Strona główna RZESZÓW Odnowiona „Lubelska” oddana do użytku

Odnowiona „Lubelska” oddana do użytku

0
Reklama

Wyremontowana droga wojewódzka 878 na odcinku od ul. Lubelskiej w Rzeszowie do skrzyżowania z drogą wojewódzką 869 w Jasionce została oficjalnie otwarta. Inwestycja kosztowała prawie150 mln złotych, z czego ponad 100 mln pochodziło z Funduszy Europejskich z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

W otwarciu zmodernizowanej drogi samorząd województwa reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Stanisław Kruczek oraz była skarbnik województwa – Janina Jastrząb, a także radny województwa Karol Ożóg. Obecna też była Małgorzata Jarosińska-Jedynak – wiceprezes portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, Marek Sitarz – starosta rzeszowski, przedstawiciele wykonawcy oraz przedstawiciel wojewody podkarpackiego.

Reklama

Droga została rozbudowana na odcinku 5 km. Przede wszystkim została poszerzona jezdnia do dwóch pasów ruchu w każdą stronę. Na całej długości trasy znajduje się infrastruktura dla pieszych i rowerzystów: ciągi pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe, dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych. Obiekty inżynierskie: most na rzece Mrowla i wiadukt nad drogą lokalną w Trzebownisku zostały rozebrane i wybudowane na nowo oraz wykonano 3 przepusty dla zwierząt. Przebudowane zostały skrzyżowania z drogami innych kategorii, w ramach których wybudowano dwa ronda. Przebudowanych zostało również ponad 200 zjazdów indywidualnych i publicznych oraz  wybudowano kanalizację deszczową, oświetlenie i drogi serwisowe do obsługi przyległych terenów.

Ta droga była w bardzo trudnych warunkach realizowana. Udało się ostatnim rzutem wykorzystać środki z Polski Wschodniej. To jest nasz duży sukces – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek Władysław Ortyl przypomniał również inne inwestycje drogowe, które zostały wykonane z wykorzystaniem funduszy unijnych z Polski Wschodniej. To głównie drogi wokół Rzeszowa, w  Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym. Wśród nich jest między innymi przedłużenie ul. Sikorskiego w kierunku Tyczyna czy droga lotniskowa, ale także droga wojewódzka 988 z obwodnicą Czudca. Łączna wartość tych wszystkich zadań to ponad 350 mln złotych, z czego unijna dotacja to aż 274 mln złotych. A środki z budżetu województwa to blisko 79 mln złotych.

Możemy być dumni z tych inwestycji, gdyż były one głównie finansowane z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. To ważna sprawa, że ten dodatkowy instrument posłużył właśnie rozwojowi infrastruktury wokół lotniska, wokół Rzeszowa i w Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym – mówił marszałek Ortyl.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!