Strona główna GŁÓWNA Jazda samochodem za grosze, czyli podstawy ekologicznej jazdy

Jazda samochodem za grosze, czyli podstawy ekologicznej jazdy

0
Reklama

Ceny paliw na stacjach benzynowych w całym kraju poszły wysoko w górę i niestety nic nie zapowiada, że w przyszłości za paliwo zapłacimy mniej. Co zatem zrobić, żeby przejechane kilometry nie były aż tak dużym obciążeniem dla naszej kieszeni ? Eco-driving. 

 
Jeśli Twój samochód ma średnie spalanie około 6 litrów na 100 km, po zastosowaniu tych prostych zasad będziesz mógł zaoszczędzić nawet 2 litry paliwa na setce.  Co zrobić?
1. Zadbaj o ciśnienie w oponach, im więcej powietrza w oponach tym zmniejszą powierzchnią przylegają one do asfaltu, a co za tym idzie możemy oszczędzić nawet 0,5 l/100 km. Oczywiście nie przesadzajmy z ciśnieniem, zbyt wysokie jest niebezpieczne dla opon.
2.  Zdejmij boksy z dachu samochodu jeśli są Ci nie potrzebne, taki elementy zwiększa opór powietrza, a przy większej prędkości kosztuje Cie sporą utratę paliwa.
3. Klimatyzacja to również spory wydatek dla naszego baku, dlatego zalecamy postój w cieniu i włączenie obiegu wewnętrznego co znacznie ułatwi chłodzenie pojazdu. Czy odsunięcie szyby jest tańsze ? Według przeprowadzonych testów, do prędkości 50 km/h bardziej opłacalne jest odsuniecie szyb. Przy większych prędkościach zalecana jest klimatyzacja.
4. Obserwuj sytuacje na drodze. Przyspieszaj dynamicznie, a po dotarciu do określonej prędkości, utrzymuj większe odstępy przed poprzedzającymi Cie pojazdami, żeby nie musieć hamować, przy ich zmianie prędkości. Obserwacja drogi dotyczy również sygnalizacji świetlnej lub przejść dla pieszych, gdy znajdujesz się daleko od  skrzyżowania, a widzisz, że światła się zmieniają, puść pedał gazu i pozwól by auto toczyło się na biegu do skrzyżowania, ewentualnie redukując biegi.
5. Zmieniaj biegi. Nie żyłuj samochodu, jego maksymalna prędkość na 3 biegu to ok. 50 km/h powyżej zmień na bieg 4. powyżej prędkości 60-70 km/h jeździj wyłącznie na biegu 5. Dobrym udogodnieniem i pomocą w zmniejszeniu spalania na trasie jest bieg 6, który nie zmusza samochodu do dużego zwiększania obrotów.
6. Wyrzuć z samochodu zbędne elementy, często zdarza się, że zostawiamy w samochodzie niepotrzebne akurat w tym momencie rzeczy, warto je wyciągnąć, gdyż każde 10 kg obciążenia pojazdu to około 0,1 l/100 km.
7. Idealnym elementem wyposażenia samochodu, jest komputer pokładowy, który pomoże Ci śledzić spalanie pojazdu, przy określonym zachowaniu na drodze, warto go używać, by dostosować jazdę do zadowalających efektów.
8. Staraj się omijać zakorkowane ulice, miasta i poruszać się w czasie najmniejszego ruchu drogowe, to pozwoli Ci jeździć samochodem zdecydowanie płynniej, co też będzie dużą zmianą w ilości spalonego paliwa.

Reklama