sobota, 13 kwietnia, 2024
Strona główna WIADOMOŚCI Zaprzysiężono "terytorialsów" w Krośnie

Zaprzysiężono "terytorialsów" w Krośnie

0
Reklama
W niedzielne południe 380 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło na rynku w Krośnie przysięgę. Wszyscy służyć będą w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Pomimo niesprzyjającej aury na rynku w Krośnie zgromadziło się sporo osób, chcących zobaczyć uroczyste zaprzysiężenie „terytorialsów”. W trakcie zaprzysiężenia odczytano list, pochodzącego z Przemyśla, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który podkreślił, że WOT stanowią „komplementarną część polskiego potencjału obronnego”.

Na uroczystościach byli obecni radni, przedstawiciele miasta oraz wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski. Odczytał on list szefa MON Antoniego Macierewicza, który w swoim liście zaznaczył, że dzisiejsza przysięga wieńczy intensywne szkolenie wojskowe, podczas którego żołnierze poznali własne możliwości, zapoznali się z żołnierskimi obowiązkami i wojskową dyscypliną. Wasza patriotyczna postawa oraz ofiarność i oddanie służbie zasługuje na najwyższy szacunek. Kierujecie się wartościami, które przyświecały waszym przodkom – dodał Fałkowski, cytując słowa Macierewicza.

Reklama

Zdaniem Fałkowskiego Żołnierze Wyklęci, są dla „terytorialsów” wzorem postawy najwyższych cnót, takich jak obrona ojczyzny oraz trwania przy nieśmiertelnych wartościach takich jak Bóg-Honor-Ojczyzna. Dlatego też wszystkie jednostki WOT, za swoich patronów obrały sobie Żołnierzy Niezłomnych, z których etosem mają utożsamiać się żołnierze.

Po złożeniu przysięgi podkarpacka brygada liczy ok. 3 tys. żołnierzy. Docelowo służyć ma w niej ok. 3,7 tys. osób. W weekend przysięgi składali żołnierze obrony terytorialnej w sześciu miastach, w trzech województwach, gdzie już działają brygady: w województwach lubelskim, podlaskim i podkarpackim. Ogółem przysięgę złożyło w sobotę i niedzielę ponad 800 żołnierzy. W WOT pełni obecnie służbę ponad 6,5 tysięcy żołnierzy, w tym blisko 5,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i ponad tysiąc żołnierzy zawodowych. Docelowo formacja ma liczyć 53 tys. żołnierzy. Żołnierze przygotowują się do działań w czasie pokoju, kryzysu i wojny, mają wspierać wojska operacyjne, służby ratownicze i lokalne społeczności.
Źródło: PAP

Reklama