Tarnobrzeg to miasto położone w województwie podkarpackim, w Kotlinie Sandomierskiej, na pograniczu Równiny Tarnobrzeskiej i Niziny Nadwiślańskiej. Obecnie jest siedzibą władz powiatu tarnobrzeskiego i gminy miejsko-wiejskiej Tarnobrzeg, zaś przez pewien czas był stolicą województwa tarnobrzeskiego. Tarnobrzeg zamieszkuje blisko 47 000 mieszkańców, a jego powierzchnia liczy 85,4 km². Miasto uzyskało lokację w 1593 roku, jednak nie została ona zrealizowana i ponowne nadanie praw miejskich odbyło się przed 1681 rokiem.

Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska rodziny szlacheckiej- Tarnowskich- którzy byli fundatorami miasta. Tarnobrzeg znany jest jako jeden z największych na świecie ośrodków wydobycia i przetwórstwa siarki, po którym obecnie powstało jezioro tarnobrzeskie. Posiadamy najciekawsze wiadomości, zdjęcia i wideo z Tarnobrzega. Na portalu najnowsze informacje z miasta Tarnobrzeg.

Ukradł elektronarzędzia i po drodze zdążył zabrać jeszcze skarpety

Kara do 10 lat pozbawienia wolności grozi 34-latkowi, podejrzanemu o kradzież rozbójniczą. Mieszkaniec Tarnobrzega w markecie ukradł elektronarzędzia i skarpety. Podczas ucieczki, szarpał i odpychał pracownika ochrony, który chciał powstrzymać złodzieja. Ucieczkę udaremniła mu pracownica sklepu, która zablokowała drzwi i wezwała policjantów. Mężczyzna już usłyszał zarzuty, za które będzie odpowiadał przed sądem.

(więcej…)

Kurier z oszustami okradał starsze kobiety. Trafił w ręce policji

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i policjanci z Tarnobrzega zatrzymali mężczyznę podejrzanego o udział w oszustwie metodą „na policjanta”. 26-letni mieszkaniec Rzeszowa zatrudnił się jako kurier i przyjechał odebrać pieniądze od seniorki z powiatu tarnobrzeskiego. Przekazana suma 100 tysięcy złotych miała polubownie załatwić sprawę wypadku drogowego jej córki. 26-latek usłyszał już zarzuty popełnienia przestępstwa. Za ten czyn grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(więcej…)

3 Podkarpacka Brygada OT zakończyła II edycję kursu SONDA_2020

„…każde szkolenie ma swój początek i koniec. W dniach od 19 – 20 grudnia w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbył się ostatni etap szkolenia kończący drugą edycję kursu podoficerskiego „SONDA”. To bardzo ważny czas dla naszych żołnierzy – ochotników, którzy aspirują do korpusu podoficerów młodszych. Ponadto jest to ważna chwila dla pododdziałów brygady, ponieważ po pozytywnym zaliczeniu egzaminu i promocji na pierwszy stopień podoficerski, wszyscy żołnierze zostaną wyznaczeni na stanowiska dowódców sekcji w batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku” podkreślił płk Dariusz Słota – dowódca podkarpackich terytorialsów. (więcej…)

Pijany kierowca trzy razy zatrzymany w ciągu miesiąca

Mimo wielu apeli policjantów, za kierownicę pojazdów wciąż wsiadają kierowcy, którzy wcześniej pili alkohol. Wczoraj policjanci zatrzymali w centrum miasta pijanego kierowcę mercedesa, który miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. W listopadzie mężczyzna był trzykrotnie zatrzymany przez policjantów. Za każdym razem był pijany i jechał bez uprawnień. Teraz 53-latek będzie odpowiadał przed sądem.

(więcej…)

Kolizja w Tarnobrzegu. Po zderzeniu z ciężąrowym Volvo kierowca w szpitalu

49–letni kierowca opla astry trafił do szpitala na badania po tym, jak jego auto zderzyło się z ciężarowym volvo. Do kolizji doszło dziś rano na tarnobrzeskim „ślimaku”, przy zjeździe na drogę krajową nr 9. Na miejscu pracowali policjanci i służby ratownicze. Około godz. 8. 30 przywrócono płynność ruchu na tym odcinku. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności.

(więcej…)

Wyrzucał z samochodu śmieci. W najbliższym czasie trafi do zakładu karnego

 

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Nowej Dębie zatrzymali 46-letniego mieszkańca powiatu mieleckiego, poszukiwanego sądowym nakazem doprowadzenia. Mężczyzna podróżował z kierowcą osobowego nissanem, który wziął go “na stopa”. Wpadł, bo wyrzucał z samochodu butelki po napojach. Mężczyzna w najbliższym czasie trafi do zakładu karnego.

(więcej…)

Dwukrotnie zatrzymano pijaną kobietę, która jechała z dzieckiem autem

 

Tarnobrzescy policjanci zatrzymali kobietę, która w ciągu jednego dnia dwukrotnie kierowała samochodem, będąc pod wpływem alkoholu. 35-latka miała w organizmie 2 promile alkoholu. Spowodowała stłuczkę parkingową, jadąc z nieletnim dzieckiem. Już usłyszała zarzuty popełnionych przestępstw. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, wysoka grzywna i utrata prawa jazdy na wiele lat.

(więcej…)

Areszt dla mężczyzny, który złamał izolację i chodził po mieście

 

Decyzją sądu, tymczasowym aresztem na okres 2 miesięcy objęty został 55-letni mężczyzna. Złamał on bezwzględny obowiązek izolacji i opuścił tarnobrzeską noclegownię, w której miał przebywać. Mężczyzna chodził po ulicach miasta, odpoczywał też w tymczasowej poczekalni – namiocie urzędu miasta, będąc w bezpośredniej bliskości z innymi petentami. Za swoje postępowanie będzie odpowiadać przed sądem, grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

(więcej…)

Maria Dulębianka

Maria Dulębianka – kobieta, która wywalczyła Polkom prawa wyborcze

Maria Dulębianka – kobieta, która wywalczyła Polkom prawa wyborcze Urodziła się 21 października 1858 roku w Krakowie w szlacheckiej rodzinie. Maria, jak na szlachciankę przystało, uczęszczała na pensję dla panien oraz pobierała prywatne lekcje malarstwa u Jana Matejki w pracowni przy Krupniczej 3. Studiowała w Wiedniu oraz w Warszawie u W. Gersona i w Paryżu w Academie Julian, gdzie jej nauczycielami byli: T. Robert – Fleury, A. W. Bouguereau, E. A. Carolus – Duran i J. J. Henner.

(więcej…)