Strona główna HISTORIA Kapelan w Powstaniu Warszawskim. Rocznica śmierci ks. Nachajskiego z Ulanowa

Kapelan w Powstaniu Warszawskim. Rocznica śmierci ks. Nachajskiego z Ulanowa

0
Reklama

Polski prezbiter Kościoła katolickiego- Gustaw Józef Nachajski podczas II wojny światowej trafił pod pseudonimem Tadeusz Tomicki z Rzeszowszczyzny do Warszawy. Ceniony za zdolności organizacyjne kapelan zginął już w drugim dniu Powstania Warszawskiego w nieznanych okolicznościach.

Gustaw Józef Nachajski urodził się 13 sierpnia 1898 w Ulanowie. Od najmłodszych lat bardzo dużo czytał, zwłaszcza książki traktujące o historii i dziejach Polaków.

Reklama

Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1921 r. Do wybuchu wojny pracował kolejno jako wikary w Sieniawie, Spiach i Miechocinie oraz jako katecheta w Tarnobrzegu, Nisku i Jaworniku Polskim. M.in. uczył religii w Państwowym Gimnazjum w Nisku w latach 1928–1932.

W latach 20. związany był z ruchem ludowym. Wstąpił do Stronnictwa Ludowego, z którym zerwał na początku lat trzydziestych, a kiedy zabrakło W. Witosa, przeniósł swoje sympatie na Stronnictwo Narodowe. Został wybrany wiceprezesem Zarządu Okręgu SN w Rzeszowie. Poszukiwany przez Gestapo ukrywał się.

W czasie okupacji Zarząd Główny SN, mając na uwadze bezpieczeństwo księdza i jego duże zdolności organizatorskie, powołał go na stanowisko do centrali Wydziału Organizacyjnego do Warszawy, dokąd wyjechał, by kontynuować działalność w podziemiu narodowym SN i NOW.

Gustaw Józef Nachajski zginął w powstaniu warszawskim w nieznanych bliżej okolicznościach, pod przybranym nazwiskiem Tadeusz Tomicki (prawdopodobnie rozstrzelany) na placu Narutowicza 2 sierpnia 1944 r.

Gustaw Nachajski to kolejny wybitny narodowiec pochodzący z ziemi niżańskiej, którego życiorys przytaczamy na łamach naszego portalu:

https://dziejesienapodkarpaciu.pl/major-maria-mirecka-lorys-konczy-105-lat-nadal-wspiera-innych/
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!