Strona główna WIADOMOŚCI Zmarł założyciel Wspólnoty NMW Zawierzenia

Zmarł założyciel Wspólnoty NMW Zawierzenia

0
Reklama

W Bliznem zmarł o. Bronisław Mokrzycki SJ, założyciel Zgromadzenia Wspólnoty Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia.


Pożegnanie w Domu Generalnym Sióstr Zawierzanek rozpocznie się w czwartek 12 października br. o godz. 10.00. Następnie ciało śp. ks. Bronisława zostanie przewiezione do Bazyliki Księży Jezuitów w Starej Wsi, gdzie o godz. 11:00 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa. Po jej zakończeniu nastąpi pochówek na miejscowym cmentarzu.

Zakon Zawierzanek 

Jak czytamy w artykule Niedzieli dotyczącym zakonu:

Reklama

Siostry Zawierzenia, nazywane również Zawierzankami, stwarzają warunki, aby to umożliwić – warunki materialne i duchowe: od przygotowania pokoju, posiłków, aż po towarzyszenie duchowe. Głosicielem rekolekcji, głównie Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego Loyoli, jest o. Bronisław Mokrzycki, jezuita, założyciel Wspólnoty Zawierzenia.
Początki wspólnoty, jak zawsze w takich przypadkach, były bardzo skromne. Wynajęte mieszkanie w Starej Wsi, naprzeciw Kolegium Ojców Jezuitów, gdzie mieszkał i posługiwał o. Mokrzycki. Potem ojcowie jezuici udostępnili wspólnocie część nowo wybudowanego na ich terenie domu rekolekcyjnego w Starej Wsi, a wreszcie powstało własne, wymarzone Ognisko Rekolekcyjne w Bliznem. Cała droga wspólnoty, od początków jej powstania aż do tej pory, odzwierciedla jej charyzmat, zawarty w nazwie – wielkie zawierzenie Niepokalanej Matce. Początkowo było ich siedem, bez zabezpieczeń finansowych i prawnych, ale ufających, że jest to dzieło Boże, dla którego warto wszystko inne zostawić. I nie zawiodły się. Teraz jest już ich znacznie więcej, ale takich samych – gotowych wszystko rzucić, by służyć innym na ich drodze do Boga. Zawierzając wszystko Niepokalanej i służąc wraz z Nią i przez Nią Jezusowi, naśladują św. Józefa w Jego cichości i ukryciu, stwarzaniu warunków do życia pod jednym dachem z Jezusem.

źr.: Przemyska.pl, Niedziela 

Reklama
Poprzedni artykułArcybiskup Mokrzycki znów krytykuje politykę Ukrainy
Następny artykułPolskę odwiedziła rekordowa liczba turystów