Strona główna HISTORIA Kolejna rocznica śmierci żołnierza BŚ NSZ- por. Henryka Atemborskiego

Kolejna rocznica śmierci żołnierza BŚ NSZ- por. Henryka Atemborskiego

0
Reklama

30 grudnia 2021 r. wieczną wartę odszedł kolejny weteran, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ porucznik Henryk Atemborski.ps. „Pancerny”. W latach 80-tych członek Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” i delegat na I Zjazd Krajowy w Gdańsku w 1981 r. Przez większość swojego życia związany z województwem podkarpackim. 10 kwietnia skończyłby 94 lata.

Henryk Atemborski urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Łodzi w rodzinie o tradycjach wojskowych. Pierwsze strzały w kierunku Niemców oddał już podczas obrony Warszawy w 1939 roku, kiedy miał… 11 lat. W okresie wojny związany był z partyzantką ziemi kieleckiej, był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. Był żołnierzem oddziałów „Żbika” i „Kazimierza”. Ranny w nogę nie zdołał z Brygadą Świętokrzyską przedostać się na zachód. Po wojnie został aresztowany i w następstwie prześladowany. Od 1954 r. rozpoczął działalność społeczną w dziedzinie sportu i turystyki. Był członkiem, założycielem PTTK WSK Mielec i później kontynuował tę działalność w Nowej Sarzynie. Był przewodnikiem, przodownikiem i instruktorem krajoznawstwa PTTK.

Polskę zjeździł wzdłuż i wszerz na rowerze, a w dniach 5.05.2002 – 22.04.2003 w wieku 75 lat odbył samotną rowerową podróż dookoła Europy. Jest autorem książki wydanej przez Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, 2005 – 183 „Rowerem dookoła Europy”.

Reklama

Za rozsławienie imienia Nowej Sarzyny na drogach całej Europy w czasie samotnej wyprawy rowerowej Rada Miejska dnia 4 czerwca 2003 r. nadała Henrykowi Atemborskiemu Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.

Weteran Narodowych Sił Zbrojnych przez lata dzielił się swoimi wspomnieniami. Spotykał się z młodzieżą w szkołach, pojawiał się na wielu uroczystościach patriotycznych w regionie, w kraju, a nawet w USA. Imponował sprawnością fizyczną. Mimo podeszłego wieku ćwiczył, robił szpagat i jeździł na motorze. Przez ostatnie lata podupadł na zdrowiu i mieszkał w domu opieki ograniczając kontakty i wyjazdy.

Reklama
Poprzedni artykułWojsko poszukuje ewentualnych szczątków rakiety
Następny artykułMuszynianka Domelo Sokół Łańcut przegrywa ostatni mecz w roku [foto]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!