Strona główna STALOWA WOLA Ruszają wnioski na mieszkania na Osiedlu Leśna w Stalowej Woli

Ruszają wnioski na mieszkania na Osiedlu Leśna w Stalowej Woli

0
Reklama

Od 11 grudnia 2023 roku można składać wnioski o najem lokali mieszkalnych na nowym Osiedlu Leśna w Stalowej Woli. Tego dnia Miejski Zakład Budynków ogłosił Program Nowa Perspektywa, w ramach którego jest realizowana budowa Osiedla Leśna, będąca kontynuacją Stalowowolskiego Programu Budownictwa Wielorodzinnego „Z perspektywą w Stalowej Woli”. Program polega na budowie mieszkań w stanie deweloperskim pod długoterminowy wynajem z dojściem do własności oraz możliwością wcześniejszego wykupu. 

– Dzisiaj inicjujemy powstanie pierwszego od kilkudziesięciu lat prawdziwego, pełnoprawnego osiedla miejskiego. Po raz pierwszy mamy do czynienia z takim zakresem terytorialnym i inwestycyjnym, który uprawnia nas do przyjęcia takiego założenia, że tak naprawdę budujemy osiedle. Osiedle, które będzie dynamiczne, aktywne społecznie, stąd lokale użytkowe, handlowe, stąd obecność terenów rekreacyjnych, zintegrowanie osiedla z Parkiem Miejskim, Parkiem Zimnej Wody i generalnie z całą architekturą i charakterem miasta – mówił Tomasz Gunia prezes Miejskiego Zakładu Budynków. 

Reklama

Osiedle Leśna będzie się mieścić przy ulicy Leśnej w Stalowej Woli. Część osiedla, za realizację której odpowiedzialny jest MZB, składać się będzie z sześciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych, obejmujących 210 mieszkań, 5 lokali usługowych i 271 miejsc postojowych, w tym 136 w garażach podziemnych. – Całe osiedle to jest łącznie 11 bloków mieszkalnych, żłobko-przedszkole, budynek wysokościowy biurowo-mieszkalny, to również planowany i tak bardzo potrzebny w tym mieście hotel – wyliczał Tomasz Gunia.  

W pierwszym etapie inwestycji zostaną wybudowane trzy sześciokondygnacyjne bloki. Łącznie powstanie 108 mieszkań, od 34 do 79 metrów kwadratowych i 132 miejsca postojowe, w tym 60 w garażach podziemnych. 

Lokale wyposażone będą w balkony, na parterze w tarasy. Układ pomieszczeń pozwoli na wyodrębnienie przedpokoju, sypialni, pokoi, salonu z aneksem kuchennym, garderoby i łazienki. Bloki będą posiadały panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zbiorniki retencyjne z systemem nawadniania terenów zielonych oraz ledowe oświetlenie. Na terenie osiedla będą się znajdować: plac zabaw, elementy małej architektury, wodne aranżacje, przewidziano też miejsca na budowę trzech stanowisk do szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. 

Inwestycja jest skierowana do osób fizycznych i prawnych, które przejdą pozytywną weryfikację zdolności płatniczej. Do udziału w Programie są zapraszane w szczególności osoby będące w związku małżeńskim, nieformalnym związku partnerskim, osoby samotne, posiadające małoletnie dzieci bądź bezdzietne. Istotnym kryterium jest wiek do 45 lat jednego z wnioskodawców i nieposiadanie tytułu własności lub jego części do innego lokalu, budynku mieszkalnego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. 

– Ograniczenie wiekowe do 45 lat jest podyktowane aktywnością zawodową. Nie wynika to z dyskryminacji, ale charakteru programu. Przypominam, że tak naprawdę my kredytujemy te mieszkania. Zdolność płatnicza jest fundamentalnym warunkiem przystąpienia do programu i ona jest przedmiotem naszej największej troski. Mamy gwarantowaną cenę wykupu, czyli podpisując umowę z nami, z góry wiemy, ile będzie kosztował nas metr kwadratowy mieszkania za 5, 10, 15 lat. Tę gwarancję zawieramy w akcie notarialnym. Parter jest trochę droższy ze względu na tarasy – mówił Tomasz Gunia, prezes MZB. 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisław Sobieraj  podkreślał jak ważna jest to inwestycja. Wspominał także o dużym zapotrzebowaniu na mieszkania, o które pytają mieszkańcy, jak i inwestorzy zamierzający lokować w Stalowej Woli swoje biznesy. 

