Strona główna WIADOMOŚCI Dofinansowanie zabiegów in vitro od 1 czerwca 2024 r.

Dofinansowanie zabiegów in vitro od 1 czerwca 2024 r.

0
Reklama

Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej poinformowała, że na realizację programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przewidziano w budżecie państwa 500 mln zł.

Minister zdrowia podczas konferencji #TakDlaInvitro  przekazała:

Reklama

– Mamy ustawę o in vitro podpisaną przez Prezydenta RP i mamy pieniądze. We wtorek (19 grudnia) Rada Ministrów przyjęła budżet. W rezerwie celowej przewidziane jest 500 mln zł na leczenie niepłodności procedurą zapłodnienia pozaustrojowego.

Minister poinformowała, że został złożony wniosek do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o wycenę procedury.

– Powołujemy zespół ekspertów złożony z lekarzy i bioetyków, który opracuje program. Chcemy, żeby program ruszył od 1 czerwca 2024 r.  – wyjaśniła minister.

– Trudno byłoby sobie wyobrazić lepszy prezent na Dzień Dziecka. Będziemy liczyć te ciąże, a później urodzone dzieci. 1 czerwca w wielu polskich rodzinach rozpocznie się bardzo szczęśliwy czas – podkreśliła Małgorzata Rozenek-Majdan reprezentująca środowiska związane z ustawą.

Posłanka Agnieszka Pomaska przypomniała, jak dużo czasu kobiety  poświęciły na zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy #TakDlaInVitro.

– Pół miliona Polek i Polaków podpisało się pod tym projektem. Nie ma on barw politycznych. Czekają na niego Ci, którzy mają problemy z płodnością, jak też pacjentki onkologiczne, dla których to jedyna szansa, żeby mieć dziecko – wskazała.

Wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska podkreśliła, że rodzicielstwo nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki. Często droga do upragnionego macierzyństwa jest długa i kosztowna. A in vitro to nadzieja i szczęście.

źr. MZ

Reklama
Poprzedni artykułNa granicy odnaleziono zaginione w UE pojazdy
Następny artykułPolicja prowadziła akcję „Bezpieczni parafianie”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!