Strona główna HISTORIA Oleszyce: Oddano hołd bohaterom Powstania Styczniowego

Oleszyce: Oddano hołd bohaterom Powstania Styczniowego

0
Reklama

Uroczystość upamiętniająca 155. rocznicę wymarszu pierwszego oddziału z Galicji do Powstania Styczniowego – odbyła się na terenie Nadleśnictwa Oleszyce 15 marca. Tego dnia w 1863 roku z tutejszych lasów pod dowództwem pułkownika Leona Czachowskiego do walki wyruszył 500 osobowy oddział ochotników z Galicji.


Po mszy świętej za Ojczyznę i dusze powstańców styczniowych, która odbyła się w kościele parafialnym w Cewkowie, uczestnicy wysłuchali referatu Piotra Makary, dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie. Przypomniał on o licznych związkach mieszkańców Ziemi Lubaczowskiej z trwającym w Królestwie powstaniem narodowym i formach pomocy temu ruchowi.
Następnie w uroczysku leśnym „Tartak”, pod głazem upamiętniającym powstańców odbyła się oficjalna część uroczystości. Po  odśpiewaniu przez zebranych hymnu państwowego, zabrała głosGrażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. Przypomniała ona o samym wydarzeniu, które miało miejsce 155 lat temu i o historii upamiętnienia go przed pięciu laty.Wystąpił też Piotr Babinetz, poseł na Sejm RP, zaś w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego głos zabrałWaldemar Szumny.
Dla uczczenia pamięci powstańców kompania honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oddała salwę honorową, po czym delegacje uczestników uroczystości złożyły kwiaty pod pomnikiem.
Sztandary na uroczystość  wystawiły: 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. Gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie i  Nadleśnictwo Oleszyce. Oprawę muzyczną zapewnił zespół sygnalistów „Echo Karpat”.
Na zakończenie uroczystości, w sali narad na terenie szkółki leśnej w Kolonii odbył się koncert Zespołu Cztery Pory Roku z Oleszyc, który wykonał  pieśni patriotyczne,  m. in. z okresu Powstania Styczniowego.
za: E. Marszałek/RDLP Krosno 

Reklama