Strona główna KRESY Rusza akcja „Polakom na Ukrainie”

Rusza akcja „Polakom na Ukrainie”

0
Reklama

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz okres zimowy stanowić będą ciężką próbę dla całej Ukrainy, ale także poważne wyzwanie dla Polaków zamieszkujących te tereny. Trwająca od wielu miesięcy wojna drastycznie wpłynęła na poziom życia obywateli Ukrainy, wśród których żyją dziesiątki tysięcy naszych rodaków, a ich sytuacja materialna z roku na rok ulega pogorszeniu.

– Serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję związaną ze zbiórką żywności dla Polaków na Ukrainie. Jest to przedsięwzięcie, które wojewoda, wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem Oddział w Przemyślu, organizuje już od kilku lat. Tegoroczna edycja, z uwagi na trwającą wojnę, ma wymiar szczególny. Zbiórka odbędzie się w dniach od 1 do 12 grudnia br. Aby pomoc przybrała najbardziej efektywny charakter, prosimy o dostarczanie produktów z długim terminem przydatności do spożycia. Zebrane artykuły przekażemy naszym rodakom w tygodniu poprzedzającym okres Świąt Bożego Narodzenia. Miejsca zbiórek żywności to: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, Polska Sieć Handlowa Nasz Sklep SA oraz wybrane szkoły w regionie. Liczę na to, że uda nam się zebrać odpowiednią liczbę produktów, które przekażemy mieszkańcom zachodniej Ukrainy – Polakom, którzy znoszą trudy trwającej wojny – powiedziała wojewoda Ewa Leniart podczas spotkania z mediami.

Reklama

Wojewoda dodała, że nasi rodacy, którzy pozostali na terenie Ukrainy to osoby głównie starsze, samotne, często także niepełnosprawne, z bardzo niskim dochodem w postaci  emerytury, którym trudno jest przeżyć święta, zwłaszcza teraz w okresie wojennym.

Zbiórka produktów spożywczych, które trafią do polskiej społeczności z Mościsk, Myslatyc, Sambora, Łanowic oraz innych miejscowości jest organizowana wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem przy wsparciu Grupy Kapitałowej „Specjał” i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

– Dzięki zorganizowanej pomocy Polacy na Ukrainie będą mogli godnie uczcić Święta Bożego Narodzenia, przygotować polską Wigilię. Zachęcam do wsparcia naszej akcji – podkreślał podczas konferencji Andrzej Berestecki, prezes przemyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Jak zaznaczył Mikołaj Tokarz – dyrektor zarządzający Siecią Sklepów Własnych Nasz Sklep, zbiórka artykułów, zarówno spożywczych, jak i środków czystości czy świec, będzie organizowana w placówkach na terenie Rzeszowa i Tarnobrzega.

Potrzebne produkty będą również zbierane na terenie podkarpackich szkół.

– Jestem przekonana, że podkarpackie szkoły nie zawiodą. Placówki mogą zbierać produkty, a następnie deklarują sposób odbioru paczek przez organizatora lub ich dostarczenia do urzędu wojewódzkiego. Udział w tego typu przedsięwzięciach  to bardzo ważny element wychowania patriotycznego, kształtowania postaw, a także okazja do tego, aby o Polakach na Ukrainie po prostu w szkołach porozmawiać. Zachęcam wszystkich dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów, rodziców, całe społeczności szkolne do włączenia się do akcji pomocowej dla Polaków na Ukrainie – powiedziała podkarpacki kurator Oświaty Małgorzata Rauch.

—————————————————————————————————————–

Miejsca zbiórki:

– Polska Sieć Handlowa Nasz Sklep S.A. na terenie Rzeszowa i Tarnobrzega

– Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

– szkoły w regionie, które zgłoszą się do akcji 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!