– Od 2014 roku, od kiedy jestem radnym, a później jeszcze przewodniczącym Rady Miejskiej w Stalowej Woli, konsekwentnie realizujemy plan budownictwa mieszkaniowego, który pokazał nam pan prezydent Lucjusz Nadbereżny w 2014 r. i 2018 r. Tym bardziej cieszy nas fakt budowania osiedla, że rozwija się nam tak dynamicznie strefa przemysłowa. Pierwsi inwestorzy, jak np. gigant SK Nexilis, budują swoje fabryki, następni inwestorzy dopytują się o kupno kolejnych działek. W związku z tym inwestorzy dopytują się też o mieszkania: pytają co z mieszkaniami dla ich pracowników – mówił Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej. 

Podziękował też osobom zaangażowanym w rozwój budownictwa w Stalowej Woli, którzy realizują plan prezydenta Stalowej Woli. – A jest to wizja miasta nowoczesnego, przyjaznego mieszkańcom i osobom, które chcą zamieszkać w Stalowej Woli. Osiedle Leśna jest przykładem super lokalizacji. Nie można sobie lepszej wyobrazić. Obok jest szkoła podstawowa, liceum, szpital, sklepy wielkopowierzchniowe, Park Zimnej Wody, gdzie można będzie wypocząć po pracy. Wkrótce będzie wybudowane żłobko – przedszkole, co zapowiadał już prezydent Lucjusz Nadbereżny. Osiedle będzie więc superskomunikowane, przyjazne dla wszystkich mieszkańców Stalowej Woli, ale i wszystkich tych, którzy chcą związać swoją przyszłość z naszym miastem. Dziękuję panie prezydencie za tą konsekwencję – powiedział Stanisław Sobieraj. 

Prezydent Lucjusz Nadbereżny podkreślił, że Osiedle Leśna to nie tylko zbiór bloków, ale kompleks architektoniczny, który będzie aktywnie zintegrowany z miastem. Mieszkańcom zapewniono atrakcyjną lokalizację w trójkącie ulic ważnych dla miasta, bliskość szkół, szpitala, restauracji i innych udogodnień. 

– To ważny moment dla mieszkańców Stalowej Woli, również przyszłych mieszkańców, kiedy możemy zaprosić wszystkich zainteresowanych tym, aby zamieszkać w wyjątkowym miejscu, w pięknie projektowanym osiedlu Leśna, w perspektywie którego najważniejszy jest człowiek. To nie tylko jeden czy kilka bloków, to cała bardzo konkretna wizja architektoniczna, stworzona i zaprojektowana tak, aby spełniać najwyższe wymagania dzisiejszych czasów, aby nowe bloki, nowe otoczenie tworzyły dobrą perspektywę do życia. Nie w sposób przypadkowy, chaotyczny. Proponujemy osiedle, które tworzy bardzo korzystne warunki finansowe, jak na dzisiejsze niepewne czasy, związane z możliwością otrzymania kredytu, finansowania tego typu inwestycji, szczególnie przez młodych ludzi, którzy dopiero co wchodzą na rynek pracy, którzy mają swoje marzenia, mają swoje ambicje związane z tym, aby mieszkać w nowoczesnym, pięknym miejscu, aby ich rodziny, dzieci miały wyjątkowe możliwości do rozwoju – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny. 

Na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Sobieraja włodarz miasta podziękował za zaangażowanie w powstanie osiedla tym radnym miejskim, którzy rozumiejąc trudną sytuację mieszkaniową w Stalowej Woli, głosowali najpierw za przekazaniem działki pod budowę osiedla, a następnie za uchwaleniem planu miejscowego, zarówno dla części, którą zrealizuje Miejski Zakład Budynków, jak również dla części deweloperskiej. Podziękowania skierował także do prezesa MZK Radosława Sagatowskiego, partnera finansowego zadania i prezesa MZB Tomasza Guni, bo to dzięki Miejskiemu Zakładowi Budynków osiedle będzie wyglądać tak zielono i nowocześnie, a do tego będzie skomunikowane z innymi częściami miasta, również tymi rekreacyjnymi. – Dzięki doświadczeniu i zaangażowaniu prezesa Guni nie tylko mamy 3 bloki na ul. Orzeszkowej, ale i na bazie doświadczeń będziemy mieć nowe, supernowoczesne osiedle mieszkalne. Program jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach i jest bezpieczny pod względem finansowym – dodał prezydent Stalowej Woli. 

Prezydent Lucjusz Nadbereżny zachęcił do skorzystania z proponowanej oferty mieszkaniowej i do składania wniosków do końca stycznia 2024 r. Planowane rozpoczęcie inwestycji nastąpi w II kwartale 2024 roku, a jej zakończenie w IV kwartale 2025 roku. 

źr. UM Stalowa Wola

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!