Początkiem grudnia br. do miejscowości Antoniny na Ukrainie została przekazana dokumentacja architektoniczno-konserwatorska XIX-wiecznej willi Potockich, wchodzącej w skład kompleksu zabytkowych budynków w tej miejscowości. Prace nad dokumentacją przebiegały w dwóch etapach, a jej autorkami są studentki kierunku architektura prowadzonego na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury.
Historia tego sportowca warta jest przypomnienia. 16 września 1897 r. w Łańcucie urodził się jeden z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich sportowców, olimpijczyk- Wacław Kuchar.
17 sierpnia 1920 r. batalion piechoty pod dowództwem kapitana Bolesława Zajączkowskiego powstrzymał najazd 6 dywizji Armii Konnej Siemiona Budionnego. 318 ochotników heroicznie broniących miejscowości Zadwórze poniosło śmierć. (więcej…)
11 lipca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Obchodzimy go w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, kulminacyjnego dnia mordu na Polakach zamieszkujących Kresy. Ludobójstwa dokonali nacjonaliści ukraińscy.
W porównaniu do ubiegłego roku, na podkarpackim odcinku polsko- ukraińskiej granicy w drugiej połowie grudnia odnotowany został wzrost ilości odprawionych samochodów ciężarowych i osobowych a także pociągów.
Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Zadwórzu 17 sierpnia br. odbyły się uroczystości upamiętniające polskich żołnierzy poległych 17 sierpnia 1920 r. w walce z 1 Armią Konną Siemiona Budionnego.
W listopadzie ub. roku niedaleko Przemyśla doszło do obywatelskiego zatrzymania Ukraińca, który poruszał się samochodem z wyeksponowanymi symbolami OUN-UPA. Prokuratura umorzyła śledztwo twierdząc, że nie doszło do gloryfikacji zbrodniarzy.
Podczas weekendowych wichur wiatr zniszczył obudowę na posągach lwów przy Cmentarzu Obrońców Lwowa. Wschodni sąsiedzi od razu pospieszyli z folią, by na nowo zakryć pozostałości polskiej kultury i historii.