Strona główna HISTORIA Muzeum Ziemi Leżajskiej zachęca do zwiedzania rodziny z dziećmi

Muzeum Ziemi Leżajskiej zachęca do zwiedzania rodziny z dziećmi [foto]

0
Reklama

Muzeum Ziemi Leżajskiej mieści się w historycznym Dworze Starościńskiego. Obecny murowany dwór wraz z czterema oficynami został  zbudowany w latach 1760- 1770  dla ostatniego starosty leżajskiego, krajczego koronnego  Józefa Potockiego. Budynek główny jest parterowy, założony na planie wydłużonego prostokąta, z piętrowymi facjatkami nad częścią środkową. Od strony płn. i płd. dobudówki z 1933 r. Posiada dwukondygnacyjne, murowane piwnice  sklepione kolebkowo, dostępne spoza dworu od strony płd. wsch. Oficyna pn. -wsch. założona na planie prostokąta z przybudówkami z XX w. Oficyna płd.-wsch. jest najstarsza, wybudowana po 1664 r., przebudowana w latach 1760 – 1770, była to zapewne dawna kuchnia, wzniesiona częściowo na piwnicach z XVII w. sklepionych kolebkowo. Od wschodu przybudówka  z początku XIX w. Ponownie przebudowana i remontowana w latach 1933 i 1958.  Oficyna pn.- zach.  na planie prostokąta z dobudówką od północy. Oficyna pd.- zach. na planie prostokąta, przebudowana w 1933 r., remontowana w 1958 r.

W 2004 r. zespół Dworu Starościńskiego został przejęty od Gminy Miasta Leżajska przez Starostwo Powiatowe w Leżajsku z przeznaczeniem na muzeum regionalne. Cały obiekt poddany został gruntownej rewaloryzacji – dzięki m.in.  funduszom z UE – i 1 stycznia 2008 r. Muzeum Ziemi Leżajskiej otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających.

Reklama


W budynku głównym na parterze mieszczą się: punkt kasowo–informacyjny, biblioteka muzealna, sala wystaw czasowych i reprezentacyjna Sala Konferencyjna. Na piętrze ulokowane są wystawy stałe: Historyczna Miasta i Regionu, Etnograficzno–Zabawkarska oraz salonik mieszczański utrzymany w stylu eklektycznym lat 20. XX w. W oficynie płn.-wsch. mieści się stała wystawa Browarnictwa Leżajskiego. Oficyna płd.-wsch. to budynek administracji Muzeum, zaś w oficynie płn.-zach. znajduje się warsztat wyrobu tradycyjnych zabawek drewnianych oraz sala wystaw czasowych.  Na placu muzealnym po stronie południowej uwagę przykuwa obelisk – Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 1940 r. i Katastrofy Smoleńskiej 2010 r. oraz „Dąb Katyński” posadzony ku czci kpt. Jana Filipa. Fontanna, Park Zabawek Leżajskich, kopuły kadzi browarniczych i poletko chmielowe położone wśród stylowego założenia ogrodowego z ławkami dopełniają wystrój tego historycznego zespołu dworskiego.

W Muzeum mieszczą się cztery ekspozycje stałe:

EKSPOZYCJA ARCHEOLOGII I DZIEJÓW STAROPOLSKICH  Ekspozycja znajdująca się w piwnicach płd.-wsch. oficyny Dworu Starościńskiego prezentuje archeologię i dzieje staropolskie Ziemi Leżajskiej. 

EKSPOZYCJA HISTORII MIASTA I REGIONU Ekspozycja znajdująca się w XVIII wiecznym Dworze Starościńskim na zaadaptowanym specjalnie do tego celu poddaszu prezentuje muzealia dotyczące bogatej historii Leżajska i okolic. 

EKSPOZYCJA ETNOGRAFICZNO-ZABAWKARSKA To jedna z trzech stałych ekspozycji w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Wystawa ma za zadanie promować lokalną wytwórczość i gromadzić eksponaty z nią związane. Zachowuje informacje o tradycjach i obyczajach charakterystycznych dla Ziemi Leżajskiej.

EKSPOZYCJA BROWARNICTWA  Wystawa przedstawia historię browarnictwa światowego, proces produkcji piwa, eksponaty związane z piwowarstwem oraz kufle, etykiety i nagrody które zdobył leżajski browar.

Reklama
Poprzedni artykułUczczą 76. rocznicę zamordowania Lisa i Kędziora
Następny artykułRzeszów świętował jubileusz 670-lecia istnienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!