Strona główna GŁÓWNA Od 2021 roku w obiegu będą nowe dowody osobiste

Od 2021 roku w obiegu będą nowe dowody osobiste

0
fot. MSWiA
Reklama

Nowe e-dowody osobiste będą zawierać m.in. informację o odciskach palców oraz podpis posiadacza. Zmiana spowodowana jest prawem unijnym.


Takie informacje podali przedstawiciele MSWiA i MC podczas prezentacji dla dziennikarzy. Odpowiednie przepisy mają wejść w życie w sierpniu przyszłego roku.
Jak mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, zmiany, nad którymi pracują wspólnie oba resorty, wynikają z konieczności wdrożenia prawa unijnego. Prawo to wymaga pobrania odcisków palców od osób, które będą miały wyrabiany dowód osobisty. W ramach zmian planowana jest także poprawa zabezpieczeń wydawania dowodów i obiegu dowodów w całej Unii Europejskiej. Dane biometryczne w nowych dowodach będą mogły być odczytane we wszystkich państwach członkowskich UE.Jeśli chodzi o dowody dla niepełnoletnich, to w Polsce nie będą pobierane odciski palców u dzieci do 12. roku życia, a wydawane im dowody będą ważne przez 5 lat.
Zawartość warstwy graficznej nowych dowodów ma być zgodna z wymaganiami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, w związku z czym na dowody osobiste wróci podpis posiadacza.
W wypadku osób, które nie mogą przyjść do urzędu, dowody będą wydawane przez mobilną obsługę.
Jak mówił Szafernaker, celem jest, by ustawa mogła zostać przyjęta przez parlament na przełomie tego i przyszłego roku, a wejść w życie do 2 sierpnia 2021 roku. Wymiana dowodów ma nastąpić sukcesywnie.
Źródło: MSWiA / MC

Poprzedni artykułMieszkańcy Podkarpacia coraz bardziej sceptyczni względem pandemii
Następny artykułPięć bramek na Solskiego. Stal Mielec zwycięża Piasta Gliwice