Stalowa Wola to miasto położone w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej, przez które przepływa rzeka San. Jest siedzibą powiatu stalowowolskiego. Stalową Wolę zamieszkuje ponad 60 000 mieszkańców, a jej powierzchnia liczy 82,52 km². Miasto powstało na terenie wsi Pławo, w ramach budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego w 1938 roku. Część powstałych tu zakładów oraz osiedla przyfabryczne nazwano Stalowa Wola. Nazwa ta pochodzi od słów ówczesnego ministra spraw wojskowych gen. Tadeusza Kasprzyckiego, który mówił, że COP „jest to stalowa wola narodu polskiego wybicia się na nowoczesność”.

Miejscem godnym polecenia jest Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, z siedzibą w pałacu Lubomirskich w Rozwadowie, dzielnicy Stalowej Woli. Posiadamy najciekawsze wiadomości, zdjęcia i wideo ze Stalowej Woli. Na portalu najnowsze informacje z miasta Stalowa Wola.

Auto do misji specjalnych – Stalowa Wola

Mieszkańcy Stalowej Woli zaczęli uskarżać się na komary, są one pokłosiem mokrych a zarazem ciepłych dni. Prezydent miasta rozpoczął walkę z małymi krwiopijcami i zarządził odkomarzanie Stalowej Woli.

“- Trwa intensywne odkomarzanie Stalowej Woli. Obecnie na terenie miasta pracują 3 ekipy. Oprysk miasta będzie trwał przez najbliższe dni aby skutecznie zatrzymać plagę przykrych krwiopijców, które atakują miasto po wylaniu rzek i intensywnych opadach deszczu– informuje prezydent Lucjusz Nadbereżny.”

W ubiegłym roku podobne akcje były organizowane kilka razy. Odkomarzanie przynosiło ulgę mieszkańcom ponieważ komary nie znikły, ale było ich zdecydowanie mniej!

 

Błonia zamknięte ze względów bezpieczeństwa

W związku z wysokim prawdopodobieństwem zalania Błoni przez San, Lucjusz Nadbrzeżny prezydent miasta Stalowej Woli podjął decyzję o zamknięciu tego terenu rekreacyjnego. Według najbliższych prognoz meteo- i hydrologicznych jeszcze dziś Błonia będą pod wodą.

– Po nocy oraz prognozie z rana na najbliższe godziny nie mam dobrych informacji. Jeszcze dzisiaj Błonia zostaną zalane przez San. Ze względów bezpieczeństwa podjąłem decyzję o zamknięciu całego terenu rekreacyjnego z zakazem wjazdu i wejścia. Służby miejskie od rana demontują małą architekturę i sprzęt rekreacyjny. Będę informował o bieżącej sytuacji – mówi Lucjusz Nadbrzeżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Prezydent dziękuje też wszystkim służbom miejskim i strażakom stalowowolskich OSP, którzy całą noc monitorowali stan wody w Sanie i sytuację powodziową. Niestety prognozy meteorologiczne na najbliższy czas pokazują dalsze opady deszczu, co wiąże się ze zwiększeniem zagrożenia podtopień.

29-letni mieszkaniec Stalowej Woli uprawiał konopie w wynajmowanym domu.

29-letni mieszkaniec Stalowej Woli uprawiał konopie w wynajmowanym domu. Miał profesjonalny namiot, w którym policjanci zabezpieczyli 93 krzaki roślin w różnej fazie wzrostu. Sąd zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.

Policjanci kryminalni stalowowolskiej komendy, w jednym z domów na terenie powiatu, ujawnili nielegalną uprawę konopi indyjskich. W jednym z pomieszczeń mieszkalnych znajdował się profesjonalny namiot wyposażony w wentylatory, specjalne lampy i nawozy, w jego wnętrzu uprawiane były 93 rośliny w różnej fazie wzrostu. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 2 kg suszu roślinnego. Zarówno rośliny, jak i susz, zostały poddane badaniu testerem, który wykazał pozytywny wynik w kierunku zawartości niedozwolonej substancji. Na miejscu zatrzymano 29-letniego mieszkańca Stalowej Woli, właściciela uprawy.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty, do których się przyznał. Przed sądem odpowie za posiadanie środków odurzających oraz ich uprawę w znacznych ilościach. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

ź: KPP Stalowa Wola

W ciągu minuty wytwarza około 10 miliardów kropli. Zabiera ze sobą 19 000 litrów środka dezynfekcyjnego – tak odkaża się w Stalowej Woli

Uwaga! Decyzją prezydenta miasta Stalowej Woli trwa proces dezynfekcji miasta. Prosimy o opuszczenie drogi i chodnika. Płyn jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt, roślin i środowiska. Działamy w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Stalowej Woli. Taki komunikat od dziś słychać na ulicach Stalowej Woli. 2 kwietnia ruszyło odkażanie miasta. Pierwsze działania w tym kierunku rozpoczęły się jednak dużo wcześniej. Już ponad tydzień temu zamówiony został sprzęt i płyny do profesjonalnego przeprowadzenia odkażania Stalowej Woli. Dezynfekcję miasta koordynuje Miejski Zakład Budynków.

