Rzeszów jest miastem na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, należącym do najlepiej rozwijających się miast w Polsce. To też stolica Podkarpacia. Rzeszów zamieszkuje blisko 200 000 mieszkańców, a jego powierzchnia liczy 126,57 km². Prawa miejskie otrzymał 19 stycznia 1354 roku, zaś jego nazwa pochodzi od słowa „rzesza”, czyli duża ilość osób lub jest formą dzierżawczą imienia „Rzech”.

Rzeszów jest miastem bogatym historycznie, kulturowo i turystycznie. Miejscem, gdzie czas chętnie spędzają zarówno mieszkańcy, jak i turyści jest Rynek z Ratuszem i fontanną. Posiadamy najciekawsze wiadomości, zdjęcia i wideo z Rzeszowa. Na portalu najnowsze informacje z miasta Rzeszów.

Muzeum dobranocek w Rzeszowie

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Jest takie miejsce w Rzeszowie, gdzie każdy dorosły z sentymentem przeniesie się do czasów swojego dzieciństwa, kiedy punktualnie o 19:00 zasiadał przed telewizorem by na chwilę spotkać się z ulubionym bohaterem bajek. Miejsce, gdzie każde dziecko z chęcią i wielkim zaciekawieniem będzie poznawać postacie, które kształtowały dzieciństwo ich rodziców. Tym wyjątkowym miejscem, łączącym pokolenia, jest Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

(więcej…)

Policja poszukuje zaginionej Beaty Retmaniak

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, poszukują zaginionej 28-letniej Beaty Retmaniak, zamieszkałej w Rzeszowie. Zaginiona we wrześniu 2019 roku wyjechała do Niemiec do pracy. 2 maja 2020 poinformowała rodzinę, że za kilka dni wraca do domu. Ostatnią wiadomość przekazała 3 maja 2020 roku. Od tamtej pory, do chwili obecnej, kobieta nie nawiązała kontaktu z rodziną.

(więcej…)

Wyjechał rowerem w podróż. Nie ma z nim kontaktu

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, poszukują zaginionego Dominika Ziemińskiego, 20-letniego mieszkańca Świlczy. Zaginiony w poniedziałek, 25 maja br. wyjechał z domu czarnym rowerem z charakterystycznym napędem elektrycznym. Mężczyzna od jakiegoś czasu planował dłuższą wycieczkę rowerową po Polsce i Europie. Od dnia wyjazdu mężczyzna nie nawiązał kontaktu z rodziną.

(więcej…)

Opera STRASZNY DWÓR online z Filharmonii Podkarpackiej

31 maja 2020 r. (niedziela) o godzinie 18 na antenie TVP3 Rzeszów wyemitowany zostanie koncert online przygotowany przez Filharmonię Podkarpacką w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Maestro Tomasza Chmiela.

W programie koncertu znajdą się utwory Stanisława Moniuszki: Uwertura Bajka i Mazur z opery Straszny Dwór.

Serdecznie zapraszamy!

Monorail w Rzeszowie? “Zielone światło”

Wczoraj w rzeszowskim ratuszu odbyło spotkanie z Wiceministrem Sprawiedliwości Marcinem Warchołem, prof. Choromańskim z Politechniki Warszawskiej oraz Bartoszem Jakubowskim, przedstawicielem Biura Legislacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości. Jego tematem były zmiany w przepisach dotyczących transportu publicznego, umożliwiające budowę w Rzeszowie kolejki Monorail.

„Rzeszów stara się o budowę miejskiej kolejki nadziemnej już ponad 10 lat. Teraz sprawa nabiera przyspieszenia, bo dzięki panu ministrowi Marcinowi Warchołowi przepisy zostały przygotowane. To kamień milowy pod to, aby monorail w polskim otoczeniu prawnym funkcjonował” – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Największą przeszkodą uniemożliwiającą w Polsce budowę jednoszynowych kolejek nadziemnych i wykorzystywanie ich do regularnego przewozu pasażerów komunikacji publicznej jest brak odpowiednich przepisów. Przez wiele lat w ustawach nie było wpisanego monoraila. Gdy pojawił się taki zapis, okazało się, że brakuje przepisów wykonawczych określających szczegółowe rozwiązania, które trzeba spełnić, aby móc uruchomić tego typu komunikację.

