Strona główna KRESY Ukraina gloryfikuje UPA. Konfederacja sprzeciwia się i żąda działań od miast partnerskich...

Ukraina gloryfikuje UPA. Konfederacja sprzeciwia się i żąda działań od miast partnerskich Lwowa

0
Reklama

W poniedziałek podkarpackie struktury Konfederacji zapowiedziały działania, jakie zamierzają wykonać członkowie, wobec ogłoszenia na Ukrainie roku 2022 rokiem UPA.

Przypomnijmy, władze Ukrainy na czele z lwowską radą obwodową przegłosowali, że najbliższy rok będzie u poświęcony UPA i Stefanowi Banderze, odpowiedzialnym za ludobójstwo na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.

Reklama

Działacze Konfederacji oraz Młodzieży Wszechpolskiej wysłali do konsulatu Ukrainy, Rady Miasta Rzeszowa i samego prezydenta Konrada Fijołka pisma, w których żądają konkretnych działań mających na celu zaprotestowanie wobec haniebnej, jak ogłosił to Tomasz Buczek, lider Ruchu Narodowego, ustawie. Politycy zapowiedzieli, że żądają stanowczych działań od polskiej dyplomacji i miast partnerskich Lwowa:

„My jako Konfederacja stanowczo sprzeciwiamy się takiemu stanowisku lwowskich radnych i żądamy stanowczych działań, zarówno wszystkich miast partnerskich Lwowa, jak również polskiej dyplomacji, aby zareagowali na ten fakt” – powiedział podczas konferencji Tomasz Buczek.

Profesor Andrzej Zapałowski, historyk zauważył, że nie doszło do tej pory do ostatecznego i prawnego rozliczenia UPA za zbrodnie na ludności polskiej:

„W czasie II wojny światowej i tuż po doszło na terenie Rzeczypospolitej do trzech ludobójstwa: radzieckiego, niemieckiego i nacjonalistów ukraińskich. O ile te dwa pierwsze zostały jednoznacznie ocenione i są w prawie polskim penalizowane, to jeśli chodzi o trzecie ludobójstwo, poza samą rezolucją Sejmu, która to jednoznacznie określiła, w polityce polskiej nie widać żadnych konsekwencji działań na arenie międzynarodowej. To nie jest kwestia lwowskiej rady, czy tego, że w Stanisławowie czy Tarnopolu czci się banderowców, także w ostatnim czasie Rada Najwyższa ogłosiła większością głosów jednego z ludobójców bohaterem Ukrainy”.

Reklama
Poprzedni artykułSpowodował dwa zdarzenia jednej nocy. Był pijany
Następny artykułPrawie 2 mld złotych dla podkarpackich samorządów w ramach „Nowego Ładu”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj