Już 30 listopada 2023 r. rozpocznie się V edycja konferencji edukacyjnej dla podkarpackich dyrektorów szkół i nauczycieli. Tematem przewodnim tegorocznych „Innowacji w edukacji” będzie zastosowanie sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologii w edukacji. Wydarzeniu będą towarzyszyć lekcje pokazowe dla uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Rejestracja trwa, a udział w kongresie jest bezpłatny.
Podczas konferencji „Innowacje w edukacji” Łańcut po raz pierwszy stanie się miejscem spotkań specjalistów od systemu edukacji, przedstawicieli władz centralnych i lokalnych, dyrektorów szkół, nauczycieli oraz firm z branży edtech. Wydarzenie w kompleksowy sposób odpowie na potrzeby przedstawicieli kadry pedagogicznej oraz jednostek samorządowych odpowiedzialnych za edukację w podkarpackich szkołach i przedszkolach, a także uczniów. W pierwszym dniu konferencji odbędą się lekcje pokazowe dla uczniów, międzyszkolny turniej szachowy oraz dodatkowe atrakcje dla dzieci i młodzieży. Z kolei w drugim dniu uczestnicy dowiedzą się m.in.:
- jak sfinansować wdrożenie nowych technologii w szkołach,
- jak w praktyce skutecznie wprowadzać do szkoły innowacje technologiczne,
- co zrobić, żeby nauczyciele i uczniowie faktycznie korzystali z nowoczesnych technologii,
- które narzędzia edukacyjne warto wdrożyć (przegląd polskich innowacji dla szkół).
Nauczyciele uczestniczący w konferencji „Innowacje w edukacji” uzyskają zaświadczenia potwierdzające
udział w formie doskonalenia zawodowego. Niespodzianki dla uczniów: wyścigi robotów, tworzenie miejskich konstrukcji i symulacja lotu F35 To nie jedyne atrakcje, które będą czekały na uczniów podkarpackich szkół 30 listopada 2023. W pierwszym dniu konferencji „Innowacje w edukacji” wszystkie dzieci i młodzież przeniosą się do prawdziwej szkoły przyszłości, w której nauka łączy się z pasją i emocjonującymi metodami poszerzania wiedzy. Budynek Szkoły Podstawowej nr 2 w Łańcucie i Aula Miejskiego Ośrodka Kultury zamienią się w inspirującą przestrzeń, w której dzieci i młodzież odkryją pasjonujący świat nowych technologii. Gwoździem programu będą lekcje pokazowe. Poprowadzą je wykwalifikowani pedagodzy i trenerzy, którzy w pracy z uczniami wykorzystają najnowsze narzędzia edukacyjne wspierające realizację programu Laboratoria Przyszłości. W trakcie zajęć dzieci m.in.:- samodzielnie stworzą miejskie konstrukcje za pomocą nowoczesnego SkriControllera,
- dowiedzą się, czym w praktyce jest pasjonująca metoda nauki STEAM,
- zaprogramują roboty i wezmą udział w emocjonującym wyścigu.
A po zakończeniu lekcji będą mogły wcielić się w rolę pilota samolotu F35, przetestować maszynę nadającą alfabetem Morse’a oraz obejrzeć z bliska bolid, łazik marsjański, a także model samolotu i rakiety kosmicznej. W pierwszym dniu konferencji odbędzie się także międzyszkolny turniej szachowy, w którym weźmie udział ok. 200 uczniów wyłonionych wcześniej w szkolnych konkursach szachowych.
Gratka dla nauczycieli: AI w edukacji
Czy można wykorzystać ChatGPT do rozwijania kreatywności uczniów? Jak etycznie korzystać ze sztucznej inteligencji w edukacji? I jakie są szanse oraz zagrożenia związane z wdrażaniem innowacji technologicznych w szkołach? Oto przykładowe tematy, które pojawią się podczas wystąpień adresowanych do nauczycieli w drugim dniu konferencji. Uczestnicy wydarzenia wezmą także udział w inspirujących sesjach warsztatowych, podczas którychdowiedzą się:
- jak tworzyć edukacyjne przestrzenie 3D w Tinkercadzie,
- co zrobić, aby drukarki 3D zamiast kurzyć się w kącie, rozwijały kompetencje przyszłości u uczniów,
- jakie są metody przeciwdziałania cyberprzemocy w szkole,
- jak w praktyce wykorzystać potencjał tkwiący w rządowych programach Aktywna tablica i Laboratoria Przyszłości,
- czy można skutecznie nauczyć dzieci ze szkół podstawowych robotyki z wykorzystaniem języka Python,
- jak uczyć przyszłych inżynierów i wspierać dzieci w nabywaniu kompetencji miękkich.
Jako gospodarz wystąpi Marek Kondziołka, Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju i Wsparcia Edukacji w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
Organizatorami konferencji są: Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Knet Services, STEM Edukacja.
Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Łańcut.
Partnerzy główni: Skriware, Shape Robotics.