Projekt ustawy prezentowany w Rzeszowie

Po raz pierwszy w historii naszego kraju projekt ustawy został zaprezentowany nie w resorcie, ale w konkretnym mieście, którego prezydent z wielką determinacją zabiega od 10 lat o tego typu nowoczesne rozwiązanie. Rzeszów zasługuje na to, aby mieć nowoczesny, szybki, sprawny, bezkolizyjny, ekologiczny środek transportu – mówił Marcin Warchoł, Wiceminister Sprawiedliwości i poseł z Podkarpacia.

Obiecał, że projekt ustawy zostanie jeszcze w tym tygodniu wysłany do Rady Ministrów. Następnie trafi do Sejmu, Senatu i Prezydenta. Gdy zostanie przyjęty, w Ministerstwie Infrastruktury w ciągu 18 miesięcy od wejścia ustawy w życie muszą zostać przygotowane przepisy szczegółowe dotyczące monoraila. To oznacza, że kolejka nadziemna mogłaby w Rzeszowie zacząć powstawać najwcześniej w drugiej połowie 2022 r.

Koszt jej budowy jest szacowany na 500 – 600 mln zł. „Dążymy teraz wszyscy do transportu ekologicznego, który będzie jak najmniej uciążliwy dla środowiska a jednocześnie będzie  gwarantował wysoki komfort i bezpieczeństwo dla pasażerów. Jestem przekonany, że w przyszłej perspektywie unijnej nadal będą rozwiązania proekologiczne w transporcie wspierane i będziemy wtedy starali się pozyskać stosowne dofinansowanie. Jak pokazuje doświadczenie to mamy tutaj spore sukcesy i cały plan transportowy przez pana prezydenta został zatwierdzony, jest sprawnie realizowany i spotkał się z uznaniem, z sukcesem udaje się nam zdobywać dofinansowanie – powiedział Paweł Potyrański, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa.

ź: UM Rzeszów

“Uśmiechnięty ludzik” wita pilotów w Trzebownisku.

Początkiem maja tj. w czwartek w trakcie jednego z lotów szkoleniowych jeden z adiutantów pilotażu z Politechniki Rzeszowskiej zauważył wyciętego na polach wielkoformatowego „uśmiechniętego ludzika”, którego najprawdopodobniej ktoś stworzył, aby umilić czas w przestworzach studentom pilotażu.

Piloci z OSL PRz są mile zaskoczeni kreatywnością autora dlatego też rozpoczęto poszukiwania twórcy na którego czeka nagroda, lot w symulatorze, albo w samolocie nad rysunkiem z ludzikiem. Proszą o kontakt pod numerem telefonu 17 743 27 16 lub adresem e-mail: oklprz@prz.edu.pl.

Zamówili taxi, pobili kierowcę i okradli. Trafili do aresztu

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o rozbój na taksówkarzu. Początkiem marca, zamówili kurs z dworca PKP na ul. Kurpiowską. Zaatakowali kierowcę, pobili go i zażądali oddania pieniędzy. Gdy pokrzywdzony zaczął się wyrywać, uciekli zabierając mu tablet, 100 złotych i kluczyki od samochodu. Okazało się, że podejrzani to bracia. Mężczyźni usłyszeli zarzut rozboju i decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.

(więcej…)

Uszkodził samochody i szlaban na parkingu. Grozi mu 5 lat więzienia

Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o uszkodzenie zaparkowanych samochodów. Od stycznia br. podejrzany uszkodził 4 samochody na parkingach przy ul. Rejtana. W lutym na jednym z parkingów uszkodził szlaban. W trakcie przesłuchania przyznał się do winy i wyjaśnił, że podczas tych zdarzeń był nietrzeźwy. Policjanci przedstawili mu 5 zarzutów zniszczenia mienia.

(więcej…)