyrekcji Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie
w związku z manifestacją zaplanowaną przez związki zawodowe.

Stosowanie szantażu w postaci wejścia w spór zbiorowy oraz organizowanie manifestacji w przypadku nie spełnienia przez Dyrekcję żądań związanych z przywróceniem zwolnionych dyscyplinarnie osób, jest potwierdzeniem bezprawnych intencji i kolejnych kroków zmierzających do destabilizacji pracy Szpitala.

Nie ma i nigdy nie będzie zgody na stawianie się ponad prawem wybranych przedstawicieli związków. Niektórzy związkowcy przekonani są o swojej nietykalności, sami sobie dają przyzwolenie na łamanie prawa i podejmowanie działań nieetycznych i nastawionych na niszczenie wizerunku Szpitala. Podejmują działania, które w konsekwencji mogą zmierzać do likwidacji miejsc pracy. Na to nie ma i nie będzie przyzwolenia.

Dyrekcja podejmuje decyzje oparte na merytorycznych przesłankach, przepisach polskiego prawa i w oparciu o dobro pacjentów i personelu Szpitala. Placówka prowadzi działania restrukturyzacyjne przy jednoczesnym stałym podnoszeniu wynagrodzenia pracownikom oraz wypełnianiu porozumienia z lipca 2018 roku. Groźby, szantaż, ultimatum nie są formą dialogu i nigdy nie będą akceptowane.Związki od miesięcy podejmują szereg działań destrukcyjnych w rzeszowskim Szpitalu, takich jak chociażby ostatnia groźba strajku. Posuwają się do działań wykraczających poza regulacje ustawowe, przy wykorzystywaniu mediów i innych form społecznego czy społecznościowego przekazu. Realizują to poprzez wytwarzanie atmosfery zagrożenia dla zdrowia, życia mieszkańców, utraty miejsc pracy i zwolnień. Dążą do obrony partykularnych interesów naruszających prawo przywódców związkowych, wskazują na swoją uprzywilejowaną pozycję oraz ignorują sytuację ekonomiczno – finansową placówek w których działają. Cechuje je brak odpowiedzialności za wysuwane żądania i próby zjednywania sobie społecznościowego i medialnego poparcia, w oparciu o nieprawdziwe, ale nośne społecznie informacje oraz oddziaływanie na samorządowy podmiot tworzący.

Działania dwóch związków zawodowych wpisują się w ogólny destrukcyjny wpływ związków zawodowych na działanie szpitali. Jest to wypaczenie idei działalności związkowej. Działania związków zawodowych sprowadzają się do różnych form szantażu stawianego dyrektorom szpitali w Polsce, które wymuszają realizację żądań pod groźbą podjęcia akcji protestacyjnych, włącznie ze strajkami.

Obecne działania dwóch związków w rzeszowskim wpisują się w podejmowane akcje odwetowe za zwolnienie dwóch przewodniczących, które w ocenie dyrekcji były uzasadnione.

Wcześniej oświadczenie wydał Zarząd Województwa Podkarpackiego.

Niedawno opisywaliśmy napiętą sytuację na linii związki- władze szpitala w Przemyślu.

Rzeszów: Bieg z Rzeszowa do Gdańska w szczytnym celu

Już 31 października br. wyrusza wyjątkowa „biegowa” podróż rzeszowianina Pawła Hanulaka, który postawił sobie za cel przebiec dystans z Rzeszowa aż do Gdańska, czyli łącznie ponad 600 kilometrów!

Cała podróż będzie trwała 8 dni i będzie odbywać się etapami. Szczegółowa ich rozpiska przedstawia się następująco:
31.10.2019 – Etap 1 – Rzeszów – Sandomierz (przez Trzebownisko, Kolbuszową, Nową Dębę oraz
Tarnobrzeg) – ok. 85 km.

