Strona główna HISTORIA Sztylet sprzed 4000 lat znaleziony na Podkarpaciu

Sztylet sprzed 4000 lat znaleziony na Podkarpaciu

0
Łukasz Śliwiński / Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich
Reklama

Najstarszy na Podkarpaciu sztylet wykonany z metalu odkrył Piotr Gorlach ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Grupa Jarosław- podało Muzeum w Jarosławiu Kamienica Oresttich.

Miedziany sztylet został znaleziony w listopadzie ub. roku w lasach w miejscowości Korzenica w gm. Laszki.

Reklama

Zabytek można datować na 2 poł. III tysiąclecia p. n. e., co czyni go najstarszym na Podkarpaciu sztyletem wykonanym z metalu.

Zabytek pochodzi z czasów, kiedy na naszych terenach dopiero zaczęły pojawiać się pierwsze wyroby wykonane z metalu. Przedmioty te nie były produkowane na miejscu – trzeba było je importować aż z terenów Kotliny Karpackiej lub obszarów ukraińskiego stepu lub lasostepu. Ze względu na ich ogromną wartość, mogły pozwolić sobie na nie tylko osoby o najwyższym statusie społecznym.

Chociaż sztylet z Korzenicy ma tylko 10,5 cm długości, to jednak na tle innych podobnych przedmiotów jest już sztyletem dużym! Sztylety stanowiły uniwersalny atrybut wojowników. Jak wskazują znaleziska z grobów, noszono je zatknięte lub przytroczone do pasa.

Unikatowy zabytek został już przekazany do zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. Już od czerwca będzie można go oglądać na przygotowywanej właśnie wystawie stałej „Na pograniczu… Najstarsze dzieje ziemi jarosławskiej”.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!