Strona główna ROPCZYCE Rusza budowa wiaduktu w Ropczycach

Rusza budowa wiaduktu w Ropczycach

0
Reklama

Prace czas zacząć. Rozpoczęła się długo wyczekiwana inwestycja przez mieszkańców Ropczyc. Powstanie nowy wiadukt nad linią kolejową 91 w ciągu drogi wojewódzkiej nr 986, która również zostanie gruntownie zmodernizowana. Podpisem pod stosowną umową, przekazano dziś plac budowy wykonawcy. W symbolicznej inauguracji uczestniczył marszałek Władysław Ortyl.

Wśród gości obecni byli również: senator Zdzisław Pupa, wicewojewoda Paweł Bartoszek, radni wojewódzcy Czesław Łączak i Jacek Magdoń, starosta ropczycko-sędziszowski Witold Darłak, burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak, wójt Ostrowa Grzegorz Ożóg, a także Kazimierz Moskal, były poseł, który o realizację tej inwestycji mocno zabiegał.

Reklama

Przedsięwzięcie kosztować będzie prawie 43 miliony zł. Aż 28,5 mln zł to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład w ramach „Programu Inwestycji Strategicznych” (dofinansowanie przyznane przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego).

Znajdujemy się na odcinku drogi Tuszyma-Wiśniowa, dziś bardzo obciążonej, wymagającej remontu, ale kompleksowego, dlatego dzisiaj mówimy o konstrukcjach inżynieryjnych, o wiadukcie, o moście na Wielopolce i mówimy wreszcie o zjeździe na autostradę A4 w miejscowości Ostrów. Kiedyś z dużym żalem mówiliśmy,  że nie zostal zaplanowany, choć jego powstanie było mocno uzasadnione. Stoimy również w miejscu, gdzie wsiadamy do Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, która też jest istotnym elementem tego działania. Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim którzy brali udział w tym etapie przygotowania tej inwestycji. Gratuluję też wykonawcy i to jest nie pierwsze wejście tej firmy na plac budowy na podkarpackie drogi wojewódzkie. Myślę, że tutaj też przy wsparciu specjalistycznym będzie to bardzo szybko zrealizowane. Szczególnie chcę podziękować panu senatorowi, a także panu posłowi Kazimierzowi Moskalowi, który bywał często u mnie w tej sprawie, ale… uciążliwy nie był, natomiast naprawdę argumentował rzeczowo za realizacją tych inwestycji. Oczywiście dziękuję też radnym wojewódzkim za pomoc w przygotowaniach. Chciałem podziękować oczywiście wszystkim samorządowcom, którzy też na co dzień wspierają nas, wojewodzie i urzędowi wojewódzkiemu za szybkie decyzje związane z wydaniem niezbędnych pozwoleń. Będą tu zastosowane nowoczesne technologie np. cichego asfaltu, bo wiemy, że jesteśmy w sąsiedztwie bloków. Będą tu też ścieżki rowerowe, ekrany akustyczne. Wszyscy mamy świadomość jak wazna jest to droga, którą przejeżdża prawie 10 000 pojazdów na dobę  – powiedział marszałek Władysław Ortyl. 

Do pracy zabiera się konsorcjum złożone z dwóch firm: Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe z siedzibą w Dębicy, które jest liderem wraz z partnerem firmą Himmel i Papesch Opole. Wykonawcy mają oddać gotowe obiekty za 20 miesięcy. Powstanie prawie 1,5 km nowej drogi oraz wiadukt o długości 117 metrów. Istniejący obiekt był już w złym stanie technicznym. Do czasu oddania nowego, kierowcy będą jeździć wysłużonym już wiaduktem, co ułatwi komunikację w trakcie prac remontowych.

Powstaną także ścieżki pieszo-rowerowe wzdłuż całego odcinka drogi oraz na wiadukcie, co zwiększy bezpieczeństwo. Zaplanowano również ekrany akustyczne. Warto dodać, że na zmodernizowanej drodze położona zostanie tzw. cicha nawierzchnia, co przełoży się na zmniejszenie emisji hałasu, drgań oraz zanieczyszczeń. 

 Dla mnie jest bardzo ważne, aby ten region ropczycko-sędziszowski byl dalej przedmiotem zainteresowania samorządu województwa. To przedsięwzięcie jest wstępem do kolejnych, które poprawią stan dróg w tych okolicach. Cieszę się również, że realizować tę inwestycje będzie firma z Dębicy – powiedział wiceprzewodniczący sejmiku Czesław Łączak. 

W tym miejscu krzyżuje się ważna linia kolejowa i droga wojewódzka 986. Naszym zadaniem jako samorzadu jest przygotowanie najlepszego skomunikowania tego węzła z autostradą – dodał radny Jacek Magdoń.

Rozpoczęta dziś inwestycja jest częścią modernizacji drogi wojewódzkiej nr 986. Wraz z zadaniem już rozpoczętej rozbudowy drogi na odcinku Ostrów-Ropczyce (z budową mostu na rzece Wielopolka) stanowi przygotowanie trasy pod prognozowane obciążenie ruchem, który zostanie wygenerowany przez docelową realizację projektowanego nowego węzła na autostradzie A4 w Ostrowie. W tym roku ruszą prace projektowe rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 986 na odcinkach: Tuszyma – Ostrów i Ropczyce – DK94.

Droga wojewódzka nr 986 ma 46 km. Rozpoczyna się w Tuszymie, kończy w Wiśniowej. Zgodnie z pomiarami ruchu z 2020 roku, droga obciążona jest znacznym ruchem dobowym – od 4500 do 8000 pojazdów na dobę.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!