Strona główna KRESY Pierwsze dary dla Polaków na Ukrainie już rozdane

Pierwsze dary dla Polaków na Ukrainie już rozdane

0
Reklama

Pierwsza transza pomocy zebranej w ramach akcji „Polakom Na Ukrainie” dotarła już do Mościsk w obwodzie lwowskim. Z rodakami spotkała się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Mościkach. Przyjechali na nie Polacy z Mościsk i okolicznych miejscowości. Wojewodzie towarzyszył Andrzej Berestecki z Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, współorganizator akcji. W ramach akcji „Polakom na Ukrainie”, pomoc otrzyma łącznie kilka tysięcy osób pozostających na terenie objętego wojną państwa. Przygotowane paczki zawierają artykuły spożywcze z długim terminem przydatności oraz środki chemiczne.

Reklama

W Domu Polskim w Mościskach odbyło się świąteczne spotkanie, w którym uczestniczyła także Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, wiceprzewodniczący Administracji Państwowej we Lwowie Andrij Годик, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Mościkach Henryk Ilczyszyn oraz Jacek Magdoń – przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

⁃ Od dziś zaczęliśmy sukcesywnie wysyłać dary do organizacji polonijnych z terenu zachodniej Ukrainy, aby jak najszerzej dotrzeć do naszych rodaków – mówiła w rozmowie z dziennikarzami wojewoda Ewa Leniart.

Wojewoda dodała, że pomoc trafi nie tylko do rodaków z obwodu lwowskiego, ale także do obwodu wołyńskiego.

⁃ Ta pomoc jest potrzebna, bo czas wojny spowodował znaczne zubożenie ludności cywilnej. Koszty życia na Ukrainie znacząco wzrosły, a w konsekwencji każda forma pomocy jest dziś bardzo ważna – dodała.

Konsul Eliza Dzwonkiewicz – zwracając się do Polonii – podkreśliła potrzebę zachowania odwagi w czasie wojny.

⁃ Chociaż zbliżające się święta będą napełnione trwogą i smutkiem, musimy pokazać, że jesteśmy silni, że się nie dajemy – mówiła konsul, dodając – życzę państwu, aby te święta były takie jak zawsze – piękne, rodzinne i tradycyjne.

Wojewoda Ewa Leniart przypomniała o solidarności, jaka wiąże mieszkańców regionu z rodakami na wschodzie.

⁃ To spotkanie jest dla mnie okazją do tego, aby pokazać Państwu, że Ojczyzna, że województwo podkarpackie stoi w trudnych chwilach ramię w ramię ze swoimi rodakami. Nie sposób wyrazić słowami tego, jak my w Polsce przeżywamy wojnę, która trwa nieprzerwanie od 24 lutego – mówiła.

⁃ W czasie przedświątecznym, chciałbym Państwu życzyć, aby nastąpiło ukojenie wszystkich cierpień Polaków pozostających za naszą wschodnią granica i życzyć, aby na całej Ukrainie zapanował pokój.

Polska delegacja zakończyła swoją wizytę składając kwiaty i paląc znicze na polskim cmentarzu w Mościskach, przy grobach żołnierzy poległych we Lwowie 1939 r.

Zbiórka produktów spożywczych, środków czystości oraz innych potrzebnych artykułów odbyła się w dniach od 1 do 12 grudnia br. i została zorganizowana wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem, Grupą Kapitałową „Specjał” i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Dzięki ogromnemu wsparciu różnych instytucji i mieszkańców regionu, do naszych rodaków trafi potrzebna pomoc.

Reklama
Poprzedni artykułRusza kolejny etap transportu maszyny TBM
Następny artykułPijana matka przewoziła samochodem dziecko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!