Bieszczady to nazwa dwóch pasm górskich w łańcuchu Karpat. Należą do Beskidów Wschodnich, będących częścią Zewnętrznych Karpat Wschodnich. Bieszczady obejmują teren dwóch państw- Polski i Ukrainy. Najwyższy szczyt Bieszczadów po stronie polskiej to Tarnica, licząca 1346 m n.p.m. Nazwa ta wywodzi się od trackiego ludu Bessów, który znajdował się niegdyś na tym terenie. Bieszczady to bogactwo fauny i flory, ze zwierzętami i roślinnością niespotykaną w innej części kraju. Na terenie tym działa Bieszczadzki Park Narodowy. Polecane, niezwykle malownicze trasy górskie to przede wszystkim Bukowe Berdo, Szeroki Wiech, Tarnica i Halicz, Smerek i Połonina Wetlińska, czy też Mała i Wielka Rawka. Posiadamy najciekawsze wiadomości, zdjęcia i wideo z Bieszczad. Na portalu najnowsze informacje z terenu Bieszczady.

“Chatka Puchatka” zamieni się w drewnianą chałupę

Chatka Puchatka to kultowe miejsce w Bieszczadach, w ubiegłym roku ogłoszono, iż schronisko na Połoninie Wetlińskiej czeka gruntowny remont. Najwyżej położony budynek w Bieszczadach zachodnich zmieni się nie do poznania. Projekt zakłada zmianę wizualną z kamienia na drewniane bale, w budynku znajdą się toalety, oczyszczalnia ścieków, nowoczesne ogrzewanie zasilane olejem rzepakowym oraz taras widokowy.

Ówczesny budynek powstał po II wojnie światowej przez wojsko i służył za posterunek obserwacyjny. Panowały w nim spartańskie warunki: brak kanalizacji, wody oraz energii elektrycznej. Mimo braku udogodnień wielu turystów ceniło to schronisko i jest przychylne decyzji o modernizacji obiektu.

Inwestycja pochłonie 3 miliony 700 tys złotych, z czego 2 miliony 300 tys zł pochodzi ze środków unijnych.

Na czas przebudowy schronisko będzie niedostępne dla turystów. Jeśli jednak warunki na to pozwolą, inwestycja zakończy się jeszcze końcem 2020 roku lub w połowie 2021 roku. 

Turyści wracają w Bieszczady!

3 kwietnia wspominaliśmy o tym, iż ze względu na pandemię koronawirusa, aby zapobiec gromadzeniu się osób, od dnia 1.04.2020 r. od godz. 6:00 zostaje zamknięte wejście na teren Zapory w Solinie. Przejazd i przejście przez Zaporę Będzie tylko możliwy dla służb, po wcześniejszym uzgodnieniu.

Od dnia wczorajszego korona zapory w Solinie oraz Myczkowcach dostępna będzie dla ruchu pieszego. Niestety centrum energii odnawialnej jest nadal nieczynne do odwołania. W związku na zachowanie warunków bezpieczeństwa, usługa zwiedzania zapory jest zawieszona.

Nowość na portalu! DziejeSieTV!

Wiemy, że dla wielu z Was portal jest codzienną dawką najnowszych informacji. Staramy się w jak najlepszym stopniu sprostać Waszym oczekiwaniom, dlatego nasz zespół redakcyjny każdego dnia dba o to, by na portalu Dzieje Się na Podkarpaciu nie zabrakło wiadomości z każdego regionu i o różnorakiej tematyce.

Ponadto od jakiegoś już czasu sukcesywnie rozrasta się na portalu zakładka „Turystyka”. Przybliżane są w niej miejsca z turystycznej mapy Podkarpacia, które warto odwiedzić w myśl mądrości „cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Wychodzimy jednak o krok dalej, uruchamiając na portalu telewizję DziejeSieTV! Nadawane w niej będą filmy, prezentujące atrakcje poszczególnych miejsc na Podkarpaciu. Początkowo będą się one ukazywać dwa razy w tygodniu- każdy piątek i niedzielę o godzinie 18:00.

Będzie to niezwykła okazja do poznania miejsc, które znajdują się tak blisko nas, a o których niejednokrotnie nawet nie słyszeliśmy. Podkarpacie jest niezwykle bogatym turystycznie- zarówno historycznie, jak i kulturowo regionem. Wspólnie poznajmy go więc lepiej!

Pierwsza zapowiedź już poniżej!

Mundurowi uratowali rannego ptaka…

Z niecodzienną interwencją mieli dzisiaj do czynienia funkcjonariusze, gdyż zauważyli na drodze dziką kaczkę, która prawdopodobnie została potrącona przez samochód. Dzięki podjętym przez mundurowych działaniom ranny ptak trafił do Fundacji Bieszczadzkiej Organizacji Ochrony Zwierząt.

Do zdarzenia doszło dzisiaj, kiedy policjant wraz z żołnierzem sprawdzali osoby objęte kwarantanną. Przejeżdżając przez jedną z miejscowości, zauważyli na drodze dziką kaczkę. Okazało się, że ptak był ranny. Mundurowi pomogli kaczce znaleźć się w bezpiecznym miejscu i powiadomili Fundację Bieszczadzkiej Organizacji Ochrony Zwierząt. Na miejsce przyjechali przedstawiciele fundacji, którzy zaopiekowali się dzikim ptakiem.

Na co dzień policjanci podejmują różnego rodzaju działania. Zdarzają się również interwencje, podczas których funkcjonariusze ratują życie dziko żyjących zwierząt.

ź: KPP Leżajsk