Strona główna TURYSTYKA Podkarpackie innowacyjne w turystyce

Podkarpackie innowacyjne w turystyce

0
Reklama

To ścieżka, która jest nie tylko innowacyjna, ale przede wszystkim powala włączyć w turystykę tych, którzy do tej pory nie mogli z niej korzystać – mówił członek zarządu Stanisław Kruczek w Bieszczadach. 

Turystyka sprzyjająca włączeniu społecznemu – konferencja, o takim tytule zgromadziła w Czarnej koło Ustrzyk Dolnych przedstawicieli wielu środowisk na debacie o tym, jak  przystosować atrakcje turystyczne – m.in. Bieszczadów, dla niepełnosprawnych turystów. Gośćmi konferencji byli m.in.  Małgorzata Jarosińska – Jedynak sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Paweł Wdówik sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa oraz Przemysław Barczentewicz prezes zarządu Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Konferencja była częścią projektu realizowanego przez Grupę Bieszczadzką Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na zlecenie samorządu województwa.  

Jako Zarząd Województwa Podkarpackiego wspieramy innowacyjne projekty w wielu sferach i dziedzinach życia. Dzięki środkom samorządu województwa, przeznaczonym na zadania publiczne w ramach priorytetu 1: Turystyka sprzyjająca włączeniu społecznemu, taka innowacja w sferze turystyki stała się faktem. Na cały projekt z budżetu regionu przeznaczyliśmy 150 tysięcy złotych. Wiemy, że są to dobrze zainwestowane pieniądze, bo pozwolą one odkryć piękno Bieszczadów wielu osobom, które być może nigdy nie miały takiej szansy – mówi członek zarządu Stanisław Kruczek.

Projekt zatytułowany „Zobaczyć Bieszczady – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją” realizowany jest przez GOPR. Pomysł na bieszczadzki szlak to kontynuacja innego projektu „Zobaczyć Beskid Niski – ścieżka turystyczna z audiodeskrypcją”. Beskidzka ścieżka powstała w 2021 roku i spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Reklama

Bieszczadzki szlak znajduje się w okolicach Mucznego, na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. Ścieżka, która została przystosowana dla osób z niepełnosprawnością wzroku zaczyna się obok Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem i ma 4,5 km długości. W  większości biegnie po drodze terenowej, a jej przewyższenie wynosi ok. 220 m w pionie. Stopień trudności tego szlaku jest już większy niż w Beskidzie Niskim, co jest odpowiedzią na takie zapotrzebowanie ze strony osób z niepełnosprawnością wzroku. Szlak zatacza pętlę, kończy i zaczyna się w tym samym miejscu i wiedzie przez pasmo Jeleniowate 907 m n.p.m., na szczycie którego znajduje się najwyższa wieża widokowa w Bieszczadach o wysokości 34 m.

Na trasie znajduje się kilka ciekawych punktów, ciekawostek przyrodniczych, historycznych, m.in. wieża widokowa. Dodatkową atrakcją jest to, że w Mucznem umiejscowiony jest pawilon wystawowy bieszczadzkiej fauny i flory, a także ogród sensoryczny. Na szlaku już znajdowała się spora część infrastruktury turystycznej, wykonanej przez Nadleśnictwo Stuposiany. Teraz atrakcyjność ścieżki została zwiększona o dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzroku – mówi Przemysław Barczentewicz prezes GOPR.

Ścieżka ma być atrakcją dla wszystkich turystów, szczególnie dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz innymi niepełnosprawnościami. Znaczenie takich działań podkreślali w trakcie bieszczadzkiej konferencji zarówno minister Małgorzata Jarosińska- Jedynak, jak i minister Wdówik.

Chcemy, aby osoby nie w pełni sprawne mogły również uczestniczyć w takim elemencie  życia społecznego jak turystyka, nawet jeżeli jest to turystyka aktywna, do uprawiania której zachętą mogą być odpowiednio przygotowane szlaki – mówiła wiceminister Jarosińska –Jedynak.

Utworzenie szlaku w Beskidzie Niskim w 2021 r. spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony środowisk osób z niepełnosprawnościami. Słyszeliśmy głosy, by tę ideę kontynuować oraz zachęty, aby szlaki były dłuższe i bardziej wymagające. I ta ścieżka to odpowiedź na te potrzeby – podkreślał wicemarszałek Kruczek.

W Polsce szlaki przystosowane dla osób niepełnosprawnych występują sporadycznie m.in. w Karkonoszach, Górach Stołowych czy Górach Suchych w Sudetach.

Osoby niepełnosprawne czekają na trasy, które zapewnią bezpieczeństwo i poprzez odpowiednie przystosowanie umożliwią korzystanie z nich.

Odpowiedzią na potrzeby środowiska jest właśnie innowacyjny bieszczadzki projekt, będący kontynuacją projektu z Beskidu Niskiego. Ścieżka została wyposażona w kilkanaście urządzeń ułatwiających przybliżenie otoczenia dla niewidomych i niedowidzących za pomocą audiodeskrypcji. Znajdują się na niej specjalne nadajniki, które w połączeniu z dedykowaną do nich aplikacją zainstalowaną w telefonie osoby z niepełnosprawnością, nie tylko ją pokierują,  ale też przybliżą historię danego terenu, jego przyrodę i atuty. Z aplikacji mogą również korzystać osoby pełnosprawne. Ścieżka wyposażona jest również w wypukłe tablice informacyjne i mapki.

W ramach projektu zorganizowano również szkolenie dla  10 osób, które dadzą turystom wskazówki dotyczące ścieżki, obsługi urządzeń audiodeskrypcyjnych oraz aplikacji w telefonie

Biuro Prasowe UMWP

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!