Strona główna WIADOMOŚCI CBA aresztowało duchownego

CBA aresztowało duchownego

0
Reklama

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali księdza jednej z warszawskich parafii w związku ze śledztwem, dotyczącym oszustw podatkowych oraz przywłaszczenia pieniędzy pochodzących z darowizn. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Oszustwa podatkowe

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie prowadzą postępowanie przygotowawcze, dotyczące podawania nieprawdy w składanych deklaracjach podatkowych w latach 2019-2023. Postępowanie dotyczy również przywłaszczenia powierzonych środków pieniężnych znacznej wartości nie mniejszej niż 200 tys. zł, które pochodziły z darowizn na cele kultu religijnego.

Śledztwo obejmuje także wątek przyjmowania i przekazywania w latach 2019-2023 środków płatniczych, pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego tj. podawania nieprawdy w składanych zeznaniach podatkowych.

Reklama

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Fikcyjne darowizny 

16 kwietnia 2024 roku funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali księdza jednej z warszawskich parafii.

Ze zgromadzonego materiału dowodowego w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym wynika, że duchowny potwierdzał przekazanie fikcyjnych darowizn na cele kultu religijnego. Darczyńcy, w związku z rzekomym przekazaniem darowizn, składając deklaracje podatkowe pomniejszali należny podatek dochodowy o kwotę darowizny. Z ustaleń prowadzonego śledztwa wynika, że szkoda Skarbu Państwa, spowodowana przestępczą działalnością duchownego w latach 2019-2023, mogła wynieść ponad 5 mln złotych.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli elektroniczne nośniki danych oraz dokumentację o znaczeniu dowodowym.

Zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Środki zapobiegawcze

Prokurator nadzorujący sprawę skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego. Sąd uwzględnił wniosek Prokuratora i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na okres trzech miesięcy.

Prokurator postawił również zarzuty karne skarbowe 17 osobom, które pomniejszały należny podatek dochodowy o kwoty fikcyjnych darowizn na cele kultu religijnego. Wobec 14 osób Prokurator zastosował dozór policyjny.

Sprawa jest rozwojowa

To pierwsza realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym. Niewykluczone są kolejne realizacje.

źr. CBA

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!