Krosno to miasto położone w województwie podkarpackim, na obszarze Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, wchodzącej w skład Pogórza Środkowobeskidzkiego, należy też do Euroregionu Karpackiego. Obecnie jest siedzibą władz powiatu krośnieńskiego i gminy miejsko-wiejskiej Krosno, choć niegdyś było stolicą województwa krośnieńskiego. Krosno zamieszkuje ponad 46 000 mieszkańców, a jego powierzchnia liczy 43,48 km².

Prawa miejskie miasto otrzymało w 1348 roku. Nazwa miejscowości pierwotnie brzmiała „Krostno” i była to nazwa terenowa, oznaczająca osadę założoną na wypukłym terenie. Krosno określane jest jako „mały Kraków”. Do najciekawszych atrakcji turystycznych miasta należą Muzeum Podkarpackie, Rezerwat Przyrody „Prządki”, Centrum Dziedzictwa Szkła. Posiadamy najciekawsze wiadomości, zdjęcia i wideo z Krosna. Na portalu najnowsze informacje z miasta Krosno.

34-latek miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie

Krośnieńscy policjanci wyeliminowali z ruchu pijanego kierowcę fiata. 34-latek miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto, mężczyzna nie posiadał prawa jazdy. Teraz grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj około godz. 15, na ul. Floriańskiej w Targowiskach, policjanci zatrzymali do kontroli osobowego fiata. Pojazdem podróżowało dwóch mężczyzn. Siedzący za kierownicą 34-latek oraz jadący z nim 57-letni pasażer, znajdowali się pod widocznym wpływem alkoholu.

Badanie stanu trzeźwości kierowcy potwierdziło podejrzenia interweniujących policjantów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto, w trakcie sprawdzenia w policyjnych bazach danych wyszło na jaw, że 34-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz jazdę bez wymaganych uprawnień, 34-latek odpowie przed sądem. Mężczyźnie grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Jedna osoba nie żyje, 5 zostało rannych

W miejscowości Moderówka pow. krośnieński doszło do tragicznego wypadku w którym jedna osoba poniosła śmierć a 5 osób zostało rannych

Do wypadku doszło doszło na drodze krajowej nr 28 w miejscowości Moderówka gm. Jedlicze. Tuż po godz. 5:40 rano czołowo zderzyły się 2 samochody osobowe, dwóch poszkodowanych z pojazdu uwolniono za pomocą sprzętu hydraulicznego. Droga jest zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 10:00.

 

Na podkarpaciu powstaje wieża z której będzie można zobaczyć Giewont!

To będzie (jest) miejsce, które z każdej strony ma za zadanie prezentować piękne widoki jak z pocztówki.

Wieża widokowa, która powstaje niedaleko górnej stacji wyciągu narciarskiego w Czarnorzekach niedaleko Korczyny będzie miała prawie 13 metrów wysokości. Zbudowana na wzór starej strażnicy zamkowej będzie posiadać kamienną elewację oraz kryty gontem dach.

Jej budowała zakładała stworzenia miejsca z którego przybyli turyści będą mogli podziwiać widoki Bieszczad a jak im się poszczęści nawet Tatr. W wieży znajdzie się również trzy kondygnacje na których prezentowane będą wystawy m.in. malarskie oraz fotograficzne.

fot. www.facebook.com/KorczynaIOkoliceDawniejIDzis

Bez prawa jazdy pod wpływem amfetaminy…

Krośnieńscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 22-letniego kierującego renaultem, który nie posiadał prawa jazdy. Ponadto, badanie urządzeniem AquilaScan wykazało w jego organizmie obecność amfetaminy i metaamfetaminy. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie młody mężczyzna odpowie przed sądem.

W sobotę po godz. 1, policjanci patrolowali os. Turaszówka w Krośnie. Uwagę mundurowych zwróciło osobowe renault, którego kierujący na widok radiowozu gwałtownie przyspieszył, odjeżdżając w kierunku Sanoka. Funkcjonariusze używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych, podali kierowcy sygnał do zatrzymania, jednak ten ignorował wydawane polecenia. Mężczyzna zatrzymał się dopiero na ul. Podkarpackiej, gdzie został poddany szczegółowej kontroli.

Za kierownicą pojazdu siedział 22-letni mieszkaniec pow. dębickiego. Młody mężczyzna zachowywał się bardzo nerwowo. Oświadczył, że nie posiada prawa jazdy, co potwierdziło sprawdzenie w policyjnych bazach danych. Funkcjonariusze ustalili, że 22-latek nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Ponadto, badanie urządzeniem AquilaScan, wykazało w jego organizmie obecność amfetaminy i metaamfetaminy. Mężczyźnie została pobrana krew do badań, w celu przeprowadzenia szczegółowej analizy laboratoryjnej.

Pomimo braku prawa jazdy oraz obecności w organizmie zabronionych substancji, młody mężczyzna zdecydował się na drogowe wojaże, narażając siebie oraz podróżującą z nim trójkę rówieśników na śmiertelne niebezpieczeństwo.

O przyszłości 22-letniego mężczyzny zadecyduje sąd.

ź: KPP Krosno

Krosno zabezpiecza mieszkańców w wodę pitną!

Wodociągi zarządzane przez MPGK Krosno dostarczają wodę pitną do ponad 100 tys. odbiorców – mieszkańców Krosna i 11 okolicznych gmin. W dobie kryzysu epidemiologicznego i gospodarczego zapewnienie odpowiedniej jakości i ciągłości jej dostaw jest priorytetem spółki.

