Ropczyce to miasto położone w zachodniej części województwa podkarpackiego, na pograniczu Pogórza Środkowobeskidzkiego i Kotliny Sandomierskiej, nad rzeką Wielopolką. Jest siedzibą powiatu ropczycko-sędziszowskiego i miejsko-wiejskiej gminy Ropczyce. Ropczyce zamieszkuje blisko 16 000 mieszkańców, a ich powierzchnia liczy 47,10 km². Przywilej lokacyjny i prawa miejskie miasto otrzymało w 1362 roku. Istnieje kilka hipotez na temat pochodzenia nazwy miasta- jedną z nich jest zakładająca, iż nazwa ta pochodzi od pierwotnych, niemieckich osadników i och osady „Raub- schütze”. Na terenie miejscowości znajduje się rezerwat przyrody Szwajcaria Ropczycka. Posiadamy najciekawsze wiadomości, zdjęcia i wideo z Ropczyc. Na portalu najnowsze informacje z miasta Ropczyce.

Zabrała mu kluczyki ze stacyjki – był pijany!

Obywatelską postawą wykazała się kobieta, która zareagowała na pijanego kierowcę volkswagena i zabrała mu kluczyki ze stacyjki. Badanie alkomatem wykazało, że 41-letni kierujący miał ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a o jego dalszym losie zdecyduje sąd.

O tym, że bezpieczeństwo na drodze zależy od nas wszystkich, wie każdy uczestnik ruchu drogowego, jednak nadal zdarzają się kierujący, którzy narażają siebie i innych na utratę zdrowia i życia wsiadając za kierownicę na tzw. „podwójnym gazie”. Na szczęście coraz częściej użytkownicy dróg, widząc podejrzane manewry kierowców, informują o tym funkcjonariuszy. To właśnie dzięki takiej postawie świadków, więcej nietrzeźwych kierujących zostaje wyeliminowanych z ruchu.

Do takiego zdarzenia doszło wczoraj na ul. Borkowskiej w Sędziszowie Małopolskim. Przed godz. 14, dyżurny ropczyckiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące ujęcia nietrzeźwego kierującego volkswagenem. Na miejsce interwencji pojechali funkcjonariusze. Jak się okazało, zgłaszająca jechała za kierowcą, który poruszał się całą szerokością drogi. W pewnym momencie zatrzymał się przy jednej z posesji i wysiadł z pojazdu. Kobieta, widząc kierującego, nabrała podejrzeń, że mężczyzna może być pod wpływem alkoholu. Aby uniemożliwić mu dalszą jazdę, podeszła do samochodu i wyjęła ze stacyjki kluczyki oraz powiadomiła o zdarzeniu policjantów.

Przypuszczenia zgłaszającej były słuszne. 41-letni mieszkaniec gminy Sędziszów Małopolski był pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało, w jego organizmie ponad 3,5 promila alkoholu. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy, poniesie także odpowiedzialność przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara 2 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.

ź: KPP Ropczyce

Tragiczny wypadek podczas prac leśnych

Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności wypadku, w którym zginął 56-letni mieszkaniec gminy Ropczyce. Mężczyzna pomagał przy wycince powalonego w lesie drzewa. Podczas pracy został uderzony konarem w głowę i doznał poważnych obrażeń. Mimo reanimacji jego życia nie udało się uratować. Do sprawy zatrzymano 33-latka, który uczestniczył w wypadku. Mężczyzna usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci.

W sobotę przed godz. 15, dyżurny z Ropczyc otrzymał zgłoszenie o wypadku, do jakiego doszło na terenie kompleksu leśnego, w miejscowości Mała. Policjanci wstępnie ustalili, że 56-letni mieszkaniec gm. Ropczyce, pracował w lesie z dwoma mężczyznami przy usuwania tzw. wywrotu. W trakcie ściągania drzewa przez traktor, mężczyzna został uderzony konarem i doznał poważnych obrażeń głowy. Kiedy współpracownicy zorientowali się, że doszło do wypadku, natychmiast wezwali karetkę pogotowia ratunkowego i zaczęli udzielać pomocy poszkodowanemu koledze. Niestety pomimo prowadzonej reanimacji, życia mężczyzny nie dało się uratować.

Jak się okazało 33-letni traktorzysta był pijany. Badanie alkomatem wykazało prawie promil alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.

Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny.

Policjanci apelują o ostrożność w czasie wykonywania prac leśnych , gdyż nieodpowiednio prowadzona wycinka drzew może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków. Nigdy, nie wykonujmy ich pod wpływem alkoholu.

