Strona główna WIADOMOŚCI Pakiet osłonowy dla polskich rolników

Pakiet osłonowy dla polskich rolników

0
Reklama

Rząd chce pomóc rolnikom i doprowadzić do tego, aby nadmiar zboża został wyeksportowany jeszcze przed najbliższymi żniwami. Dlatego Rada Ministrów w przyjętym pakiecie pomocowym proponuje dopłaty do tony zboża. Wnioski można składać do 5 czerwca br. Ma to ochronić rolników przed skutkami wojny w Ukrainie.

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów ochroni rolników

Szerokie otwarcie granic Unii Europejskiej, w tym także naszej, spowodowało zwiększony napływ zbóż z Ukrainy. Skutkiem tego była destabilizacja polskiego rynku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które wesprze polskich rolników. 

Reklama

– Rozporządzenie przyjęte przez Radę Ministrów ma osłonić rolników przed skutkami tych negatywnych zmian. Służy temu, żeby nadmiar zboża, który znajduje się wciąż w magazynach, u polskich rolników i w firmach, wyeksportować przed najbliższymi żniwami – mówił podczas konferencji prasowej szef KPRM Jan Grabiec.

Rząd pracował nad rozwiązaniami dla polskiej wsi od wielu tygodni. Wsparcie dla rolników zostanie sfinansowane z Funduszu Pomocy.

Dopłaty dla rolników

Rozwiązanie ma charakter przejściowy i służy zdjęciu nadwyżki zbóż z polskiego rynku.

– Rolnicy, którzy sprzedali zboże między 1 stycznia a 10 marca, dostaną pomoc 200 zł do tony pszenicy i innych zbóż. A w okresie od 11 marca do końca maja – 300 zł do tony. To przekłada się też na konkretną pomoc do hektara pszenicy – 1620 złotych w okresie od 11 marca do końca maja i analogicznie mniej w okresie od 1 stycznia do 10 marca – tłumaczył Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Michał Kołodziejczak.

– Środki będą wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji, która posiada dokumentację i wszystkie informacje o stanie zasiewów – zapowiedział Minister Rolnictwa Czesław Siekierski. 

Rolnicy, którzy już dokonali sprzedaży swoich plonów po zaniżonych cenach, nie zostaną pokrzywdzeni.

– Nie chcemy stawiać w złej sytuacji tych rolników, którzy po spotkaniach z Premierem postanowili sprzedać zboże po zaniżonych cenach. Oni nie stracą, ponieważ uzyskają odpowiednie wyrównanie,  aby mogli kontynuować działalność bez zakłóceń – mówił Jan Grabiec.

Zmiany w Zielonym Ładzie

Premier Donald Tusk oraz przedstawiciele rządu wielokrotnie spotykali się z przedstawicielami rolników. Rozmowy dotyczyły także zmian zapisów Zielonego Ładu.

– Naszemu rządowi udało się w ciągu ostatnich 4 miesięcy pod tym względem bardzo wiele, ale to nie koniec. Oczywiście nadal nasze prace będą koncentrowały się na tym, żeby w sytuacji pojawienia się potężnego zagrożenia Unia Europejska skupiła się na pomocy i ochronie rolnictwa, nie zaś na stawianiu warunków i wymagań, które przekraczają dzisiaj możliwości organizacyjne i możliwości działania, jeśli chodzi o produkcję rolną – mówił szef KPRM.

Parlament Europejski poparł korekty w Zielonym Ładzie. Rolnicy będą zwolnieni z części wyśrubowanych wymogów środowiskowych, zmniejszone zostaną także obciążenia administracyjne. Przede wszystkim zniesiony zostaje obowiązek ugorowania. 

Powołanie stałych zespołów konsultacyjnych

Uruchomione zostaną także zespoły konsultacyjne przedstawicieli protestujących i przedstawicieli rządu.

– Uruchamiamy zespoły problemowe, w skład których będą wchodzili eksperci i przedstawiciele różnych organizacji rolników. Będziemy tam mówić o poszczególnych sprawach w rozbiciu na różne sektory. Będziemy poruszać sprawy bieżące i przyszłościowe – zapowiedział Czesław Siekierski.

Od 1 stycznia 2025 roku Polska będzie współkształtować politykę Unii Europejskiej. Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej daje nam możliwość ustalania priorytetów unijnych prac.

źr. GOV

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!