Strona główna OD CZYTELNIKÓW Duże wyróżnienie dla przemyskiego stowarzyszenia żeglarskiego "Róża Wiatrów"

Duże wyróżnienie dla przemyskiego stowarzyszenia żeglarskiego "Róża Wiatrów"

0
Reklama

Wybrani z całej Polski na 20 dostępnych miejsc, członkowie, a jednocześnie instruktorzy Przemyskiego Stowarzyszenia „Róża Wiatrów”  Agnieszka Kowaliw i Jacek Podwyszyński zakwalifikowali się na szkolenie kadr instruktorskich w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing  w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Gdańsku. Szkolenie ma na celu podnieść warsztat pracy z dziećmi w klasie Optimist . Na szkolenie zgłosiło się ponad 140 osób, doceniono dotychczasową pracę przemyślan Agnieszki i Jacka na rzecz edukacji żeglarskiej wśród dzieci i młodzieży śródlądowej i morskiej, a oni sami żeby móc szkolić na wysokim poziomie zgłosili się do programu.

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej – PolSailing  jest największym w Polsce, kompleksowym programem Polskiego Związku Żeglarskiego wsparcia i popularyzacji żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży.
Projekt tworzy pięć podstawowych elementów:

  • program edukacji żeglarskiej – zajęć sportowych dla najmłodszych,
  • organizacja imprez żeglarskich oraz warsztatów edukacji żeglarskiej,
  • działania edukacyjno-promocyjne w szkołach
  • szklenie kadry (koordynatorów, trenerów, instruktorów, animatorów),
  • dystrybucja sprzętu żeglarskiego i materiałów dydaktycznych.

Program Polsailing, to propozycja skierowana do dzieci, które nigdy wcześniej nie żeglowały, aby przybliżyć im walory aktywności żeglarskiej, a jeśli już im się spodoba, zachęcić do kontynuacji żeglarskiej przygody w formie zarówno rekreacyjnej jak i sportowej.
 
Stowarzyszenie „Róża Wiatrów” w 2017 roku realizowało własny projekt „Żeglarstwo bez barier” którym głównym partnerem była Fundacja PZU oraz Międzynarodowa Federacja Szkół Żeglarskich ISSA, patronat honorowy nad projektem objeli: Polski Związek Żeglarski, Prezydent Miasta Przemyśla, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Przemyski oraz patronat medialny Tygodnik Życie Podkarpackie, Radio Rzeszów, Telewizja Kablowa Toya.
W ramach projektu ponad 300 dzieci i młodzieży wzięło udział w zajęciach żeglarskich na wodzie żeglując jachtami kabinowymi i łódkami szkoleniowymi typu Optimist, a także najbardziej aktywni młodzi żeglarze pożeglowali w czterech rejsach pełnomorskich na Morze Bałtyckie odwiedzając porty Szwecji, Danii, Litwy i Łotwy wypływając i powracając do portu w Gdyni jak to przed laty czynił znany i ceniony kpt. Henryk Jaskuła. Podczas trwania projektu dzieci i młodzież zdobywała patenty żeglarskie Polskiego Związku Żeglarskiego i Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich.
Członkowie stowarzyszenia cały czas podnoszą swoje kwalifikacje, organizują Niebieskie Szkoły, szkolenia żeglarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, rejsy pełnomorskie, zarażają żeglarstwem, a marzeniem jest stworzenie sekcji regatowej w klasie Optimist i Windsurfing dzieci i młodzieży także niepełnosprawnej z regularnymi zajęciami żeglarskimi na akwenach w Ostrowie, Radymnie i Jeziorze Solińskim, a jedyną przeszkodą to brakujący sprzęt.
Obecnie trwa akcja „Spełnijmy marzenia dzieci” na Pomagam.pl gdzie każdy może pomóc w uzbieraniu potrzebnej kwoty, wpłacając choć złotówkę na zakup kolejnej łódki szkoleniowej dla dzieci typu Optimist. Każda kolejna łódka, to większa ilość dzieci na zajęciach.

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułWilki w Bieszczadach coraz agresywniejsze! Mamy drastyczne zdjęcia rozszarpanej ofiary [18+]
Następny artykułZaprzysiężono "terytorialsów" w Krośnie