Strona główna #ZwiedzamyPodkarpacie Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku

Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku

0
Reklama

Leżajska Bazylika Zwiastowania Najświętszej Marii Panny oraz klasztor Ojców Bernardynów to jeden z najważniejszych i zarazem najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej z okresu renesansu i baroku oraz miejsce częstych pielgrzymek i kultu maryjnego.

Historia Klasztoru Ojców Bernardynów w Leżajsku
Według zapisków, które odnaleziono u Bernardynów, zalążek obecnego klasztoru zapoczątkował Tomasz Michałek z pobliskiej miejscowości Giedlarowa. Będąc pracownikiem jednego z leżajskich browarów doświadczył objawienia. Na pniu ściętego drzewa ukazała się mu Matka Boża wraz ze św. Józefem, mówiąc mu:
„Nie trwóż się, Michałku, tu Boga swego a Syna mego chwałę i pomoc moją poznacie. Tom sobie miejsce obrała, abym na nim ludzi ratowała i przed Synaczkiem zastępowała. Idźże tedy do starszego, co jest dozorcą tego miasta, powiedz mu, iż Syna mojego jest wola, aby imieniem moim kościół mi tu zbudowali, w którym by ludzie modląc się mogli otrzymać przeze mnie to, czego by potrzebowali.”

Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku

Reklama

Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku

Tomasz Michałek został posądzony o herezje i na krótko uwięziony, uwolniony za brak dowodów obciążających go, postanowił w miejscu objawienia, na drzewcu gdzie objawiła mu się Święta Rodzina zamontować krucyfiks, który stał się celem pielgrzymów a w późniejszym czasie stał się przedmiotem religijnego kultu.



W 1595 roku, za sprawą Reginy Piekarskiej, w pobliżu krzyża zbudowaną kapliczkę św. Anny, która w szybkim tempie rozrosłą się do wielkości malutkiego kościoła. Źródła podają, że już w 1608 roku, na zaproszenie bp. Macieja Pstrokońskiego, do leżajskiej bazyliki przybyli pierwsi Bernardyni. Dzięki fundacji Łukasza Opalińskiego w 1628 roku na terenie Leżajska ukończono budowę murowanej bazyliki pw. Najświętszej Marii Panny. Twórcą obiektu oraz jego projektantem był najprawdopodobniej Antonio Pellacin – Włoch.
Klasztor oraz Bazylika pełniły w tym czasie funkcję sakralno-obronną a na jego części składowej zaliczano: Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, klasztor przylegający do świątyni, mury z punktami strzelniczymi, dziedziniec oraz obszerny ogród.

Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku

Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku

Leżajski kompleks sakralny już od XVII wieku stał się jednym z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Do świątyni przybywali mieszkańcy z okolicznych miejscowości oraz pielgrzymi, którzy uczestniczyli we wszelkiego rodzaju odpustach. Coraz liczniejsze pielgrzymki sprawiły, że w 1752 roku koronowano cudowny obraz Matki Boskiej Leżajskiej oraz przeprowadzono liczne modernizacje, dzięki którym powstały między innymi nastawy ołtarzy bocznych.
Obecnie w Leżajsku odbywają się periodycznie odpusty, z których najważniejsze mają miejsce na święta: Zwiastowania NMP (25 marca), św. Antoniego z Padwy (13 czerwca), Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia), Narodzenia NMP (8 września) oraz św. Franciszka z Asyżu (4 października).
Leżajskie sanktuarium odwiedza rokrocznie ćwierć miliona pielgrzymów!

Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku

Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku

Co warto zobaczyć!
Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Leżajsku kryje w sobie wiele ciekawych elementów, które warto zobaczyć. Jednym z nich są największe w Europie organy, które rozciągają się aż na trzy nawy kościelne. Ich powstanie datuje się na drugą połowę XVII wieku, a za twórcę tego instrumentu uważa się Stanisława Studzińskiego z Przeworska. Organy mają ponad 15 m wysokości i 7,5 m szerokości, zaś największa piszczałka ma 10 m wysokości. Ciekawostką jest to, że może na nich grać aż trzech organistów w tej samej chwili.
Zresztą cały barokowy wystrój świątyni, objawiający się niezwykłym kunsztem i talentem artystów tworzących to bogate artystycznie wnętrze sprawia, iż warto obejrzeć całą bazylikę wewnątrz, jak i z zewnątrz. Godne uwagi są zapewne drewniane, pięknie rzeźbione stelle oraz malowidła ścienne.
Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów w Leżajsku to nieodłączna część zespołu klasztornego. Idea powstania Muzeum została wprowadzona w życie 1960 roku, zaś w 1971 roku nastąpiło jego otwarcie. Ojcem tego dzieła jest o. Kajetan Grudziński, który pełnił funkcję kustosza tej placówki do 1996 roku, po jego śmierci następcą został o. Efrem Obruśnik. W Muzeum znaleźć można niezwykle bogatą kolekcję obrazów, rzeźb o tematyce sakralnej oraz przedmioty kultu religijnego.



Dane obiektu:
Klasztor OO. Bernardynów w Leżajsku
Plac Mariacki 8
37-300 Leżajsk
Telefony do parafii: (+48) 17 242 00 06, (+48) 17 242 83 56, (+48) 17 242 83 57,
Zakrystia: (+48) 514 125 628
 
Msze Święte w niedziele i uroczystości:
6:00, 8:00, 9:30, 11:00, 13:00, 15:30, 18:00
Msze Święte w dni powszednie:  
6:00, 7:00, 12:00, 18:00
 
Muzeum
Kontakt w sprawie oprowadzania:  (+48) 725 305 777

Reklama
Poprzedni artykułCo z ważnością legitymacji studenckich i służbowych?
Następny artykuł16-latek trafiony strzałą w głowę