Strona główna RZESZÓW Wiemy, kiedy otwarcie SOR przy MSWiA w Rzeszowie

Wiemy, kiedy otwarcie SOR przy MSWiA w Rzeszowie

0
Reklama

Na czerwiec planowane jest otwarcie drugiego w Rzeszowie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jego budowa jest już na ukończeniu, a dzięki determinacji wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul, większość formalności została już dopięta na ostatni guzik.

Aktualnie na terenie województwa podkarpackiego działa 14 szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz jedno centrum urazowe. W Rzeszowie taki oddział funkcjonuje w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej przy ul. Lwowskiej. Drugi powstaje w Szpitalu MSWiA przy ul. Krakowskiej. Jego szybkie uruchomienie jest jednym z priorytetów wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul.

Reklama

– Bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa to sprawa absolutnie priorytetowa. Dlatego natychmiast po objęciu przeze mnie urzędu wojewody rozpoczęłam starania o jak najszybsze dokończenie i uruchomienie drugiego SOR-u w Rzeszowie – mówi wojewoda Teresa Kubas-Hul.

27 października 2023 r. ówczesna wojewoda podkarpacki przedłożyła do Ministra Zdrowia projekt aktualizacji planu działań, w którym zakładano uruchomienie SOR od 1 stycznia 2024 r. Minister Waldemar Kraska nie zaakceptował tego i 13 listopada wykreślił SOR w szpitalu MSWiA z planu przesuwając go jako zadanie planowane do realizacji w 2024 r., ale nie wskazując konkretnej daty otwarcia.  Powodem tej decyzji był brak podpisania umowy z NFZ. Umowa ta do 20 grudnia 2023 r. nie została podpisana. Uruchomienie SOR-u od 1 stycznia 2024 r. nie było zatem możliwe.

Wojewoda podkarpacki wylicza, że w ciągu czterech miesięcy w PUW podjęto szereg decyzji i działań zmierzających do szybkiego uruchomienia drugiego rzeszowskiego SOR.

16 lutego dyrektor szpitala MSWiA złożył wniosek o wpis komórki SOR do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działania Lecznicze. 20 lutego ten wpis został dokonany. 6 marca w szpitalu odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli PUW w celu weryfikacji spełnienia wymogów formalnych. 29 marca do Ministra Zdrowia przekazany został zaktualizowany Wojewódzki Plan Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, w którym wskazałam na uruchomienie SOR-u do końca pierwszego półrocza bieżącego roku. Minister nie wniósł uwag. 3 kwietnia odbyło się spotkanie w PUW z udziałem dyrektorów: szpitala MSWiA, NFZ w Rzeszowie, rzeszowskiego pogotowia, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej, pracowników naszego urzędu. Celem była analiza bieżącego stanu przygotowania do uruchomienia SOR-u.  

– Te wszystkie kroki pozwoliły nam doprowadzić do sytuacji, w której możemy zakomunikować, że SOR przy Szpitalu MSWiA ruszy już w czerwcu.  Będzie to odział nowoczesny, świadczący usługi medyczne na wysokim poziomie – zapewnia wojewoda Teresa Kubas-Hul.

Dodaje, że w trosce o pacjentów, podjęła także działania w kierunku uruchomienia od 1 stycznia 2025 r. zespołu ratownictwa medycznego w Głogowie Młp., który będzie zabezpieczał także teren Rzeszowa. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!