ź: KPP Ropczyce

Żołnierze WOT razem z policją sprawdzają przestrzeganie nowych zasad

Każdego dnia policjanci sprawdzają czy osoby objęte izolacją stosują się do zaleceń i czy nie potrzebują pomocy. W powiecie ropczycko-sędziszowskim trwają kontrole osób przebywających na kwarantannie. Działania policjantów od kilku dni wspierają żołnierze dębickiej brygady wojsk obrony terytorialnej. Kolejny raz apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń.

(więcej…)

Akcja kontrterrorystów. Zatrzymano 26-latka z Będziemyśla

Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie oraz funkcjonariusze z sędziszowskiego komisariatu policji zatrzymali mieszkańca Będziemyśla podejrzanego m.in. o rozbój, zniszczenie mienia, a także groźby karalne. Mężczyzna był też poszukiwany w celu doprowadzenia do Prokuratury Rejonowej w Ropczycach. Sąd tymczasowo aresztował 26-latka na 3 miesiące.

(więcej…)

Odnaleziono zaginioną kobietę. Siedziała na pniu w lesie

Szybka reakcja i doświadczenie policjantów, pozwoliły na odnalezienie kobiety, która w piątkowy ranek wyszła z domu i do niego nie powróciła. Mieszkanka gminy Ropczyce, została odnaleziona w lesie oddalonym około 2 km od miejsca zamieszkania. Wyziębiona kobieta została przewieziona do szpitala, gdzie udzielono jej pomocy medycznej.

O zaginięciu mieszkanki gminy Ropczyce, policjanci dowiedzieli się od jej męża, w piątek przed godz. 16. Jak wynikało z relacji zgłaszającego, kobieta wyszła rano z domu w nieznanym kierunku i nie ma z nią żadnego kontaktu.

Na miejsce przyjechali mundurowi, którzy ustalili, że 33-latka wyszła z domu nie informując gdzie się udaje i kiedy wróci. Policjanci po uzyskaniu rysopisu zaginionej, rozpoczęli jej poszukiwania w kilku miejscach jednocześnie. Liczyła się każda minuta gdyż kobieta, jak wynikało z ustaleń funkcjonariuszy może targnąć się na swoje życie. W krótkim czasie od zgłoszenia, odpowiadającą rysopisowi kobietę, siedzącą na pniu w lesie, zauważyli ropczyccy dzielnicowi. Z kobietą był utrudniony kontakt. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia, którą wychłodzona 33-latka została przewieziona do szpitala, gdzie udzielono jej pomocy medycznej.

Policjanci apelują, aby widząc osoby których zachowanie może wskazywać, że potrzebują pomocy, nigdy nie przechodzić obojętnie, gdyż nasza reakcja może uratować czyjeś życie! Jeśli sami nie możemy udzielić jej odpowiedniej pomocy, poinformujmy służby korzystając z nr alarmowego 112.

PIJANY KIEROWCA UDERZYŁ W SAMOCHÓD POLICJANTA

Policjant, pełniący na co dzień służbę w Warszawie przebywając na wolnym, zatrzymał pijanego kierowcę, który spowodował kolizję. 76-letni kierowca peugeota miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie, nie miał natomiast uprawnień do kierowania pojazdami.

W sobotę przed godz. 22, policjant, będąc na wolnym, jechał przez Glinik w kierunku Wiśniowej. Zwrócił uwagę na jadącego przed nim całą szerokością jezdni peugeota. Funkcjonariusz, który na co dzień pełni służbę w Komisariacie Policji Warszawa Bemowo, zorientował się, że kierujący tym pojazdem może być pod wpływem alkoholu i postanowił go zatrzymać.

Gdy funkcjonariusz wyprzedził kierującego peugeotem, aby w bezpiecznej odległości zablokować mu drogę, w jego samochód uderzył kierowca tego pojazdu. Sprawca kolizji, natychmiast odjechał z miejsca zdarzenia. Funkcjonariusz kontynuował jazdę za mężczyzną. W pewnym momencie kierowca peugeota zatrzymał się w Wielopolu Skrzyńskim. W związku z tym, że zachowanie kierującego stanowiło realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, policjant odebrał kierującemu kluczyki, uniemożliwiając mu dalszą jazdę. Funkcjonariusz o zaistniałej sytuacji poinformował dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach.

Kiedy na miejsce przybyli mundurowi z ropczyckiej komendy potwierdzili podejrzenia policjanta z Warszawy. Badanie alkomatem wykazało u kierującego blisko 2 promile alkoholu w jego organizmie. Ponadto okazało się, że 76-letni mieszkaniec powiatu ropczycko-sędziszowskiego nie ma uprawnień do kierowania pojazdami.

Za popełnione czyny mężczyzna odpowie przed sądem. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat oraz zakaz kierowania pojazdami na okres nie krótszy niż 3 lata.