Strona główna TURYSTYKA Ponad 67% PIT-ów na Podkarpaciu złożono online

Ponad 67% PIT-ów na Podkarpaciu złożono online

0
Reklama

Za 2017 r. do podkarpackich urzędów skarbowych – jednostek Krajowej Administracji Skarbowej wpłynęło więcej  PIT-ów wysłanych przez Internet niż w roku ubiegłym. Spośród 825 tys. rocznych zeznań ponad 551 tys. zostało złożonych elektronicznie.  Za ubiegły rok wpłynęło także 794 zeznań  rocznych PIT z wykazanym dochodem przekraczającym 1 mln zł.

W woj. podkarpackim podatnicy przesłali do urzędów skarbowych przez Internet ponad 551 tys. PIT-ów za 2017 r. Chodzi o zeznania roczne: PIT-28, 36, 36L, 37, 38 i 39. To o ponad 60 tys. e-PIT-ów więcej niż rok wcześniej.

Dane wskazują, że podkarpaccy podatnicy coraz chętniej korzystają z możliwości elektronicznego składania zeznań rocznych PIT. Od lat notujemy przyrost zeznań składanych w formie elektronicznej. I tak, za 2013 r. do podkarpackich urzędów skarbowych wpłynęło ponad 295 tys. zeznań w formie elektronicznej (co stanowiło ok. 37 % wszystkich złożonych zeznań), za 2014 r. było ich prawie 380 tys. (co stanowiło ok. 48 % wszystkich złożonych zeznań), za 2015 r. elektronicznych PIT-ów wpłynęło ponad 437 tys. (co stanowiło ok. 55 % wszystkich złożonych zeznań), za 2016 r. zeznań złożonych w formie elektronicznej było prawie 490 tys. (co stanowiło 61 % wszystkich złożonych zeznań), natomiast za 2017 r. elektronicznych zeznań rocznych wpłynęło ponad 551 tys., co stanowi prawie 67% wszystkich zeznań PIT, które wpłynęły do urzędów skarbowych w naszym województwie.

Reklama

Zeznanie roczne PIT składają osoby, które w danym roku uzyskały przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatnicy mogą to zrobić w sposób tradycyjny – w formie papierowej lub przez Internet. Przez Internet swoje zeznanie podatkowe mogą wysłać zarówno osoby, które rozliczają się indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci.
W każdym z urzędów skarbowych woj. podkarpackiego ponad 50 % wszystkich złożonych zeznań PIT za 2017 r. stanowiły zeznania złożone w formie elektronicznej. W pięciu urzędach skarbowych tj. w Brzozowie, Dębicy, Przeworsku, Ropczycach i Tarnobrzegu odsetek złożonych zeznań PIT w formie elektronicznej przekroczył 70% wszystkich złożonych zeznań PIT za 2017 r. Najwięcej takich zeznań wpłynęło do Urzędu Skarbowego w Lubaczowie, gdzie zeznania złożone w wersji elektronicznej stanowiły prawie 80% wszystkich zeznań za 2017 r.

 
Wysyłając PIT przez Internet można to zrobić szybko i sprawnie, nie wychodząc z domu, a złożenie zeznania w formie elektronicznej potwierdzane jest automatycznie za pomocą Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Na Podkarpaciu najwięcej zeznań rocznych za 2017 r., które wpłynęły do urzędów skarbowych drogą elektroniczną złożonych zostało na formularzu PIT-37 (składanym w szczególności, gdy uzyskano przychody ze stosunku pracy, emerytur lub rent krajowych czy z działalności wykonywanej osobiście). Złożono ich ponad 412 tys. Natomiast zeznań za 2017 r. na formularzu PIT-36 (składanych m.in. przy prowadzeniu działalności gospodarczej na zasadach ogólnych lub w przypadku otrzymywania emerytur lub rent zagranicznych) wpłynęło drogą elektroniczną ponad 90 tys. Z kolei zeznań PIT-36L w formie elektronicznej złożono ponad 15 tys. Takie formularze składają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które zdecydowały się na opodatkowanie podatkiem liniowym.

Elektronicznych formularzy PIT-38 przeznaczonych do rozliczania przychodów/dochodów kapitałowych – m.in. ze zbycia papierów wartościowych, za 2016 r. było prawie 6,5 tys., natomiast elektronicznych zeznań PIT-39, w których wykazuje się przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, za 2016 r. wpłynęło prawie 1,5 tys.

Wśród formularzy składnych przez Internet były także zeznania PIT-28,  przeznaczone dla osób uzyskujących przychody opodatkowane w formie zryczałtowanej. Takich zeznań za 2016 r. wpłynęło w wersji elektronicznej do podkarpackich urzędów skarbowych ponad 25 tys.

