Strona główna RZESZÓW Już jutro w Rzeszowie spotkanie z Anną Paniszewą

Już jutro w Rzeszowie spotkanie z Anną Paniszewą

0
Reklama

Czas: 23 marca 2024 r., godz. 16.00
Miejsce: Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7, Rzeszów

Organizatorzy „Rzeszowskiego Miesiąca Pamięci Żołnierzy Wyklętych” zapraszają na spotkanie historyczno-tożsamościowe z Anną Paniszewą. Anna Paniszewa to polska działaczka społeczna i oświatowa z Białorusi, dziennikarka, założycielka m.in. Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. Romualda Traugutta w Brześciu, represjonowana przez białoruskie władze za pielęgnowanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych.

Reklama


W trakcie spotkania przedstawi losy Żołnierzy Wyklętych z okolic Brześcia, a także podzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą społeczną wśród polskiej mniejszości na Białorusi. Gościem spotkania będzie także Eugeniusz Onufryjuk, członek Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Lwowskiego, który zarysuje dzieje Armii Krajowej na tym terenie. Organizatorzy przewidują także projekcję krótkometrażowego filmu o Ryszardzie Snarskim.


Celem spotkania jest popularyzacja etosu Żołnierzu Wyklętych, a także wskazanie rzeszowskiej publiczności na współczesne konteksty związane z ich upamiętnieniem. Równie istotnym wątkiem będzie podkreślenie wagi dziedzictwa Kresów, które obejmuje także losy polskiego podziemia niepodległościowego z okresu II wojny światowej i początków komunizmu na ziemiach II Rzeczypospolitej.


Spotkanie jest ostatnią częścią cyklu inicjatyw pn. Rzeszowski Miesiąc Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które stworzyły program społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie poprzedziła Wieczornica Pamięci (Rzeszów), turniej piłkarski (Łańcut) oraz rajd terenowy (Bratkowice).


Organizatorem spotkania z Anną Paniszewą oraz wcześniejszych przedsięwzięć są: Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Podkarpacki z siedzibą w Rzeszowie, Narodowy Rzeszów, Fundacja Wczoraj i Jutro, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów, Młodzież Wszechpolska Rzeszów oraz Jednostka Strzelecka 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!