Strona główna WIADOMOŚCI Helicobacter – co ma wspólnego z rakiem żołądka i Alzheimerem?

Helicobacter – co ma wspólnego z rakiem żołądka i Alzheimerem?

0
helicobacter
helicobacter
Reklama

Helicobacter pylori to powszechnie występująca w populacji bakteria, która jest od wielu lat znana jako jedna z głównych przyczyn choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Badania pokazują jednak, że jej obecność może w znaczący sposób sprzyjać rozwojowi innych schorzeń, takich jak na przykład nowotwory żołądka i choroba Alzheimera. Co warto wiedzieć o bakterii Helicobacter? Jak się przed nią chronić?

W jaki sposób działanie Helicobacter pylori wpływa na zdrowie człowieka?

Warunki środowiskowe, jakie panują w układzie pokarmowym przedstawicieli gatunku ludzkiego, mają za zadanie ograniczyć do minimum ryzyko bytowania w tym miejscu patogenów. Pomimo niskiego pH soku żołądkowego Helicobacter pylori jest w stanie jednak przetrwać w bezpośrednim kontakcie z kwasem solnym, a dzięki charakterystycznemu kształtowi możliwe jest jej przedostawanie się do wewnętrznych tkanek organizmu. Bakteria ta od kilkudziesięciu lat jest znana jako główny czynnik rozwoju przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, czego efektem jest odczuwany przez pacjentów ból w nadbrzuszu i nudności. Zakażenie Helicobacter nie jest jednak równoznaczne z pewnym rozwinięciem się wcześniej wymienionych schorzeń, bowiem według danych bakteria powoduje rozwój wrzodów u zaledwie części swoich nosicieli.

Reklama

Czy zakażenie Helicobacter pylori sprzyja nowotworom żołądka?

Badania z 1994 roku wskazują jednak, że zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest w bezpośredni sposób związane z występowaniem nowotworów żołądka w populacji. Przewlekły stan zapalny, który jest efektem obecności patogenu w obrębie układu pokarmowego człowieka, stanowi czynnik sprzyjający procesowi karcynogenezy – niekontrolowanym podziałom komórek, w wyniku których powstają te o charakterze nowotworowym. Te przełomowe doniesienia naukowe pozwoliły zrozumieć wpływ bakterii na zdrowie człowieka – choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy wymaga stosowania odpowiedniego sposobu leczenia i zmiany nawyków żywieniowych, jednak skutki obecności Helicobacter pylori w naszych organizmach mogą być znacznie poważniejsze.

Jaki jest związek pomiędzy Helicobacter a chorobą Alzheimera?

Jeszcze bardziej niezwykłymi doniesieniami naukowymi okazały się być te, które zostały opublikowane przez grupę kanadyjskich badaczy w czasopiśmie „Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association”. Okazało się bowiem, że przyczyną schorzenia o podłożu demencyjnym jest nie tylko odkładanie się w obrębie tkanki mózgowej charakterystycznego białka, lecz cały proces stopniowej utraty funkcji poznawczych u pacjentów neurologicznych może być również spowodowany docieraniem Helicbacter pylori do innych układów. Bakteria ta może przy użyciu różnych dróg wstępujących dostawać się do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie jej obecność staje się bezpośrednim czynnikiem rozwoju procesów zapalnych.

Jak się chronić przed zakażeniem?

Przełomowe odkrycia ukazują kolejną niebezpieczną twarz pozornie dobrze znanej nam bakterii. Warto zatem dołożyć wszelkich starań i podjąć działania, które będą miały na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia. Wysokie spożycie owoców i warzyw, przestrzeganie zasad higieny osobistej i dokładne mycie produktów żywieniowych przed ich konsumpcją wydatnie zmniejsza szansę przedostania się Helicobacter pylori do organizmu człowieka. Z kolei podejrzenie zakażenia powinno wiązać się z obowiązkiem podjęcia działań diagnostycznych – test na Helicobacter pylori daje informacje o potencjalnym zakażeniu, które niesie ze sobą ryzyko rozwinięcia w późniejszym czasie poważnych schorzeń. Choroba Alzheimera, nowotwory oraz wrzody żołądka i dwunastnicy to poważne stany, które wymagają podjęcia odpowiednich działań leczniczych tak szybko, jak jest to tylko możliwe.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!