1.11.2019 – Etap 2 – Sandomierz – Radom (przez Ożarów, Sienno oraz Skaryszew) – ok. 100 km.
Będzie to jeden z najdłuższych odcinków w ciągu całej ośmiodniowej wyprawy, a do tego wypada w
święto, więc prawdopodobnie będzie to dodatkowym utrudnieniem
2.11.2019 Etap 3 – Radom – Warszawa – ok. 100 km.
3.11.2019 – Etap 4 – Warszawa – Płońsk – ok. 80 km.
4.11.2019 – Etap 5 – Płońsk – Okalewko – ok. 85 km.
5.11.2019 – Etap 6 – Okalewko – Grudziądz – ok. 80 km.
6.11.2019 – Etap 7 – Grudziądz – Pelplin – ok. 62 km
7.11.2019 – Etap 8 – Pelplin – Gdańsk plaża – ok. 60 km (META)

Warto podkreślić, że inicjatywa ma również swoją charytatywną stronę, gdyż połączona jest ze zbiórką dla Stowarzyszenia na rzecz Dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi „Bruno” w Rzeszowie, które od prawie 10 lat pomaga dzieciom z niepełnosprawnościami poprzez m.in. rehabilitację czy też prowadząc dla nich różnego rodzaju terapie. Podstawą działalności rzeszowskiego „Bruna” jest prowadzenie Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego „INA” w którym dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi realizują obowiązek wychowania przedszkolnego, obowiązek szkolny i obowiązek nauki, zaś dzieci z niepełnosprawnością i nią zagrożone uczestniczą w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju.
Paweł podjął wyjątkowe wyzwanie w szczytnym celu. Biegowa wyprawa na tak dużym odcinku będzie wymagała od niego niezwykłego hartu ducha. Szczególnie istotne będzie dla niego każde wsparcie podczas samego biegu więc serdecznie zachęcamy każdego, kto chciałby w jakikolwiek sposób

wspomóc tę inicjatywę do kibicowania mu na trasie i włączenie się w tą akcję – Jakub Zaczkiewicz, rzecznik prasowy wyprawy
Więcej szczegółów oraz bieżące relacje z wydarzenia można śledzić na oficjalnym fanpage`u wydarzenia: https://www.facebook.com/pg/Hajny-Running-Challenge-100278858057728

GIF wycofuje kolejne leki. Wśród nich m.in. Ranigast

Główny Inspektor Farmaceutyczny 19 września 2019 r. wydał 11 decyzji o wstrzymaniu w obrocie produktów leczniczych zawierających substancję czynną Ranitidinum. Przyczyną wstrzymania produktów w obrocie jest podejrzenie zanieczyszczenia substancji czynnej N-nitrozodimetylenoaminą (NDMA).

Główny Inspektor Farmaceutyczny otrzymał informacje, w systemie szybkiego powiadamiania Rapid Alert o zidentyfikowaniu zanieczyszczenia N-Nitrozodimetylenoaminą (NDMA), w niektórych produktach leczniczych zawierających substancję czynną Ranitidinum, znajdujących się w obrocie na rynkach innych państw. Po analizie zebranego materiału GIF uznał, że w interesie społecznym jest prewencyjne wstrzymanie w obrocie wszystkich produktów leczniczych zawierających tę substancję czynną.

Decyzje te oznaczają, że do momentu uzyskania potwierdzenia jakości tych produktów leczniczych obrót nimi (sprzedaż) jest wstrzymany we wszystkich hurtowniach i aptekach.
Pacjenci posiadający produkty lecznicze, których dotyczą decyzje, powinni w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, celem ustalenia dalszego sposobu terapii.

Deczyje wstrzymujące dotyczą:

 • Raniberl Max, tabletki powlekane 150 mg
 • Ranic, roztwór do wstrzykiwań i infuzji 10 mg/ml
 • Ranigast Max, tabletki powlekane 150 mg
 • Ranigast Fast, tabletki musujące 150 mg
 • Ranigast, tabletki powlekane 150 mg
 • Ranigast, roztwór do infuzji 0,5 mg/ml
 • Ranigast Pro, tabletki powlekane 75 mg
 • Ranimax Teva, tabletki powlekane 150 mg
 • Ranitydyna Aurovitas, tabletki powlekane 150 mg
 • Riflux, tabletki musujące 150 mg
 • Solvertyl, roztwór do wstrzykiwań 25 mg/ml

źr. gif.gov.pl

Od wczoraj w regionie trwa jesienna akcja szczepienia lisów

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej od 26 września do 5 października br. jesiennej akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Wykładana przynęta – wydająca specyficzny zapach – zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy. Szczepienie obejmie w całości teren województwa podkarpackiego.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy. Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej. W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych na terenach objętych szczepieniem, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

źr. PUW