Strona główna HISTORIA Tyczyn: 650-lecie praw miejskich

Tyczyn: 650-lecie praw miejskich

0
Reklama

W 1368 r. król Kazimierz Wielki zezwolił Bartoldowi Tycznerowi na lokację nowego miasta w lasach królewskich nad rzeką Białą (dziś Strugiem), w pobliżu wsi o tej samej nazwie w ówczesnej ziemi sanockiej. Dokument wystawiono 14 marca w Niepołomicach. Tak zaczęła się historia miasta Tyczyn, świętującego w tym roku swój jubileusz.


Okazją do poznania bogatej historii miasta była sesja naukowa zorganizowana przez lokalny samorząd oraz Uniwersytet Rzeszowski. Wydarzenie miało miejsce w środę, a jednym z zaproszonych gości był Stanisław Kruczek, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Tyczyn to miasto, w którym spędziłem znaczną część dorosłego życia kierując miejscową Spółdzielnią Telekomunikacyjną, ale przede wszystkim, to miasto stanowiące ważną część Doliny Strugu. Z okazji jubileuszu życzę władzom oraz mieszkańcom całej gminy Tyczyn, by wasze miasto nadal pięknie rozwijało się, a sukcesy samorządu i osób tu żyjących były częstą okazją do radości i dumy was wszystkich – mówił Stanisław Kruczek.

Uczestnicy spotkania byli też świadkami czterech wykładów poświęconych rozwojowi miasta głównie w okresie XVIII i XIX wieku, krótkiego przedstawienia teatralnego przybliżającego okoliczności założenia osady oraz występów artystycznych przygotowanych przez miejscową szkołę.
źr. PUW Rzeszów 
 

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułŁańcut: Wychowanek Sokoła wyróżniony wśród najlepszych koszykarzy II ligi
Następny artykułOleszyce: Oddano hołd bohaterom Powstania Styczniowego