Głogów Małopolski będzie większy?

W dniu wczorajszym odbyła się nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Głogowa Młp. Przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności (radni otrzymali rękawiczki i maseczki, a przed obradami każdy przemył dłonie specjalnym płynem dezynfekującym) w związku z epidemią koronawirusa, radni przyjęli kilka istotnych uchwał pozwalających na dalszą realizację ważnych zadań.

Radni zgodzili się na zwiększenie o 408 tys. zł. kwoty przewidzianej na realizację zadania: rewitalizacja parków w Rogoźnicy i Rudnej Małej oraz modernizację terenów przyległych do stawów w Głogowie Młp. (koło basenu). Zwiększenie kwoty w budżecie było konieczne, aby można było podpisać umowy z wykonawcami zadania wyłonionymi w przetargu. Łączny koszt na realizację tego zadania to 6,2 mln zł. Gmina na ten cel otrzymała dotację z unijnego programu RPO WP. (więcej…)

Park Naukowo-Technologiczny „Rzeszów-Dworzysko” – lokomotywa rozwoju całego regionu

Dwie firmy działające na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko” im. dr Grażyny Gęsickiej zdecydowały się powiększyć swój teren inwestycyjny i dokupiły działki budowlane.

Przedsiębiorcy chętnie tutaj inwestują.

To kolejny dowód na to, że Park cieszy się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorców, którzy dostrzegają wyjątkowo korzystne warunki do inwestowania.

Swoje działki powiększyły dwie spółki. „Efekt Plus” za prawie 2,5 mln zł dokupił teren o powierzchni 1,3 ha i w sumie jest teraz właścicielem obszaru o łącznej powierzchni ponad 4 hektary. MasterProfi za ok. 880 tys. zł dokupił 500 arów i obecnie zarządza terenem o łącznej powierzchni ok. 1 hektara.

Kolejne inwestycje tych firm są kolejnym dowodem na to, że zarządzanym przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie „Dworzyskiem” zainteresowanych jest coraz więcej przedsiębiorców i na pewno nie jest to dziełem przypadku.

– Już na etapie planowania wiedzieliśmy, że nowoczesne firmy, które tutaj powstaną, będą swoistego rodzaju lokomotywą rozwoju całego regionu. Dlatego cały teren uzbroiliśmy, wybudowaliśmy 15 kilometrów dróg i chodników, nie zapomnieliśmy o ścieżkach rowerowych. To teraz procentuje. Wspominam o tym również dlatego, że ten niepodważalny sukces powiatu niektórzy próbują dziś przypisać sobie mimo, że nie mają do tego żadnego prawa – mówi Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski.

Innowacyjne firmy

Przykładem „lokomotywy rozwoju naszego regionu” jest wspomniany „Efekt Plus”, lider na rynku europejskim w produkcji folii stretch.

W „Dworzysku” firma zamierza wybudować zakład produkcyjny o powierzchni ok. 7000 m kw., docelowo zaplanowano tutaj zainstalowanie 4 linii produkcyjnych. Dzięki temu, spółka zatrudni dodatkowo 20 osób (obecnie zatrudnia 136 pracowników) Wartość planowanej inwestycji – 41 mln zł.

Z kolei, MasterProfi zainwestuje w „Dworzysku” prawie 10 mln zł w produkcję odkurzaczy, których odbiorcami będą m.in. duże, profesjonalne firmy sprzątające, hotele, szkoły oraz szpitale. Urządzenia tej spółki trafiają m.in. na rynek australijski, niemiecki i szwedzki. Docelowo, w laboratorium oraz hali magazynowo – produkcyjnej, zatrudnionych zostanie 25 specjalistów.

– Tego rodzaju firmy mają szczególnie ważne znaczenie dla rozwoju lokalnej gospodarki – mówi Waldemar Pijar, sekretarz Starostwa Powiatowego, główny koordynator projektu PNT „Rzeszów – Dworzysko”. – Na terenie „Dworzyska” inwestują bowiem przede wszystkim te firmy, które mają dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry i odpowiedniego zaplecza naukowego oraz mają możliwości wdrażania nowatorskich rozwiązań.

Innowacyjne technologie

Nowatorskich pomysłów nie brakuje…

Na przykład – spółka „Efekt Plus” zainstalowała największą na świecie linię technologiczną do produkcji folii stretch, na której produkowany jest nowy produkt Efekt Stretch+ chroniony międzynarodowym znakiem patentowym.

Firma zamierza teraz uruchomić produkcję innych produktów z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, które będą wynikiem kolejnych prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przy współudziale jednostek naukowo-rozwojowych oraz laboratoriów światowych koncernów.

MasterProfi dysponuje doświadczonym zespołem osób posiadających wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami związanymi z wdrażaniem nowych produktów, w tym finansowanych za środków UE.

Obecnie planowane jest powstanie nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego.

W ramach tego przedsięwzięcia, firma zamierza skonstruować trzy nowe typy odkurzaczy z profesjonalnym systemem filtracji.

xxx

PNT „Rzeszów – Dworzysko” to atrakcyjny teren inwestycyjny o pow. 83,42 ha. Jest w pełni uzbrojony, znajduje się blisko autostrady A4, drogi ekspresowej S19, międzynarodowego lotniska Rzeszów – Jasionka oraz magistrali kolejowej E30 Niemcy – Polska- Ukraina. Do tej pory zainwestowało na tym terenie 18 przedsiębiorstw. Docelowo, pracę znajdzie tutaj ok. 3 tys. osób.

ź: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

SOR na Lwowskiej znów działa, ale skutki wczorajszego zakażenia są porażające

Jak informowaliśmy w dniu wczorajszym na Szpitalny Oddział Ratunkowy szpitala przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie trafiła osoba z koronawirusem. Szpital objął 14-dniową kwarantanną personel, który zetknął się z pacjentem.

Jak poinformowała nas Rzecznik Prasowy Wojewody Podkarpackiego- Małgorzata Waksmundzka-Szarek:
W związku z przyjęciem osoby, u której potwierdzono zakażenie Covid-19 szpital pod nadzorem służb sanitarnych objął kwarantanną 14 dniową osoby, które mogły mieć bezpośrednią styczność z chorą osobą oraz zostały przeprowadzone niezbędne procesy dekontaminacyjne w szpitalu.

Tuż po północy Szpitalny Oddział Ratunkowy przy Lwowskiej w Rzeszowie – wznowił pracę.

Po wczorajszym wydarzeniu obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie zostało poddanych około 20 pracowników szpitala. Są wśród nich lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy medyczni. Przymusowemu odosobnieniu poddani zostaną też pacjenci, którzy byli wtedy na SORze.

Poszukiwany mężczyzna wyłudzający pieniądze metodą „na wnuczka”

Policjanci z Komisariatu Policji w Sokołowie Małopolskim poszukują mężczyzny, którego portret pamięciowy publikujemy. Jest on podejrzewany o wyłudzenie od mieszkanki powiatu rzeszowskiego pieniędzy metodą „na wnuczka”. Osoby, które rozpoznają mężczyznę z portretu pamięciowego, prosimy o kontakt z funkcjonariuszami prowadzącymi w tej sprawie dochodzenie.

(więcej…)