Strona główna TARNOBRZEG Udawał policjanta, chciał wyłudzić pieniądze

Udawał policjanta, chciał wyłudzić pieniądze

0
Reklama

Wczesnym popołudniem tarnobrzescy policjanci odebrali zgłoszenie o próbie oszustwa metodą „na policjanta”. Oszust dzwoniąc do mieszkanek Tarnobrzega, podawał się za funkcjonariusza i próbował wyłudzić znaczne sumy pieniędzy. Seniorki nie dały się zwieść i o całym zdarzeniu powiadomiły policjantów. Mundurowi apelują do mieszkańców, zwłaszcza osób starszych i ich rodzin o ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania.

W poniedziałek po godz. 13, do mieszkanek ulicy Sikorskiego i Matejki w Tarnobrzegu, zadzwonił oszust, który podając się za policjanta, poinformował rozmówczynię o tym, że ich bliscy spowodowali wypadek drogowy i aby uniknąć konsekwencji prawnych trzeba jak najszybciej przekazać pieniądze. Oszust zażądał od jednej z kobiet 320 tys złotych. Tarnobrzeżanki nie dały się zwieść oszustowi i o całym zdarzeniu powiadomiły policjantów.

Reklama

Jak działają oszuści:

  • Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają imiona często charakterystyczne dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
  • Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też pod urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Policji, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.
  • W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję.Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy, zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę.
  • W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w wysokości od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia.

Jak się ustrzec:

  • Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.
  • Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.
  • Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy: policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!
  • O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.
Reklama
Poprzedni artykułNietrzeźwy z zakazami prowadził samochód
Następny artykułMakabryczne znalezisko w rzece

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!