Kolbuszowa to miasto położone w województwie podkarpackim, na płaskowyżu Kolbuszowskim, w Kotlinie Sandomierskiej, na skraju Puszczy Sandomierskiej. Jest siedzibą powiatu kolbuszowskiego i gminy miejsko-wiejskiej Kolbuszowa. Kolbuszową zamieszkuje ponad 9 000 mieszkańców, a jej powierzchnia liczy 7,49 km². Miasto uzyskało lokację miejską w 1690 roku. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska zasadźcy „Kolbuski” i pojawiła się po raz pierwszy w 1504 roku.

Największą atrakcją turystyczną miasta jest Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, w skład którego wchodzi skansen, prezentujący bogatą historię i tradycję dwóch grup etnicznych- Lasowiaków i Rzeszowiaków. Posiadamy najciekawsze wiadomości, zdjęcia i wideo z Kolbuszowej. Na portalu najnowsze informacje z miasta Kolbuszowa.

Obaj pili wino i trafili do szpitala. Jeden z nich zmarł

Kolbuszowscy policjanci wraz z prokuratorem wyjaśniają okoliczności śmierci 66-letniego mieszkańca gminy Majdan Królewski. Mężczyzna zmarł w sobotę w szpitalu, po tym jak dwa dni wcześniej wspólnie z bratem wypił alkohol podarowany przez 88-letniego mieszkańca gminy Dzikowiec. Drugi z mężczyzn również trafił do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyźni mogli zatruć się glikolem.

(więcej…)

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – Skansen

Z powstaniem Muzeum Regionalnego w Kolbuszowej wiąże się prężna trzyletnia działalność (lata 1956-1959) Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przyrody i Kultury im. J.M. Goslara, którego jednym z najważniejszych zadań była organizacja placówki muzealnej. Na szczególną uwagę zasługuje praca zwłaszcza trzech jego członków: dr. Kazimierza Skowrońskiego, pierwszego prezesa Towarzystwa, Macieja Skowrońskiego i Józefa Niezgody, która zaowocowała otwarciem naszej placówki w dniu 26 kwietnia 1959 r. Zalążkiem zbiorów etnograficznych stały się eksponaty, które były przedmiotem wystawy „Sztuka ludowa Lasowiaków” pokazanej w grudniu 1957 r. w Powiatowym Domu Kultury w Kolbuszowej, a potem także w Sokołowie. Siedzibą Muzeum, a także Towarzystwa był budynek dawnej synagogi.

W początkowym okresie funkcjonowania Muzeum prowadziło bardzo ożywioną działalność wystawienniczą. Obok głównej, stałej ekspozycji złożonej z wytworów kultury materialnej Lasowiaków oraz zabytków archeologicznych zorganizowano na przełomie 1961 i 1962 r. aż pięć wystaw czasowych: „Reprodukcje arcydzieł malarstwa światowego”, „Zabytki powiatu kolbuszowskiego w akwareli Józefa Augustynowicza”, „Cmentarzysko łużyckie z Trzęsówki”, oraz „Rzeszowskie w zaraniu dziejów w świetle wykopalisk” i „20 lat PPR na Rzeszowszczyźnie” ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. W następnych latach Muzeum ograniczyło się do podtrzymywania i wzbogacania wystawy stałej. Był to znaczny wysiłek i niewątpliwy sukces organizacyjny Towarzystwa, które całą swoją działalność opierało na społecznej pracy swoich członków. O działalności placówki w tym czasie może świadczyć wpis, jaki zostawił zwiedzający ją wybitny aktor teatralny i filmowy Wojciech Siemion: „Serdecznie dziękuję za gościnę w Muzeum! Zbiory, układ, no i … przewodnik znakomity!”. (więcej…)

Zignorował kwarantanne za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Wysoka grzywna może grozić mieszkańcowi powiatu kolbuszowskiego, który zlekceważył zasady kwarantanny domowej. Mężczyzny nie było w domu podczas wczorajszej kontroli policjantów. Po około godzinie zadzwonił do funkcjonariuszy z informacją, że już wrócił. W sprawie prowadzone są czynności wyjaśniające.

Kolbuszowscy policjanci codziennie realizują zadania związane ze sprawdzaniem osób przebywających w kwarantannach domowych. Jak dotychczas mieszkańcy naszego powiatu wykazywali się odpowiedzialnością i stosowali się do obowiązujących zaleceń. Niestety wczorajsza kontrola funkcjonariuszy u mieszkańca powiatu kolbuszowskiego,  pokazała, że nie wszyscy przestrzegają obowiązujących zaleceń. Kiedy policjanci po południu podjechali pod dom mężczyzny i skontaktowali się z nim telefonicznie, oświadczył, że zaraz wyjdzie i rozłączył się. Niestety się nie pojawił, ani też nie odpowiadał na telefony policjantów. Funkcjonariusze zgłosili fakt dyżurnemu i realizowali dalsze czynności. Godzinę później mężczyzna zadzwonił  do funkcjonariuszy i poinformował, że jest już w domu, a wcześniej był u sąsiada.

Funkcjonariusze o zdarzeniu powiadomili służby sanitarne. Mężczyzna za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Policjanci przypominają, że za niestosowanie się do zasad kwarantanny grozi grzywna. Należy również pamiętać, że brak odpowiedzialności w przestrzeganiu kwarantanny może przede wszystkim skutkować rozprzestrzenianiem się epidemii.

ź: KPP Kolbuszowa

Do 5 tys. złotych kary grozi dla restauratorów za złamanie zakazu

Do 5 tys. złotych kary grozi właścicielom pubów i restauracji, którzy pomimo zakazów umożliwiają klientom konsumpcję w swoich lokalach. Pamiętajmy, że w związku z istniejącym zagrożeniem, restauracje i placówki gastronomiczne mogą świadczyć usługi jedynie na tzw. wynos. W miniony weekend kolbuszowscy policjanci dwukrotnie interweniowali w jednym z lokali na terenie gminy Cmolas, którego właściciel nie stosował się do obowiązujących przepisów.

Kolbuszowscy policjanci przypominają, że w związku z epidemią lokale gastronomiczne, w tym bary, puby i restauracje mogą świadczyć usługi sprzedaży posiłków jedynie na wynos. Za złamanie tego zakazu grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Większość restauratorów na terenie naszego powiatu stosuje się do tych zaleceń i oferuje sprzedaż posiłków z dowozem lub odbiorem osobistym.

Jak się okazuje, niestety nie wszyscy stosują się do tego zakazu. W miniony weekend kolbuszowscy policjanci dwukrotnie interweniowali w jednym z lokali na terenie gminy Cmolas, którego właściciele nie stosowali się do obowiązujących zaleceń. Zarówno w sobotę wieczorem, jak również w niedzielę, lokal był otwarty dla klientów. Funkcjonariusze wylegitymowali właścicielkę i przebywających tam klientów. W związku z interwencjami i wykroczeniem w kolbuszowskiej jednostce zostaną przeprowadzone czynności wyjaśniające w celu skierowania wniosków o ukaranie właścicieli za niestosowanie się do przepisów Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.