Strona główna HISTORIA 42 lata temu wprowadzono stan wojenny

42 lata temu wprowadzono stan wojenny

0
Stan wojenny, fot. źr. IPN
Reklama

Pamiętnej, grudniowej nocy na ulice polskich miast wyszło około 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy SB. Wprowadzono powszechną cenzurę. W wyniku stanu wojennego zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób. Internowano ponad 3 tys. działaczy „Solidarności” i osób działających w ramach innych, niezależnych organizacji. 

Światło Wolności – świeczka zapalona w oknie, dziś o godzinie 19.30 będzie symbolem wprowadzenia w Polsce, 13 grudnia 1981 roku, stanu wojennego.

Reklama

To nawiązanie do tradycji zapalania w oknach świeczek na znak protestu i pamięci o ofiarach „polskiej rewolucji”. Świeczkę, w akcie dużej odwagi cywilnej, zapalano w oknach wielu polskich domów, jak i w geście solidarności z Polakami poza granicami kraju. W tym roku każdy, bez względu na miejsce w jakim aktualnie przebywa, ma możliwość zapalić swoją świeczkę jako symbol Światła Wolności.

Gestem tym, Instytut Pamięci Narodowej nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Do zapalenia w oknach symbolicznych światełek wezwali wówczas prezydent USA Ronald Reagan oraz Papież Jan Paweł II.

W ramach akcji można zapalić również wirtualną świeczkę dostępną na stronie https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl./

Dnia 13 grudnia br. na znak pamięci o ofiarach Światło Wolności zapłonęło w Ambasadzie RP w Podgoricy i Rezydencji Ambasadora RP.

Reklama
Poprzedni artykułDonald Tusk nowym premierem
Następny artykuł42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Obchody w Rzeszowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!