Strona główna GŁÓWNA Wszystko co trzeba wiedzieć o nowych przepisach na autostradach

Wszystko co trzeba wiedzieć o nowych przepisach na autostradach

0
Reklama

Podróżowanie autostradami wiąże się stanie w korkach do bramek. Już wkrótce to ma się zmienić, ponieważ w życie wejdą nowe przepisy.


Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa wspólnie opracowują nowy sposób poboru opłat. Z autostrad w całym kraju mają zniknąć bramki poboru opłat. Jak dokładnie będą wyglądać nowe przepisy dotyczące opłat i kiedy możemy spodziewać się zniknięcia szlabanów?Jako pierwsze zmian doczekają się autostrady A2 na odcinku Konin – Stryków oraz A4 od Wrocławia do Sośnicy. Na tych odcinkach za pobór opłat od 1 lipca bieżącego roku odpowiedzialny jest szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Każdy, kto choć raz jechał tymi autostradami wie, jak bardzo uciążliwe może być czekanie w korkach na bramkach, tylko po to aby pobrać bilecik. Co prawda opłatę można uiścić elektronicznie, ale tylko za pomocą urządzeń viaBOX lub viaAUTO. To jednak ma ulec poprawie.
Tadeusz Kościński, minister finansów dla PAP: – Przygotowujemy rozwiązania, które pozwolą nam odejść od manualnego poboru opłat za autostrady oraz likwidację bramek. Naszym celem jest pobór opłat drogowych w jednym bezbramkowym systemie. Chcemy w pełni wykorzystać potencjał nowych technologii i stworzyć bezpieczny i wygodny system.
Krajowa Administracja Skarbowa chce ułatwić życie kierowcom, wprowadzająca kolejne udogodnienia, tym razem dot. poboru opłat na autostradach. Według planu, będziemy mogli zapłacić za autostradę bez konieczności zatrzymywania samochodu w punkcie poboru opłat. Wszystko ma odbywać się bez dodatkowych urządzeń, takich jak viaBOX, czy viaAUTO.
Administracja skarbowa do tego celu chce wykorzystać dedykowaną aplikację na smartfony, którą każdy z nas będzie mógł pobrać za darmo. System Poboru Opłaty Elektronicznej KAS e_Toll będzie wykorzystywał dane geolokalizacyjne z naszych smartfonów. Możliwy będzie także zakup elektronicznego biletu autostradowego.
Ministerstwo Finansów i KAS chcą wprowadzenia nowych zasad dot. opłat pod koniec 2021 roku. Pierwsze 3 miesiące będą funkcjonować jako okres przejściowy, natomiast po tym czasie szlabany i bramki całkowicie znikną z autostrad.

Reklama