Strona główna KRESY Arcybiskup Mokrzycki znów krytykuje politykę Ukrainy

Arcybiskup Mokrzycki znów krytykuje politykę Ukrainy

0
Reklama

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, w wywiadzie dla rosyjskiego portalu informacyjnego, krytykuje politykę Ukrainy względem katolików.


W wywiadzie dla Gaudete.ru metropolita lwowski zaznacza, że Kościół katolicki na Ukrainie wciąż oczekuje na oddanie świątyń zagrabionych w czasach sowieckich. Stwierdził, że dopóki Ukraina nie będzie traktowała na równi wszystkich swoich obywateli, bez względu na ich narodowość, dopóty w kraju nie będzie jedności:

Gdy Ukraina uzyskała niepodległość, w demokratycznym państwie zrobiono to samo [co komuniści – red.]. Władze, które przejęły te świątynie w zarząd, nie zwróciły ich dawnym właścicielom, ale oddały ich ręce innych. Boli nas to, że obecna ukraińska władza zrobiła to samo, co komuniści. Oni zabrali świątynie greckokatolickie i dali je prawosławnym, a teraz demokratyczne władze w demokratycznym kraju przekazały kościoły rzymskokatolickie w inne ręce, nielegalnym właścicielom. W czasach sowieckich zabrano nam 126 kościołów. W samym Lwowie obecna demokratyczna władza nielegalnie przekazała greckim katolikom 23 nasze kościoły, kilka kościołów prawosławnym, a nawet protestantom. W tym czasie wspólnota rzymskokatolicka nie otrzymała z powrotem ani jednego kościoła! Inne grupy religijne, głównie grekokatolicy, wzięły nasze kościoły nie pytając nas o zgodę. Oni nie mieli moralnego prawa, by to robić. Teraz oni modlą się w bezprawnie posiadanych kościołach, można powiedzieć, ukradzionych innej społeczności. 

Całość wywiadu dostępna tu: http://gaudete.ru/mokrzycki/
źr.: Kresy, Gaudete, EKAI 

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułŚwieżaki drenują portfele Polaków
Następny artykułZmarł założyciel Wspólnoty NMW Zawierzenia