Strona główna LEŻAJSK Tłumy chasydów przybywają do Leżajska

Tłumy chasydów przybywają do Leżajska

0
Reklama

Chasydzi z całego świata zjeżdżają do Leżajska, by uczcić 237 rocznicę śmierci cadyka Elimelecha, jednego z najbardziej znanych i cenionych chasydów dawnej Polski.

W tym roku odbędą się dwie pielgrzymki na grób cadyka. Druga wizyta zaplanowana jest na koniec marca, kiedy to oczekuje się przybycia nawet 10-15 tysięcy osób.

Reklama

Pielgrzymowanie do grobu cadyka odbywa się dwa razy ze względu na żydowski kalendarz. Cadyk Elimelech zmarł w miesiącu adar, który przypada w przybliżeniu na marzec, ale w latach przestępnych adar pojawia się dwukrotnie, co tłumaczy podwójne terminy pielgrzymek.

Ceremonie często mają miejsce nocą. Przybywający do Leżajska pielgrzymi biorą udział w modlitwach przy grobowcu cadyka, wierząc, że w rocznicę jego śmierci (11 marca 1787 roku) zstępuje on z nieba, by przekazać ich prośby o zdrowie, dobrobyt dla dzieci czy sukces w pracy do Boga. Swoje prośby zapisują na kartkach, zwanych kwitłe, które składają przy grobie. Ceremonii przy grobowcu, nazywanemu ohel, towarzyszą tradycyjne tańce i śpiew psalmów- podaje Leżajsk4u.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!