– Chcemy żyć normalnie, ale do tego potrzebne są odpowiednie zabezpieczenia. W związku z tym dziś rusza dezynfekcja miasta – mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Specjalnym, bezpiecznym dla ludzi i środowiska środkiem dezynfekowane są ulice i chodniki. Samochód wyposażony w sprzęt rozpylający w ciągu kolejnych dni objedzie całe miasto. Trasa dzisiejszego przejazdu obejmuje ulice Energetyków, Staszica, Al. Jana Pawła II do Rozwadowa tam i z powrotem, a także ulice Ofiar Katynia, Popiełuszki, Okulickiego, Chopina w obie strony. Odkażone zostaną również ulice Żwirki i Wigury oraz Poniatowskiego.

Do dezynfekcji służy unikalna konstrukcja polskiej firmy Supersnow – Armatka 700ASE. Na co dzień służyła ona do produkcji śniegu, teraz została specjalnie przygotowana do tego, żeby odkażać miejsca publiczne.

Armatka zawiera systemem 19 zbiorników, każdy o pojemności 1 tys. litrów. Pozwala to na przejechanie około 30 km trasy przy szerokości oprysku 8 metrów. W ciągu minuty wytwarza około 10 miliardów kropli, co pozwala rozprowadzić środek dezynfekcyjny dość równo po całej zakładanej powierzchni.

– Bardzo proszę, abyście Państwo stosowali się do zasad podawanych w komunikacie. Prosimy o schodzenie z trasy przejazdu. To wszystko dla Państwa bezpieczeństwa – zwraca się do mieszkańców Stalowej Woli prezydent Nadbereżny. Do pomocy przy dezynfekcji włączyła się również Ochotnicza Straż Pożarna Stalowa Wola.

ź: UM Stalowa Wola

Walczą z koronawirusem. Stalowa Wola dezynfekuje miasto

Od wczoraj ulicami miasta porusza się samochód ze specjalnym sprzętem rozpylającym środek dezynfekcyjny. To jednak nie jedyne działania odkażające koordynowane przez Miejski Zakład Budynków. Od 23 marca trwa bowiem dezynfekcja części wspólnych budynków mieszkalnych będących w zasobach MZB, natomiast od 1 kwietnia dezynfekcja m.in. małej architektury, pergol śmietnikowych, przystanków czy placów zabaw.

(więcej…)

Wandal szkodził kilkadziesiąt samochodów

20-letni mieszkaniec Stalowej Woli odpowie za uszkodzenie kilkudziesięciu samochodów. Mężczyzna w zaparkowanych na parkingu pojazdach uszkodził lusterka, porysował karoserię i poprzecinał opony. Usłyszał już zarzuty i przyznał się do winy. Wobec 20-latka zastosowano policyjny dozór. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności

Końcem lutego, stalowowolscy policjanci otrzymali zgłoszenie o uszkodzeniu kilkudziesięciu samochodów, na os. Młodynie i os. Poręby w Stalowej Woli. Pojazdy miały uszkodzone lusterka, porysowaną karoserię i poprzecinane opony.

Na miejsce zostali skierowano policjanci, którzy przeprowadzili wstępne ustalenia. Dokonano oględzin pojazdów oraz przeglądnięcia i zabezpieczenia zapisów z monitoringu. Do stalowowlskiej komendy zgłosiło się pond czterdziestu pokrzywdzonych właścicieli samochodów.

Policjanci prowadzili czynności w powyższej sprawie, analizowali zgromadzony materiał dowodowy. Na podstawie zebranych materiałów udało się wytypować wandala. Do tej sprawy zatrzymano 20-letniego mieszkańca Stalowej Woli. Mężczyźnie usłyszał zarzuty uszkodzenia mienia, przyznał się do winy

Prokuratura Rejonowa w Stalowej Woli zastosowała wobec 20-latka dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Szpital w Stalowej Woli szykuje się na możliwą epidemię w regionie

Podkarpackie samorządy rzetelnie analizują sytuację, która rozwija się w kraju z dnia na dzień. Janusz Zarzeczny starosta powiatu stalowowolskiego przedstawił plan o przekształceniu szpitala w Stalowej Woli w tym oddziałów dermatologicznego oraz okulistycznego na oddziały zakaźne.

Starosta przedstawił również plan przekształcenia międzyszkolnej bursy i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnym nr 3 na izolatkę dla chorych.

Starosta zapewnił również, że służby oraz szpitale są dobrze przygotowane na ewentualny rozwój epidemii na terenie powiatu stalowowolskiego, nie brakuje środków ochronnych oraz wyposażenia medycznego. Lecznice wzbogaciły się niedawno o 100 kombinezonów, maseczki i płyn do dezynfekcji.

W placówce jest również 15 działających respiratorów.

Najważniejsze informacje odnośnie koronawirusa:

Koronawirus na Podkarpaciu – Najważniejsze informacje

fot. UM Stalowa Wola