Rocznie do systemu wodociągowego zarządzanego i obsługiwanego przez MPGK Krosno trafia średnio ponad 5 milionów metrów sześc. wody, co daje ponad 14 tysięcy metrów sześc. na dobę. Woda produkowana i dystrybuowana przez krośnieńskie wodociągi opiera się na systemie trzech ujęć – w Sieniawie, Szczepańcowej i Iskrzyni. W dobie pandemii koronawirusa i pierwszych objawów suszy MPGK Krosno podjęło szereg strategicznych działań, które mają zapewnić bezpieczeństwo ciągłości zaopatrzenia w wodę i odpowiednią jej jakość.

– Produkowana i dystrybuowana przez nas woda cały czas jest pod kontrolą laboratoryjną i jest dezynfekowana, co wyklucza jakiekolwiek ryzyko, żeby przedostały się do nie jakieś bakterie lub wirusy. Wieloetapowy proces uzdatniania wody zapewnia 100-procentowe bezpieczeństwo, a jej jakość odpowiada wymaganiom określonym przez ministra zdrowia oraz służby sanitarne – mówi Grzegorz Wygoda, kierownik odpowiedzialny za produkcję wody w MPGK – Krośnieńskim Holdingu Komunalnym.

W celu zapewnienia rezerwy w razie przedłużającej się suszy w Krośnie powstaje nowy podziemny zbiornik retencyjno-wyrównawczy o pojemności  dwóch tysięcy metrów sześciennych. Będzie to trzeci z kolei zbiornik do gromadzenia uzdatnionej wody dla mieszkańców miasta i okolic

Mając jednak świadomość, że w sytuacji pandemii COVID-19 woda jest surowcem niezwykle ważnym i nie może jej zabraknąć Spółka zadbała o bezwzględne zapewnienie ciągłości jej dostaw, zmieniła organizację pracy w poszczególnych zakładach i wprowadziła tzw. koszarowanie pracowników na ujęciach wody w Sieniawie i Szczepańcowej. Załogi zostały podzielone na kilkuosobowe grupy, które w systemie rotacyjnym przez 10 dni w sposób ciągły przebywały w zakładach, aby nadzorować ich pracę oraz zapewnić bezpieczeństwo produkcji i ciągłość dostaw wody. Skoszarowani pracownicy nie mieli bezpośredniego kontaktu z nikim z zewnątrz, ale mieli zapewnione wszystkie potrzeby bytowe, w tym miejsce do spania i odpoczynku, a także pełne wyżywienie, które codziennie dowoziła im specjalna firma cateringowa. Podobny system pracy obowiązywał w Elektrociepłowni „Łężańska” i Oczyszczalni ścieków, które również są strategicznymi działalnościami z punktu widzenia potrzeb mieszkańców i środowiska.

– Wdrożenie tych procedur miało maksymalnie zmniejszyć ewentualne ryzyko zakażenia koronawirusem wśród pracowników oraz jego niekontrolowane rozprzestrzenianie się w zakładach, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do paraliżu pracy tych obiektów. System koszarowania w naszej ocenie zabezpieczał pełną obsługę zakładów oraz zwiększał bezpieczeństwo ciągłości produkcji i zaopatrzenia w wodę czy ciepło – wyjaśnia Janusz Fic, prezes MPGK – Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie jest zdecydowanie spokojniejsza i stabilniejsza niż w innych częściach kraju. To stanowiło podstawę do odstąpienia od systemu pracy ciągłej w zakładach. Obecnie pracownicy pracują w systemie zmianowym po 12 godzin i przez 5 dni z rzędu, co zapewnia Spółce pewne rezerwy w przypadku ewentualnego zakażenia wśród załogi. Cały czas obowiązują jednak wdrożone zasady bezpieczeństwa, w tym minimalizowanie bezpośredniego kontaktu pracowników z poszczególnych zmian i zdalne przekazywanie pracy, co ma zmniejszać ryzyko ewentualnych zakażeń COVID-19 wśród załogi.

– W razie zwiększonego zagrożenia jesteśmy gotowi z dnia na dzień ponownie wprowadzić system koszarowania w naszych zakładach. Przetestowaliśmy ten system pracy i w razie konieczności nie zawahamy się ponownie go wdrożyć, aby zapewnić mieszkańcom Krosna i okolicznych gmin ciągłość zaopatrzenia w wodę i odpowiednią jej jakość – podkreśla prezes MPGK Krosno Janusz Fic.

ź: MPGK Krosno

Nowość na portalu! DziejeSieTV!

Wiemy, że dla wielu z Was portal jest codzienną dawką najnowszych informacji. Staramy się w jak najlepszym stopniu sprostać Waszym oczekiwaniom, dlatego nasz zespół redakcyjny każdego dnia dba o to, by na portalu Dzieje Się na Podkarpaciu nie zabrakło wiadomości z każdego regionu i o różnorakiej tematyce.

Ponadto od jakiegoś już czasu sukcesywnie rozrasta się na portalu zakładka „Turystyka”. Przybliżane są w niej miejsca z turystycznej mapy Podkarpacia, które warto odwiedzić w myśl mądrości „cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Wychodzimy jednak o krok dalej, uruchamiając na portalu telewizję DziejeSieTV! Nadawane w niej będą filmy, prezentujące atrakcje poszczególnych miejsc na Podkarpaciu. Początkowo będą się one ukazywać dwa razy w tygodniu- każdy piątek i niedzielę o godzinie 18:00.

Będzie to niezwykła okazja do poznania miejsc, które znajdują się tak blisko nas, a o których niejednokrotnie nawet nie słyszeliśmy. Podkarpacie jest niezwykle bogatym turystycznie- zarówno historycznie, jak i kulturowo regionem. Wspólnie poznajmy go więc lepiej!

Pierwsza zapowiedź już poniżej!