W woj. podkarpackim najwięcej zeznań rocznych drogą elektroniczną wysłali podatnicy będący we właściwości:

  • Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie (ponad 52,4 tys.);
  • Urzędu Skarbowego w Krośnie (prawie 45 tys.);
  • Urzędu Skarbowego w Dębicy (niespełna 42 tys.);
  • Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie (ponad 40,5 tys.);
  • Urzędu Skarbowego w Mielcu (prawie 39 tys.)

Największy wzrost zeznań złożonych przez Internet w stosunku do roku ubiegłego odnotowały:

Lp. Urzędy skarbowe z woj. podkarpackiego e-Pity
za 2016 r.
w tys.
e-Pity
za 2017 r.
w tys.
wzrost
w tys.
 
1. Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie 44,1 52,4 8,3
2. Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie 34,2 40,8 6,6
3. Urząd Skarbowy w Krośnie 40,1 44,9 4,8
4. Urząd Skarbowy w Mielcu 34,7 38,8 4,1
5. Urząd Skarbowy w Przemyślu 32,9 37,9 5
         

W pozostałych urzędach skarbowych woj. podkarpackiego wzrost złożonych zeznań w formie elektronicznej mieści się w przedziale od 0,5 tys. do 4 tys. zeznań.

Warto również dodać, że realizacja zwrotów nadpłat z zeznań może przebiegać szybciej w przypadku złożenia zeznania PIT przez Internet. W części urzędów skarbowych woj. podkarpackiego zwroty nadpłat z zeznań za 2017 r. złożonych drogą elektroniczną już się zakończyły, a w większości dobiegają końca. Ustawowy termin na zwrot nadpłaty wynosi 3 miesiące od dnia złożenia zeznania, jednak urzędy skarbowe starają się dokonać zwrotu w jak najkrótszym czasie.

Zeznania z dochodem powyżej miliona zł

W woj. podkarpackim do urzędów skarbowych wpłynęło 794 zeznania roczne PIT za 2017 r. z wykazanym dochodem przekraczającym 1 mln zł. Chodzi o zeznania roczne: PIT-36, 36L, 37, 38 i 39.

Najwięcej takich zeznań bo 701 wpłynęło na formularzu PIT-36L składanym, gdy dla dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej wybrano opodatkowanie jednolitą stawką podatku, natomiast 21 takich zeznań wpłynęło na formularzu PIT-36 składanym w szczególności, gdy prowadzono działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane według skali podatkowej lub np. wystąpił obowiązek doliczenia do uzyskanych dochodów dochody małoletnich dzieci. 35 takich zeznań to PITy-37 składane w szczególności, gdy uzyskano przychody ze stosunku pracy, emerytur lub rent krajowych czy z działalności wykonywanej osobiście, kolejno 33 zeznania roczne z dochodem powyżej 1 mln zł złożone zostały na formularzu PIT-38 składanym, gdy osiągnięto przychody z kapitałów pieniężnych, pochodnych instrumentów finansowych lub z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną. Z kolei takie zeznania wpłynęły na formularzu PIT-39 składanym, gdy dokonano odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych.

W okresie składania zeznań rocznych jednostki Krajowej Administracji Skarbowej przygotowały sporo udogodnień dla podatników.

Pracownicy urzędów skarbowych z woj. podkarpackiego pomagali podatnikom przy wysyłaniu PIT-ów przez Internet. W salach obsługi w urzędach skarbowych uruchomione były specjalne stanowiska komputerowe, korzystając z których podatnicy mogli złożyć zeznanie drogą elektroniczną i skorzystać z pomocy pracowników urzędów.

Ponadto podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku w dniach 6-7 kwietnia, w 6 galeriach handlowych w naszym województwie, tj. w dwóch w Rzeszowie i w Mielcu oraz po jednej w Przemyślu i Stalowej Woli zorganizowane zostały punkty do wysyłania PIT-ów przez Internet. W tych dniach pracownicy urzędów skarbowych – jednostek Krajowej Administracji Skarbowej obsłużyli ponad 1 tys. podatników.

Dodatkowo, w ostatnich dniach kwietnia, w celu ułatwienia podatnikom wywiązania się z obowiązku złożenia zeznania rocznego, wydłużone zostały godziny pracy urzędów skarbowych. W dniu 21 kwietnia br. w Urzędzie Skarbowym w Brzozowie, Dębicy, Jarosławiu, Krośnie, Leżajsku, Łańcucie, Nisku, Rzeszowie, Sanoku, Stalowej Woli, Strzyżowie Tarnobrzegu i Ustrzykach Dolnych zorganizowany był „Dzień Otwarty” w czasie którego podatnicy mogli uzyskać fachową pomoc przy rozliczaniu swoich zeznań rocznych do godz. 18:00. W tym dniu z pomocy pracowników urzędów skarbowych skorzystało ponad 800 osób.

 źr. KAS

 

Reklama
Poprzedni artykułStalowa Wola: Policja zabezpieczyła ponad 100 sztuk podrobionej odzieży
Następny artykułHuwniki, Przemyśl: Z Afryki do Polski pieszo przez granicę